وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
) 1 ـ مربیگرى این سینما آموزنده باشد، این مطبوعات آموزنده باشد، این مجلات، ـ اگر كسى بگوید ـ كه باید اینها آموزنده باشد، اینها باید بچه‏هاى ما را تربیت كنند، اینها باید بچه‏هاى ما را رشد سیاسى بدهند و اینها را وارد میدان عمل ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رسالت رسانه‏هاى جمعى از دیدگاه امام خمینی (ره)1 ـ مربیگرى

این سینما آموزنده باشد، این مطبوعات آموزنده باشد، این مجلات، ـ اگر كسى بگوید ـ كه باید اینها آموزنده باشد، اینها باید بچه‏هاى ما را تربیت كنند، اینها باید بچه‏هاى ما را رشد سیاسى بدهند و اینها را وارد میدان عمل سیاسى بكنند. (1)

اگر تیراژ روزنامه‏اى دویست هزار باشد پانصد هزار نفر آن را مطالعه مى‏كنند و اگر انحراف باشد پانصد هزار نفر را منحرف مى‏كند و این مسؤولیت كوچكى نیست.این غیر از معصیتى است كه در خانه است آن هم معصیت است اما نه به بزرگى این، هر چه تیراژ شما بیشتر باشد.باید بیشتر توجه به اصلاح آن بكنید.آنها كه مى‏گویند تیراژ بیشتر، توجه مردم بیشتر است پس هر چه مى‏خواهیم مى‏نویسیم اشتباه مى‏كنند.آنها مسؤولیت بیشتر دارند.همانطورى كه مردمى كه در كوچه و محلات و كارخانه و صحرا مشغول فعالیتند، مردم سالمى هستند، نویسنده‏ها باید فكر كنند كه این جمعیت این محیط را به وجود آورده و ما در پناه این جمعیت‏هاى میلیونى، منشور درست كرده‏ایم.در زمان سابق شما یك سطر نمى‏توانستید بیرون بدهید و این كه حالا نشریه منتشر مى‏كنید از بركت این مردم است، پس شما و همه ما مرهون این جمعیت هستیم، آنها هم اسلام را مى‏خواهند...نشریه بسیار خوب است و در صورتى كه محتواى آن محتواى آموزنده باشد و دست‏اندركاران آن متعهد باشند، این نشریه رأس همه امور مى‏شود. (2)

آزادى قلم و آزادى بیان معنایش این نیست كه كسى بر ضد مصلحت كشور قلمش آزاد است كه بنویسد، بر خلاف انقلابى كه مردم خون پایش داده‏اند بنویسد، همچو آزادى صحیح نیست.قلم آزاد است كه مسائل را بنویسد لكن نه این كه توطئه بر ضد انقلاب بكند.


باید مطبوعات در خدمت كشور باشند، نه بر ضد انقلاب كشور

مطبوعاتى كه بر ضد انقلاب كشور هستند این‏ها خائن هستند.مطبوعات باید منعكس كننده آمال و آرزوى ملت باشند، مسائلى كه ملت مى‏خواهند، آن‏ها را منعكس بكنند، البته آزادند كه یك مطلب دیگرى هم كه كسى مى‏گوید منعكس كنند لكن در توطئه آزاد نیستند.ما از بعضى مطبوعات توطئه مى‏فهمیم براى این كه مى‏بینیم كه مسائلى كه به ضد انقلاب است با آب و تاب و با تفسیر و طول مى‏نویسند، مسائلى كه وفق انقلاب است یا نمى‏نویسند یا با اشاره رد مى‏شوند .این‏طور مطبوعات مورد قبول ملت نیست و مردم نمى‏خرند یك همچو روزنامه‏هایى را و اگر گفته بشود بهشان كه این روزنامه این طور است، مردم خودشان نمى‏خرند.

مردم آزادند در این كه نخرند چنین روزنامه‏اى را، وقتى روزنامه خریده نشد روزنامه بسته مى‏شود، همانطورى كه بعضى روزنامه‏ها وقتى مردم نخریدند خودش بسته مى‏شود.شما از این به بعد توجه به این معنا داشته باشید كه به روى همین مسیر ملت رفتار كنید، همانطورى كه ملت دارد مى‏رود رفتار كنید نه این كه به اسم آزادى قلم بر خلاف مسیر ملت مشى بكنید .

آن‏هایى كه، بعضى از این كسانى كه جزء هیأت تحریریه‏اند و مى‏دانید كه این‏ها اصلاح نمى‏شوند و این‏ها نمى‏توانند اصلاح بشوند، این‏ها عمال غیر هستند، این‏ها مى‏خواهند دست اجانب را باز به مملكت ما باز بكنند، آن‏ها را باید كنار بگذاریم و نویسنده زیاد است، نویسنده دیگرى وارد كار بشود.در هر صورت تمام رسانه‏ها مربى یك كشور هستند، باید تربیت كنند كشور را، افراد یك كشور را و باید خدمت كنند به ملت. (3)


2 ـ خدمت به كشور

مطبوعات، سینما، تلویزیون، رادیو، مجله‏ها، همه این‏ها براى خدمت به یك كشور است، این‏ها باید در خدمت باشند، نه این كه هر كس پا شود و یك مجله‏اى درست كند و هر چه دلش بخواهد در آن باشد و هر عكسى بهتر مشترى داشته باشد توى آن بیندازد.عكس‏هاى مهیج، عكس‏هاى مهوع در آن بیندازد كه مشترى‏هایش زیاد بشود آنوقت اسمش مطبوعات است و ـ عرض مى‏كنم ـ صاحب قلم است و آزادى هم مى‏خواهد! ! باید دید تو چه مى‏كنى، چه خدمتى دارى به این مملكت مى‏كنى، با قلمت دارى چه مى‏كنى؟ با قلمت بچه‏هاى ما را دارى به باد فنا مى‏دهى یا تربیت مى‏كنى؟ (4)

مجله باید در خدمت كشور باشد، خدمت به كشور این است كه تربیت كند، جوان تربیت كند، انسان درست كند، انسان برومند درست كند، انسان متفكر درست كند تا براى مملكت مفید باشد.مجله باید وقتى كسى بخواند، ببیند، اگر عكس دارد، عكسى باشد كه تهییج كند براى این‏كه مقابله با دیگران بكند.اگر مطلبى دارد، مطلبى باشد كه بسیج كند این را براى حفظ استقلال خودش، براى حفظ آزادى خودش، براى حفظ مملكت خودش.اگر مجله، این مجله است، مجله اسلامى است و مجله جمهورى اسلامى. (5)

نویسنده‏هاى ما بهترین خدمتشان امروز این است كه این ملتى كه ایستاده است در مقابل شرق و غرب و نمى‏خواهد تحت نظام شرق یا نظام غرب باشد، امید به آن‏ها بدهند كه مى‏توانید تا آخر وابسته به شرق و غرب نباشید.اگر این نویسنده‏ها این گوینده‏ها به جاى این كه به هم اشكالتراشى بكنند به جاى این كه به جان هم بریزند، با هم امید در ملت ایجاد كنند، اطمینان در ملت ایجاد كنند، استقلال روحى در ملت ایجاد كنند، اگر این خدمت را این رسانه‏هاى گروهى، این مطبوعات، این نویسندگان، این گویندگان، این اطمینان را در ملت ایجاد كنند ما تا آخر پیروز هستیم. (6)


3 ـ احترام به مقررات اسلام و ضوابط مطبوعاتى

مطبوعات در عین حال كه یك مؤسسه محترم و بسیار مؤثرند لكن باید روى موازین مطبوعاتى و خدمت به ملت رفتار كنند.

آزادى قلم و آزادى بیان معنایش این نیست كه كسى بر ضد مصلحت كشور قلمش آزاد است كه بنویسد، بر خلاف انقلابى كه مردم خون پایش داده‏اند بنویسد، همچو آزادى صحیح نیست.قلم آزاد است كه مسائل را بنویسد لكن نه این كه توطئه بر ضد انقلاب بكند.بیان آزاد است كه مطالبى اگر دارد بنویسد آن هم مطالبى كه به او داده مى‏شود، از همه اشخاص بنویسد بدون توطئه .وقتى ما دیدیم كه در یك روزنامه‏اى از یك اشخاصى مطالب نوشته مى‏شود كه این‏ها عمال از اجانب هستند و مى‏خواهند مملكت ما را باز به خرابى بكشانند، از آن طرف مقالاتى و مطالبى كه راجع به مسائل نهضت است، راجع به مسائل اسلام است، یا تحریف مى‏شود یا نوشته نمى‏شود، اینطور مطبوعات را ما نمى‏توانیم برایش احترام قائل بشویم.براى مطبوعاتى ما احترام قائل هستیم كه بفهمد آزادى بیان و آزادى قلم یعنى چه. (7)


4 ـ انتقاد سازنده

..راجع به انتقاد، البته روزنامه‏ها باید مسائلى كه پیش مى‏آید را نظر كنند، یك وقت انتقاد است؛ یعنى انتقاد سالم است، این مفید است، یك وقت انتقام است، نه انتقاد این نباید باشد، این با موازین جور درنمى‏آید.

هر چه مى‏خواهند انتقاد كنند، انتقاد غیر توطئه است، لحن توطئه با لحن انتقاد فرق دارد، انتقاد از امورى است كه سازنده است.

انسان چون با یكى خوب نیست، در مطبوعات او را بكوبد، كار درستى نیست.اما اگر كسى خلاف كرده است، باید او را نصیحت كرد، پرده درى نباشد، ولى انتقاد خوب است، باید در این امور خیلى ملاحظه بفرمایید تا مطبوعات مركزى باشد براى استفاده عموم و این كه مردم بفهمند باید چه بكنند و باید چه بشود. (8)

هر چه مى‏خواهند انتقاد كنند، انتقاد غیر توطئه است، لحن توطئه با لحن انتقاد فرق دارد، انتقاد از امورى است كه سازنده است.مباحثه علمى همانطورى كه علوم اسلامى بى مباحثه نمى‏رسد به مقصد، امور سیاسى هم بى مباحثه نمى‏رسد به مقصد، مباحثه مى‏خواهد، اشكال مى‏خواهد، رد و بدل مى‏خواهد این را هیچكس جلویش را نمى‏گیرد، لكن یك وقت لحن، لحن انتقاد نیست، لحن، لحن تضعیف جمهورى اسلامى است و لو اینكه دیكته كردند به او دادند نفهمد كه این‏طورى است لحن، این لحن است؛ ما با این لحن مخالفیم.این لحن، آزاد نیست.

توطئه آزاد نیست، انتقاد آزاد است، بنویسند، بگویند، انتقاد كنند اما توطئه كردن و دنبال این باشند كه تضعیف كنند جمهورى اسلامى را تضعیف كنند ارگانهاى این جمهورى را آن است كه دست در كار است و ماوراى او دست‏هایى است كه گرداننده هستند. (9)

منبع: كتاب: آزادى از دیدگاه امام خمینى، ص 51


پی نوشتها:

(1) صحیفه نور، ج 8، ص 182، در جمع دانشجویان دانشكده بابل، 30/4/ .58

(2) صحیفه نور، ج 14، ص 249، در جمع هیأت تحریریه و كاركنان نشریه عروة الوثقى، 11/3/ .60

(3) صحیفه نور، ج 6، ص 192 ـ 193 در جمع كاركنان روزنامه كیهان، 26/2/ .58

(4) همان، ج 8، ص 23، در جمع مسؤولان و كاركنان مجله خواندنیها، 14/4/ .58

(5) صحیفه نور، ج 8، ص 24، در جمع مسؤولان و كاركنان مجله خواندنیها، 14/4/ .58

(6) همان، ج 14، ص 4 و 5، در جمع اقشار و گروههاى مختلف مردم، 29/10/ .59

(7) صحیفه نور، ج 6، 192، در جمع كاركنان روزنامه كیهان، 26/2/ .58

(8) همان، ج 19، ص 216، در جمع مسؤولان روزنامه‏هاى كیهان، اطلاعات، جمهورى اسلامى، 10/6/ .64

(9) صحیفه نور، ج 17، ص 267 و 268، در جمع مسؤولان لشكرى و كشورى، 7/3/ .62


لینک مطالب مرتبط:

 مطالب سانسور شده هفت مطبوعه وزین كشور، در باب شكست تیم ملی! 

 جستجوی اطلاعات یا اطلاع‌یابی 

 نقش رسانه‌ها در کنترل جامعه(1) 

 امپریالیسم و رسانه‌های عالمگیر (1) 

 آزادى ... 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین