سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جلسات دید و بازدید نوروزی را با پندها و نصیحت‌های بزرگان زینت ببخشید؛ زیرا یکی از گواهان قیامت زمان است و روز معاد، لحظه‌های عمر بشر بر وزین بودن حرف‌های ما، یا خدای ناخواسته بیهوده بودن گفتارها گواهی خواهند داد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه ملائکه را به قلب خود راه دهیم؟


جلسات دید و بازدید نوروزی را با پندها و نصیحت‌های بزرگان زینت ببخشید؛ زیرا یکی از گواهان قیامت زمان است و روز معاد، لحظه‌های عمر بشر بر وزین بودن حرف‌های ما، یا خدای ناخواسته بیهوده بودن گفتارها گواهی خواهند داد.


فرشته

جایی که ملائکه حضور نمی یابند

قلب، خانه ملائکه است، صفات رذیله مثل سگ‌های پارس کننده هستند و ملائکه در خانه ای که سگ باشد وارد نمی‌شوند.

 

سه امری که وسوسه شیطان را از بین می‌برد

وقتی به این سه امر متخلق (متصف) شدی وسوسه شیطانی در تو از بین می‌رود:

اول این‌ که هر‌ ‌چه در دست توست ملک خودت ندانی.

دوم  مدبر امور را خداوند متعال بدانی و اگر عمل نیک انجام دادی، از آن خدا بدانی .

سوم این ‌که تمام اشتغال خود را در انجام اوامر و نواهی صرف کنی.

 

حقوق متقابل میان ما و خداوند

در این ایام چه خوب است که در مورد حقوق متقابلی که میان خود و خداوند برقرار داریم تأملی داشته باشیم.

می دانیم هستی همه مخلوقات از خداست و خداوند سبحان هستی را به تمامی مخلوقات افاضه كرده است لذا هر چه داریم از خداست و بایستی شكرانه نعمت بزرگ وجود را بجا بیاوریم ، با بررسی آیات و روایت معلوم می شود كه مخلوقات حقی بر گردن خالق خود دارند .

آیات و روایات متعدد، حاكى است كه بندگان خدا، بر خالق خویش حقّى دارند. به بخشى از آنها اشاره مى كنیم:

(وَكانَ حَقّاً عَلَیْنا نَصْر الْمُۆْمِنین).(روم/47)

«یارى كردن افراد مۆمن، حق آنها بر ماست».

(وَعْداً عَلَیْهِ حَقّاً فِی التَّوراةِ وَالإِنْجِیل).(توبه/111)

«وعده اى حق بر خدا كه در تورات و انجیل آمده است».

(كَذلِكَ حَقّاً عَلَیْنا ننجِ الْمُۆْمنین) .(یونس/103)

«نجات دادن افراد مۆمن حق آنها بر ماست».

(إِنَّما التَّوبَة عَلى اللّهِ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السُّوءَ بِجَهالَة). (نساء/17)

«به راستى پذیریش توبه كسانى كه بدى را از سر نادانى انجام مى دهند (پس بدون تأخیر توبه مى كنند) بر خدا است».

طبق بیاناتی كه ائمه بزرگوار فرمودند اگر خداوند حتی به خاطر یك گناه انسان را مخلد در آتش جهنم بكند سزاوار است ، اما خداوند با رحمت واسعه خود و با رأفت بی هایت خود بندگان گناهكر به به جانب خود دعوت می كند و می فرماید از رحمت خداوند نا امید نشوید : قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ»

نمونه هایى از احادیث:

1. «حقّ على اللّه عونُ من نَكَح التماسَ العفاف ممّا حرّم اللّه».(جامع صغیر، سیوطى:2/33)

«حقى است بر خدا كمك به كسى كه به خاطر حفظ عفت خویش از محرمات، ازدواج كند».

