سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر نقش و حضور مردم در انقلاب اسلامی گفت که روحانیت علت محدثه و مبقیه انقلاب اسلامی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مردم ولی نعمت هستند

آیت الله مهدوی کنی

رئیس مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر نقش و حضور مردم در انقلاب اسلامی گفت که روحانیت علت محدثه و مبقیه انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله مهدوی کنی در افتتاحیه سیزدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری (دوره چهارم) که صبح امروز (سه‌شنبه) در محل سابق مجلس شورای اسلامی برگزار شد، طی سخنانی ضمن خیر مقدم به اعضای خبرگان رهبری گفت: امیدواریم تلاش‌ها و پیشنهادهایی که اعضای خبرگان رهبری برای کشور داشتند، موجب تاثیر شود.

 

* باید از جایگاه حقوقی مجلس خبرگان حراست شود

 

وی با بیان اینکه مجلس خبرگان رهبری یک جایگاه حقوقی دارد که باید از آن حراست شود، افزود: اعضای خبرگان از جهت روحانیت باید به عنوان سرباز اسلام و معارف اسلامی در صحنه حضور داشته باشند و به وظیفه خود عمل کنند.

 

* روحانیت همانطور که علت محدثه انقلاب بود، علت مبقیه آن نیز هست

 

آیت‌الله مهدوی کنی با تاکید بر وجوب حفظ نظام و انقلاب، تصریح کرد: روحانیت قبل از انقلاب اسلامی نیز در صحنه بود و با رهبری امام موجب پیروزی انقلاب شد؛ همانطور که روحانیت علت محدثه انقلاب بوده است، علت بقای آن نیز خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه ما به عنوان یک مسلمان، مومن و ایرانی وظایفی برای حفظ نظام و معارف اسلامی داریم، تصریح کرد: ما باید به عنوان مسلمان در مجلس خبرگان رهبری که تکلیف‌مان روشن است برای ارزش‌ها و خدا قیام کنیم؛ البته این قیام رسمی نیست کنایه است.

 

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امام برای دفاع از دین و فرهنگ قیام الی الله کرده‌اند، افزود: این قیام مثنی و فرادا بود؛ مثنی کنایه است و کار جمعی است.

 

آیت‌الله مهدوی کنی با تاکید بر اهمیت حضور روحانیت در صحنه برای دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی گفت که روحانیت برای دفاع از دین و معارف دین وظیفه دارد.

 

وی با اشاره به آیاتی از سوره حج گفت: خداوند در سوره حج آیه‌ای را مطرح کرده که اینگونه تفسیر شده است اگر شما خدا را یاری کنید خدا هم شما را یاری خواهد کرد؛ لذا ما اگر یاری خدا را می‌خواهیم باید خدا را یاری کنیم.

 

آیت‌الله مهدوی کنی حفظ مومنین را به معنای یاری خداوند توصیف کرد و گفت: انقلاب اسلامی با همین معلول‌ها به پیروزی رسید و اگر مردم در صحنه نبودند انقلاب به پیروزی نمی‌رسید؛ واقعا انقلاب ما معجزه‌ای از طرف خدا بوده است.

 

* باید حق مردم را در نظر بگیریم

 

وی با بیان اینکه اگر ما ارتباط با مردم را قطع کنیم مسلما لطف خدا شامل حال ما نخواهد شد، گفت:‌ باید حق مردم را در نظر بگیریم چرا که آنها ولی نعمت ما هستند. امام درباره نقش و حضور مردم در پیروزی انقلاب و 8 سال دفاع مقدس تعارف نمی‌گفت بلکه حضور مردم مۆثر بود.

 

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به 8 سال جنگ تحمیلی گفت:‌در دوران جنگ قیمت نفت کمتر از 7 دلار بود و ما برای خرید سلاح گرفتاری داشتیم اما استقامت مردم موجب پیروزی ما در جنگ شد.

 

آیت‌الله مهدوی کنی با اشاره به تشییع پیکر امام راحل و حضور میلیونی مردم در این مراسم تشییع گفت: در آن روزها برای معالجه به خارج رفته بودم، طبیب من تشییع جنازه را دیده بود و برایش قابل تصور نبود که برای یک انسان چنین تشییعی برگزار شود.

 

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر ما راه امام (ره) را انتخاب کنیم برکات زیادی عاید ما خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم کار جمعی برای حفظ نظام اسلامی اظهار داشت: یکی از اسامی روز قیامت یوم‌الجمع است. همه می‌بینند که در دنیا چه کرده‌اند.

 

آیت‌الله مهدوی کنی افزود: انسان برای مسئله فعلی و آینده خود مسئولیت جمعی دارد و نسبت به کسانی که با آنها زندگی می‌کند، یک تعهد دارد و همه به گردن یکدیگر حق دارند.

 

وی با بیان اینکه مسئولیت جمعی بدون فکر جمعی نمی‌شود، اظهار داشت: مجلس خبرگان محل تجمع علماست و ما قبول کردیم با همدیگر کار کنیم و از این موضوع هم پشیمان نیستیم و هر از گاهی دور هم جمع می‌شویم و حضور ما در صحنه مهم است.

 

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: امام تاکید داشتند که علما حتی اگر حرف سیاسی هم نمی‌زنند دور هم جمع شوند. چرا که خود این حضور و دور هم جمع شدن مهم است و ما باید قدر آن را بدانیم.

 

* برخی دوستان به مجلس خبرگان کم‌لطفی می‌کنند

 

آیت‌الله مهدوی کنی افزود: اهمیت گردهمایی ما این است که دشمنان و مخالفان در مقام تضعیف این مجلس هستند و برخی دوستان هم کم‌لطفی می‌کنند در حالی که ما باید این مجلس را حفظ کنیم و اگر اختلاف نظر هم هست خودمان اصلاح کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه تجمع خبرگان برای حفظ نظام و رهبری مهم است، تصریح کرد: خبرگان مسئولیت انتخاب رهبری به عنوان رکن رکین نظام را دارد و در صیانت و نظارت بر رهبری نقش غیرقابل انکاری دارد و لذا مهم است که برای حفظ نظام با هم باشیم و این را در عمل نشان دهیم.

 

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: حفظ نظام به این نیست که از مردم با سلاح و زور بخواهیم حتما مسلمان شوند و انقلاب را قبول داشته باشند.

 

آیت‌الله مهدوی کنی افزود:‌ امام با همه قدرتی که داشتند هیچ گاه نگفتند که من ولی فقیه هستم و کسی نباید روی حرف من حرف بزند و همه باید به حرف من گوش دهند بلکه اعمال ولایت را در مواقع بحرانی انجام می‌دادند.

 

وی ادامه داد: حضرت امام حتی در مواقع بحرانی نیز اول می‌فرمودند که بروید مسائل را بررسی و حل و فصل کنید و اگر موضوعی حل نمی‌شد، وارد می‌شدند که نمونه آن موضوع بنی‌صدر بود..


 منبع: خبرگزاری فارس

تهیه و تنظیم: محمد حسین امین گروه حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین