تصرف در خمس غصب است و با لباسی که از پول خمس نداده تهیه شده باشد، نمی توان نماز خواند وضو و غسل با آبی که بهای آن با این پول پرداخت شده باشد اشکال دارد و لقمه تهیه شده با آن، مخلوط به حرام است. بر این اساس چطور ممکن است کسی مدعی مسلمانی باشد و نکات به این
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وسیله ای برای جلب روزی و آمرزش گناهان!!

خمس

خمس وسیله ای برای رشد و کمال انسان محسوب می شود که ادای آن، باعث جلب روزی و وسیله آمرزش گناهان می گردد.به عبارت دیگر؛ با دادن خمس انسان تمرین می کند که از تعلق به دنیا و مادیات دور شود چرا که از مال خود دل کنده و باور می کند که این خدای متعال است که روزی دهنده اوست چرا که اعتقاد خود را به اینکه خمس دادن سبب برکت در مال است تقویت کرده و عملا این اعتقاد را پیاده می کند و این خود مرحله ای از ایمان به غیب است.

 

اهمیت و حکمت خمس

خمس یکی از فریضه های اسلامی است و قرآن کریم آن را در کنار جهاد قرار داده است و دارای حکمت ها و اسرار گوناگونی است که به بعضی از آنها اشاره می شود:

1. خمس به منظور تأمین هزینه های امام (علیه السلام) به عنوان رئیس حکومت ،برای پیشبرد نظام اسلامی و اداره جامعه، واجب گردیده است. از این رو در روایت از خمس به عنوان "وجه الاماره" یاد شده است.

2. خداوند متعال برای حفظ کرامت و عزت پیامبر اسلام، محل تأمین بودجه فقیران بنی هاشم و منسوبان به آن حضرت را از خمس قرار داد و سهم آنان را قرین سهم خود و رسول کرد تا زمینه تحقیر نسبت به آنان از بین برود.

3.  خمس برای تأمین بودجه هر کار خیری است که امام بخواهد انجام دهد و برای هر موردی که صلاح بداند، مصرف کند.

4.  خمس وسیله ای برای رشد و کمال انسان محسوب می شود که ادای آن، باعث جلب روزی و وسیله آمرزش گناهان می گردد.به عبارت دیگر؛ با دادن خمس انسان تمرین می کند که از تعلق به دنیا و مادیات دور شود چرا که از مال خود دل کنده و باور می کند که این خدای متعال است که روزی دهنده اوست چرا که اعتقاد خود را به اینکه خمس دادن سبب برکت در مال است تقویت کرده و عملا این اعتقاد را پیاده می کند و این خود مرحله ای از ایمان به غیب است .

5. خمس برای احیای دین خدا و تحقق حکومت اسلامی واجب گردیده است.

 

اثرات پرداخت نکردن خمس

طبق نظر همه مراجع معظم تقلید اگر به مالى خمس تعلق گرفته باشد، تا خمس آن را ندهند، نمى‏توانند بدون اجازه حاکم شرع در آن تصرف کنند هر چند قصد پرداخت خمس را داشته باشند. (توضیح‏المسائل مراجع، م 1791و1790 خامنه‏اى، اجوبة، س 936، نورى، توضیح المسائل، م 6871.، وحید، توضیح‏المسائل، م 8971)

تصرف در خمس غصب است و با لباسی که از پول خمس نداده تهیه شده باشد، نمی توان نماز خواند وضو و غسل با آبی که بهای آن با این پول پرداخت شده باشد اشکال دارد و لقمه تهیه شده با آن، مخلوط به حرام است. بر این اساس چطور ممکن است کسی مدعی مسلمانی باشد و نکات به این مهمی را با بی اهمیتی پشت سر گذارد.

اگر مسلمان شیعه ای نتواند به رهبران دینی خود که به فرموده ائمه معصومین (علیهم السلام) مخصوصاً امام زمان (علیه السلام)، مراجع معظم (مجتهدین جامع الشرایط) هستند اعتماد کند، به چه کسی می تواند اعتماد کند؟ آیا اعتقاد یک نفر مسیحی نسبت به رهبران خود (کشیش،اسقف،پاپ) به این سستی است؟ چرا بعضی از ما مسلمانان این قدر طالب دنیا هستیم؟

و در ادامه یک سوال و دو پاسخ در مورد خمس :

سوال: پدر خانواده ای اهل خمس دادن است. اگر فرزند این خانواده شک داشته باشد که آیا پدرش خمس وسایلش را داده یا نه، چه حکمی دارد؟

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

در فرض شک تکلیفی ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

در فرض شک تکلیفی ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اسلام کوئیست

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .