تبیان، دستیار زندگی
گاهی اوقات،افراد خانواده در مورد یک موضوع، نظر یا پیشنهاد خاص، با یکدیگر جر و بحث و مشاجره می‌کنند، اما این جر و بحث‌ها و مشاجره‌ها به این معنا نیست که آن‌ها خانواده با نشاطی نیستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نشانه‌های یک خانواده با نشاط


گاهی اوقات، افراد خانواده در مورد یک موضوع، نظر یا پیشنهاد خاص، با یکدیگر جر و بحث و مشاجره می‌کنند، اما این جر و بحث‌ها و مشاجره‌ها به این معنا نیست که آن‌ها خانواده با نشاطی نیستند.


خانواده شاد

این بگو و مگوها در هر خانواده‌ای پیش می‌آید و امری طبیعی است. مهم طرز رفتار و گفتار ما با افراد خانواده است. همه ما می‌توانیم با رفتارهای معقول و مناسبی که از خود بروز می‌دهیم، خانواده بانشاطی را به وجود بیاوریم، اما انجام این کار به وقت زیادی نیاز دارد و صبر و شکیبایی زیادی هم می‌طلبد. در این نوشتار به نشانه‌های چنین خانواده‌ای می‌پردازیم.

درست ارتباط برقرار کردن

یکی از مهم‌ترین راه‌های داشتن یک خانواده بانشاط، این است که مهارت خوب ارتباط برقرار کردن با افراد خانواده را بدانیم. در حقیقت، خوب ارتباط برقرار کردن با افراد خانواده یک مهارت است.

در بیشتر موارد، وقتی مشکلی در ارتباط برقرار کردن با افراد خانواده به وجود می‌آید، یا به دلیل این است که شما مهارت خوب ارتباط برقرار کردن با افراد خانواده را بلد نبوده‌اید، یا شنونده خوبی برای حرف‌ها و درددل‌های آن‌ها نبوده‌اید.

به این ترتیب، یکی دیگر از نشانه‌های یک خانواده با نشاط این است که به گفته‌ها و حرف‌های یکدیگر خوب گوش كنند، زیرا همه ما در زندگی مشکلات و نگرانی‌هایی داریم که می‌خواهیم آن‌ها را از سر راه برداریم.

پس سعی کنید شنونده خوبی برای حرف‌ها و درددل‌های افراد خانواده باشید. کمتر صحبت کنید و بیشتر گوش بدهید. برای این‌که افراد خانواده نیاز دارند شخصی به حرف‌هایشان گوش بدهد.

این نکته مهم است که وقتی یکی از افراد خانواده مشغول صحبت کردن است، دائم حرف‌های او را قطع نکنید، بلکه صبر کنید تا حرف‌هایش تمام شود. بنابراین به افراد خانواده نشان بدهید حتی با گوش دادن به حرف‌هایشان می‌توانید مشکل شان را درک و به آن‌ها کمک کنید. آن‌ها نیز متوجه می‌شوند كه شما از صمیم قلب می‌خواهید مشکلات شان را حل کنید و در غم و غصه‌ها و حتی شادی‌هایشان شریک باشید.

برای این که به افراد خانواده اظهار محبت کنید، به تمرین احتیاج دارید. به این معنی که باید مواظب و مراقب عواطف و احساسات یکدیگر باشید و بیهوده اسباب ناراحتی یکدیگر را فراهم نکنید و به هم نیز احترام بگذارید.

دوری از جر و بحث

همه خانواده‌ها بر سر موضوعی با هم جر و بحث و مشاجره می‌کنند، حتی گاهی اوقات مشاجره میان آن‌ها به جاهای باریک حتی کتک‌کاری هم می‌رسد. ولی افراد یک خانواده بانشاط، هنگامی که در مورد موضوعی با یکدیگر بحث شان می‌شود با ملایمت و صبر و حوصله با هم رفتار می‌کنند و سعی می‌کنند این اختلاف نظرها را بدون داد و فریاد حل کنند و بر طرف سازند.

وقتی از دست هم ناراحت و دلخور می‌شوند، به یکدیگر اهانت و بددهنی نمی‌کنند، بلکه کنار هم می‌نشینند و درباره موضوعی که باعث ناراحتی و دلخوری شان شده است صحبت می‌کنند، بدون این که با هم جر و بحث کنند. زمانی که متوجه می‌شوند یکی از افراد خانواده از دست شان ناراحت شده است، برایش یک هدیه می‌خرند و از او عذرخواهی می‌کنند و آن فرد هم بدون این که کینه‌ای به دل بگیرد، عذرخواهی‌شان را قبول می‌کند و می‌بخشد. همه ما می‌توانیم با رفتارهای خوب و مناسب، خانواده‌ای بانشاط داشته باشیم فقط باید بخواهیم.

خانواده شاد

اظهار محبت

برای این که به افراد خانواده اظهار محبت کنید، به تمرین احتیاج دارید. به این معنی که باید مواظب و مراقب عواطف و احساسات یکدیگر باشید و بیهوده اسباب ناراحتی یکدیگر را فراهم نکنید و به هم نیز احترام بگذارید، زیرا افراد خانواده به محبتی نیاز دارند که آثارش را در رفتار و گفتار شما ببینند و احساس کنند.

احترام گذاشتن به یکدیگر

این نکته حائز اهمیت است که اگر می‌خواهید از سوی دیگران نسبت به خودتان احترام ببینید، لازم است شما نیز به دیگران احترام بگذارید. همه افراد خانواده باید به عقاید و افکار یکدیگر احترام بگذارند، حتی اگر با آن افکار و عقاید مخالف باشند. برای این که احترام گذاشتن به یکدیگر از اصول اخلاقی است و باید در تمام طول زندگی رعایت شود.

حمایت کردن از افراد خانواده

هر یک از افراد خانواده برای خود اهداف و آرزوهایی دارند که می‌خواهند به آن برسند. اگر شما برای حمایت و پشتیبانی از افراد خانواده، زمانی را هر چند کوتاه اختصاص بدهید و آن‌ها را تشویق کنید، آن‌ها نیز همین کارها را در قبال شما انجام خواهند داد.

در خانواده‌های بانشاط، همه افراد خانواده، یکدیگر را در برابر اهداف و آرزوهایشان حمایت می‌کنند و آن‌ها را مورد تشویق قرار می‌دهند حتی اگر با آن اهداف و آرزوها موافق نباشند. مثلاً اگر یکی از بچه‌ها در آینده بخواهد فوتبالیست شود، افراد خانواده به او کمک می‌کنند و او را نیز تشویق و ترغیب می‌کنند تا به هدفش برسد و هرگز او را مأیوس و ناامید نمی‌کنند.

سلامت نیوز


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: amirr89