تبیان، دستیار زندگی
به نظر شما دایناسورها با آن هیکل های خیلی بزرگ، در آن زمان خیلی قدیم چطوری زندگی می کردند؟ البته پیدا کردن جواب این سوال برای شما خیلی سخت خواهد بود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دایی دایناسورها رو میشناسی؟
دایناسور

به نظر شما دایناسورها با آن هیکل های خیلی بزرگ، در آن زمان خیلی قدیم چطوری زندگی می کردند؟ البته پیدا کردن جواب این سوال برای شما خیلی سخت خواهد بود. چون نیاز به تحقیقات جدی دارد و شما نمی دانید تحقیقات جدی یعنی چی؟!

اما ما یک قلیچه ی دانشمند می شناسیم که استاد این کارهاست. قلیچه ی دانشمند، اگر چه هنوز یک بچه است اما با بچه های معمولی فرق دارد ،او از آن نابغه هاست. او می تواند درباره ی هر موضوع سختی تحقیق کند.

قلیچه ی دانشمند مدتی پیش تصمیم گرفت درباره ی دایناسورها تحقیق کند. برای این تحقیقات، به کتابخانه های زیادی در آن ور شهر و این ور شهر سر زد. با آدمهای خیلی مهم مصاحبه کرد. مطالب مهم را با خط خرچنگ قورباغه ای (که حتی خودش هم نمی توانست بخواند) روی برگه هایش نوشت.

برگه هایی که قلیچه در آنها یادداشت می کرد، برگه های معمولی نبودند. این برگه ها به شکل های لوزی و مثلث قیچی شده بودند تا اهمیت بیشتری داشته باشند.

به هر حال یادداشتهای قلیچه درباره ی دایناسورها خیلی مهم به نظر می آمدند. می گفتند چند وقت پیش، دو سه نفر می خواستند یادداشت های قلیچه را با قیمت خیلی خیلی گرانی بخرند ولی قلیچه حاضر به فروختن آن برگه ها نشده و به آنها گفته علم بهتر از ثروت است. او گفته حتی به قیمت هزار تومان هم حاضر به فروختن یاداشتهای مهمش نیست.

بالاخره تحقیقات اسرار آمیز قلیچه به پایان رسید و او توانست تحقیقاتش را داخل اولین صفحه ی مجله ی مورد علاقه اش بچسباند. در مقدمه ی تحقیقات قلیچه نوشته شده بود:

مدارکی به دست من رسیده است که نشان می دهد دایناسورها خیلی سال پیش روی زمین زندگی می کردند. آنها یک دایی داشتند که اسمش ناسور بوده است. چون خیلی دایی ناسورشان را دوست داشتند و همه اش درباره ی او حرف می زدند همه شان به دایی ناسور معروف شدند.

قلیچه در فصل دوم تحقیقاتش نوشته بود:

دایناسورها همه وسایلشان بزرگ بوده است. آنها غذایشان را با بیل می خوردند و  اگر مریض می شدند هر هشتاد ساعت، یک بیل شربت سرما خوردگی می خوردند.

چون در زمان دایناسورها ،در حمام ها دوش وجود نداشته است، دایناسور ها با سبد، آب روی سرشان می ریختند و خودشان را می شستند.

دایناسورها کارتون هم خیلی دوست داشتند اما چون آن وقتها هنوز تلویزیون اختراع نشده بود، آنها هیچ وقت نتوانستند کارتون ببینند.

البته یافته های قلیچه درباره ی دایناسورها بیش از اینهاست. اما فعلا قلیچه، همه ی تحقیقاتش را در اختیار ما قرار نداده است...

انسیه نوش آبادی

بخش کودک و نوجوان تبیان


مطالب مرتبط:

ببر و مرد مسافر

بشو و نشو

مداد پرکار

روباه، در یک روز برفی

دکتر کفش

پیرمرد و حیوانات جنگل

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.