2. قال رسول اللّه (صلى الله علیه وآله وسلم): «ثلاثة حقّ على اللّه عونهم: الغازی فی سبیل اللّه، والمكاتَب الذی یُریدُ الأداء، والناكح الذی یرید التعفف».(سنن ابن ماجه:2/841)

«سه گروهند كه بر خدا لازم است كه آنان را كمك كند «مجاهد در راه الله و برده اى كه میكوشد مالش را (در مقابل آزادى از سیدش) بپردازد و كسی كه برای حفظ پاكدامنی خویش قصد ازدواج داشته باشد.»

اجابت

ما چه می کنیم؟

خداوند حقش را در مورد مخلوقات خود ادا كرده است، اما این ما انسان ها هستیم كه حق مخلوق را در برابر این همه نعمت ادا نكردیم و بایستی حقیقتا به فكر خود و آخرت خویش باشیم با این همه خطا و گناه در قیامت چه جوابی به خالق یكتا خواهیم داشت.

خداوند سبحان در قرآن كریم صراحتا می فرماید « ادعونی استجب لكم» مرا بخوانید تا استجابت كنم‏ (غافر/ 60) خداوند مخلوقات خویش را آفرید و به انسان فرمود مرا بخوانید هر چه بخواهید من خودم جوابگوی شما هستم به سراغ دیگری نروید تنها از خودم بخواهید كه من خودم دعای شما را استجابت می كنم . خداوند سبحان فقط با این جمله (صرف نظر از دیگر مسائل مانند نعمت وجود ، نعمت ولایت ، نعمت آب ، خاك و ...) حق خود را ادا كرد .

اما ما بندگان نا شكر دعوت خداوند را نپذیرفتیم ، استاد عرفان میرزا جواد ملكی تبریزی در كتاب لقاء الله می فرماید وقتی شخصی با ما صحبت می كند برای احترام وی هم كه شده سخنان وی را با دقت گوش می كنیم اما آیا وقتی خدا با ما صحبت می كند نعوذ بالله به اندازه یك انسان عادی به خداوند شخصیت قائل می شویم ؟ هنگام اقامه نماز خداوند سبحان با زبان خودمان با ما سخن می گوید اما فكر و ذهن ما در این هنگام آشفته است و تنها چیزی كه بدان توجه نداریم خداست و به هر بهانه ای شده زود نمازمان را تمام كرده و دوست نداریم بیشتر از این در محضر خدا باشیم .

قلب، خانه ملائکه است، صفات رذیله مثل سگ‌های پارس کننده هستند و ملائکه در خانه ای که سگ باشد وارد نمی‌شوند. سه امری که وسوسه شیطان را از بین می‌برد وقتی به این سه امر متخلق (متصف) شدی وسوسه شیطانی در تو از بین می‌رود: اول این‌که هر‌ ‌چه در دست توست ملک خودت ندانی. دوم مدبر امور را خداوند متعال بدانی و اگر عمل نیک انجام دادی، از آن خدا بدانی . سوم این‌که تمام اشتغال خود را در انجام اوامر و نواهی صرف کنی

روایات بیشماری در رابطه با بركات نماز شب و گریه و زاری در نیمه های شب از جانب اهل البیت علیهم السلام به ما رسیده است كه خدواند بندگان خود را برای اقامه نماز شب دعوت می كند تا هر دعایی كردند استجابت كند . اما چند درصد انسان ها به این دعوت ها لبیك می گویند؟!!

طبق بیاناتی كه ائمه بزرگوار فرمودند اگر خداوند حتی به خاطر یك گناه انسان را مخلد در آتش جهنم بكند سزاوار است ، اما خداوند با رحمت واسعه خود و با رأفت بی هایت خود بندگان گناهكر به به جانب خود دعوت می كند و می فرماید از رحمت خداوند نا امید نشوید :

قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ» (الزمر -53)

ترجمه: بگو اى بندگانم كه بر نفس خود ستم و اسراف كردید از رحمت خدا نومید مشوید كه خدا تمامى گناهان را مى‏آمرزد، زیرا او آمرزنده رحیم است‏.

خداوند انشاء الله ما را از شاكرین و توابین قرار بدهد.

فرآوری: زهرا اجلال            

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع :

بیانات حجت الاسلام حق شناس

مرکز خبر حوزه

سایت پرسمان

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین