تبیان، دستیار زندگی
چند روز پیش، كارتر به آیت الله خمینى راجع به بختیار اخطار كرد كه هر دو ابرقدرت بر روى این دولت توافق دارند و شما حساب كار خودتان را بكنید. اما این مرد بزرگ اعتنائى به این تهدید نكرد. من كه قریب دوازده سال در خدمت این مرد بزر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به هدفش ایمان دارد


چند روز پیش، كارتر به آیت الله خمینى راجع به بختیار اخطار كرد كه هر دو ابرقدرت بر روى این دولت توافق دارند و شما حساب كار خودتان را بكنید. اما این مرد بزرگ اعتنائى به این تهدید نكرد.

من كه قریب دوازده سال در خدمت این مرد بزرگ تحصیل كرده‏ام، باز وقتیكه در سفر اخیر به پاریس به ملاقات و زیارت ایشان رفتم،چیزهائى از روحیه او درك كردم كه نه فقط بر حیرت من، بلكه بر ایمانم نیز اضافه كرد.وقتى برگشتم، دوستانم پرسیدند چه دیدى؟ گفتم چهار تا«آمن‏» دیدم.

آمن به هدفه، به هدفش ایمان دارد. دنیا اگر جمع بشود نمی تواند او را از هدفش منصرف كند.

آمن به سبیله، به راهیكه انتخاب كرده ایمان دارد.امكان ندارد بتوان او را از این راه منصرف كرد. شبیه همان ایمانیكه پیغمبر به هدفش و به راهش داشت.

آمن به قوله، در میان همه رفقا و دوستانیكه سراغ دارم احدى مثل ایشان به روحیه مردم ایران ایمان ندارد. به ایشان نصیحت می كنند كه آقا كمى یواشتر، مردم دارند سرد می شوند، مردم دارند از پاى در می آیند، می گوید نه مردم اینجور نیستند كه شما می گوئید.من مردم را بهتر می شناسم. و ما همگى می بینیم كه روز به روز صحت ‏سخن ایشان بیشتر آشكار می شود.

و بالاخره بالاتر از همه آمن به ربه، در یك جلسه خصوصى ایشان به من می گفت فلانى این ما نیستیم كه چنین می كنیم. من دست‏ خدا را به وضوح حس می كنم. آدمی كه دست‏ خدا و عنایت‏ خدا را حس می كند و در راه خدا قدم برمی دارد، خدا هم به مصداق ان تنصروا الله ینصركم بر نصرت او اضافه می كند. یا آنچنان كه در داستان اصحاب كهف مطرح می شود، قرآن می گوید آنها جوانمردانى بودند كه به پروردگارشان ایمان آوردند و به او اعتماد و تكیه كردند، خدا هم بر ایمانشان افزود (1) .آنها براى خدا قیام كردند و خدا هم دلهاى آنها را محكم كرد (2) .

این چنین هدایت و تاییدى را من به وضوح در این مرد می بینم. او براى خدا قیام كرده و خداى متعال هم قلبى قوى به او عنایت كرده است كه اصلا تزلزل و ترس در آن راه ندارد. اطباء فرانسه كه اخیرا این پیر مرد هشتاد و چند ساله را كه لا اقل پانزده- سال است دچار جنگ اعصاب و ناراحتى روحى است و اخیرا هم جوانى آنچنان برومند را از دست داده، معاینه كردند، نظر دادند قلب او نظیر قلب یك جوان بیست ‏ساله است. او كه در راه خدا قدم برداشته آنچه را قرآن وعده داده ‏به تجربه دریافته است.


پى‏نوشت‏ها:

1- انهم فتیه آمنوا بربهم و زدناهم هدى. كهف-13.

2- و ربطنا على قلوبهم اذ قاموا فقالوا ربنا رب السموات و الارض .كهف-14

منبع: كتاب: پیرامون انقلاب اسلامى صفحه 21 - نویسنده: استاد شهید مرتضى مطهرى


لینک مطالب مرتبط:

متن وصیت نامه سیاسی الهی حضرت امام خمینی (ره)

امام خمینى از نگاه اندیشمندان خارجى

هجرت خورشید

آرامش خاطر امام خمینی رحمة الله علیه (1)

عشق مسیحا دم

طراوت عبادت در سیره امام خمینى (ره)

از عشق و شور و مستی

آثار حدیثى امام خمینى (ره)