تبیان، دستیار زندگی
ماجرای تربیت کردن پسر و دختر و اینکه کدام سخت تر یا آسان تر است همیشه در گفت و گوهای میان خانواده ها خود را نشان می دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دختر یا پسر؛ مسئله این است؟!


ماجرای تربیت کردن پسر و دختر و اینکه کدام سخت تر یا آسان تر است همیشه در گفت و گوهای میان خانواده ها خود را نشان می دهد.

دختر یا پسر؟

واقعیت این است که برخی تفاوت ها در تربیت کردن پسر و دختر به ویژگی های طبیعی آنها بازمی گردد.

«چهار تا پسر بزرگ کردید؟ وای خدا قوت بده به شما. همینه که همه موهاتون سفید شده.» «سه تا دختر داره؟ بنده خدا

چقدر باید زحمت بکشه تا این سه تا به سر و سامون برسن.»

ماجرای تربیت کردن پسر و دختر و اینکه کدام سخت تر یا آسان تر است همیشه در گفتگوهای میان خانواده ها خود را نشان می دهد. واقعیت این است که برخی تفاوت ها در تربیت کردن پسر و دختر به ویژگی های طبیعی آنها بازمی گردد.

دانستن این تفاوت ها کمک بسیار زیادی به والدین می کند تا هم خودشان کمتر اذیت شوند و هم فرزند پروری بهتری داشته باشند. نمی توانید در برخورد با فرزند دخترتان همان طور رفتار کنید که با فرزند پسرتان رفتار می کنید. عکس این موضوع هم صادق است. ویژگی های متفاوت آن دو، شیوه های تربیتی متفاوتی را می طلبد که باید بدانیم و به کار ببندیم.

برقراری ارتباط

برای دختر ساده تر است یا پسر؟ دختر

یک نوزاد دختر از همان ابتدای تولد، بیشتر تمایل دارد که به رنگ ها و حالت ها نگاه کنید؛ به همین خاطر، معمولا چهره انسان ها از اولین انتخاب های او به حساب می آید.

اما یک نوزاد پسر بیشتر به دنبال چیزهای متحرک است؛ مثلا ماشینی که به دور خود می چرخد به راحتی می تواند همه توجه یک پسربچه را به خود جلب کند.

همین تفاوت ها در نقاشی آنان نیز رخ می نماید. دختربچه ها برای ترسیم اسامی و کلماتی که در ذهنشان وجود دارد از رنگ های متعددی استفاده می کنند؛ اما پسربچه ها برای به تصویرکشیدن صحنه جنگ ها و تصادف ماشین ها، رنگ های آبی، سیاه و نقره ای را بیشتر به کار می برند.

به طور خلاصه، دخترها «شخص محور» و پسرها «عمل محور» هستند

کودکان دختر، چهره ها را با دقت بررسی می کنند؛ به همین خاطر قادر هستند علائم غیرکلامی مانند حالت ها و تن صدا را بهتر درک کنند اما پسرها، در مقایسه با دخترها، علاوه بر اینکه دیرتر شروع به حرف زدن می کنند و دایره واژگان محدودتری دارند، در برقرارکردن ارتباط میان کلمات و احساسات هم تبحر زیادی ندارند.

برخلاف دختران که ریز و درشت وقایع و احساسات خود را بیان می کنند، پسران اهمیت زیادی به این قضیه نمی دهند. مهارت برقرارکردن ارتباط چشمی در پسرها، در مقایسه با دخترها، معمولاً کمتر است و عملاً ارتباط های چشمی کوتاه تری دارند.

همین مسئله سبب نگرانی برخی از والدین می شود که مبادا پسر شاخ شمشادشان به «اوتیسم» یا «درخودماندگی» مبتلا باشد اما در اکثر مواقع این نگرانی بیجاست چون معمولاً این حالت در پسرها طبیعی است و از عملکرد مغزشان نشأت می گیرد.

جای هیچ تردیدی نیست که مساعدت و حمایت در هر کسی که وجود داشته باشد، جزو ویژگی های مثبت رفتاری او محسوب می شود اما این گرایش در دخترها سبب می شود بتوانند با جدیت بیشتری ماهیت طبیعی خود را بشناسند و آن را تقویت کنند ومتعاقباً تجربیات جدیدتری کسب نمایند

زمانی که دخترتان به سن هشت سالگی یا بیشتر از آن می رسد، شرایط، کمی عوض می شود. داشتن مهارت عالی در برقراری ارتباط با دیگران جنبه دیگری نیز دارد و آن این است که دختر قشنگتان که همه انرژی خود را بر سر این کار گذاشته حالا با سوالات پیاپی و حرافی های تمام نشدنی اش، کم کم کلافه تان می کند.

از زمانی که دخترتان شروع به راه رفتن می کند به او کمک کنید تا با دیگران ارتباط آزاد برقرار کند؛ او می آموزد که در آینده نه چندان دور سراغ شما بیاید و با شما مشورت کند.

اعتماد به نفس

دخترها بیشتر دارند یا پسرها؟ پسرها

رشد و پرورش اعتماد به نفس سالم و معقول، در همه بچه ها، از اهمیت بسزایی برخوردار است. محققان بر این باورند که دخترها با وجود مهارت فوق العاده ای که در برقرارکردن ارتباط با دیگران دارند، در مقایسه با پسران، اعتماد به نفس کمتری دارند و احساس ناامنی بیشتری می کنند.

فشارهای فرهنگی و سنتی موجود که دختران را وا می دارد نیازهای دیگران را به نیازهای خود ارجح بدانند، احساساتان را نادیده بگیرند و نیازهایشان را به راحتی بیان نکنند، آسیب های زیادی به اجتماع آنها زده است.

باوجود این حقیقت که دختران از توجه های مثبت و تعریف و تمجیدهایی که از رضایت دیگران نشأت می گیرد، لذت می برند اما آنها هرچه بیشتر نیازها و امیالشان را پنهان و در برخی موارد سرکوب می کنند تا بتوانند رضایت اطرافیانشان را جلب کنند. از این رو اعتماد به نفسشان بیشتر آسیب می بیند.

معمولاً دخترها مراقب برادر کوچک تر خود هستند و سعی می کنند برای آنها مادری کنند. انگار یک استعداد طبیعی در همه دختران وجود دارد.

دختر یا پسر؛ مسئله این است؟!

جای هیچ تردیدی نیست که مساعدت و حمایت در هر کسی که وجود داشته باشد، جزو ویژگی های مثبت رفتاری او محسوب می شود اما این گرایش در دخترها سبب می شود بتوانند با جدیت بیشتری ماهیت طبیعی خود را بشناسند و آن را تقویت کنند ومتعاقباً تجربیات جدیدتری کسب نمایند.

تصویر ذهنی هر فرد از اندامش، بخش بزرگی از اعتماد به نفسش را تشکیل می دهد.

البته این تصویرسازی درمورد پسران و مردان نقش پررنگی ندارد! اما تغییرات فاحشی که در دوران بلوغ در دختران به وجود می آید، بسته به نوع فرهنگ حاکم بر محل زندگی افراد، تاثیر بسیار عمیقی بر اعتماد به نفس دختران و زنان می گذارد. حواستان به پیامی که حاوی احساستان نسبت به بدن، رژیم غذایی و ورزش کردنتان است، باشد. متاسفانه واضح است که در اغلب موارد تصویر منفی دختران از اندام شان، مستقیما از شیوه نگرش مادرانشان که با نگاهی کاملاً انتقادی و شاکیانه خود را در آینه ورانداز می کنند، نشأت می گیرد.

به دختران خود بیاموزید که به پیام های گرسنگی و سیری که از بدنشان دریافت می کنند، گوش فرا دهند. دخترانی که به این پیام ها توجه می کنند، در موارد دیگر هم به غرایزشان اهمیت می دهند. انجام تمرینات ورزشی، از یک طرف یک راهکار فوق العاده مناسب برای تقویت اعتماد به نفس دختران است و از طرف دیگر روشی کاربردی برای تناسب اندام آنها محسوب می شود.

نظم و تربیت

برای دختر سخت تر است یا پسر؟ پسر

چرا به نظر می رسد مردان گوش شنوا ندارند؟ پسرها در مقایسه با دخترها، تمرکز کمتری در شنیدن دارند.

این ویژگی از همان بدو تولد در آنها وجود دارد و به طور طبیعی با رشد کودک، فاحش تر می شود و به مرور زمان، اختلاف میان دو جنس دختر و پسر در این زمینه بیشتر خواهد شد.

قدرت شنوایی دختر بسیار حساس است و می تواند جملات انتقادآمیز و یا حتی تبعیض کلامی را هم تشخیص دهد و مرکز کلامی مغز دختران سریع تر از پسران تکامل می یابد. این توانایی بدان معناست که یک دختر به راهکارهای آموزش نظم و ترتیب مانند تشویق و هشدار که به طور مثال در جمله ای مانند «آن کار را نکن» بیان می شود، بهتر پاسخ می دهد. در سال های اول زندگی پسرهای شاخ شمشادتان، چنین به نظر می رسد که حس لامسه آنها قوی تر است. کم حرف اما عملگرا هستند. تفاوت هایی که در مولفه های رشد دختران و پسران وجود دارد، در برخی موارد و به اشتباه، ناهنجاری رفتاری تلقی می شود.

به ازای هر یک دختر، پنج پسر وجود دارد که در آنها اختلالاتی نظیر اختلال رفتاری، اختلال دوقطبی، بیش فعالی، اختلال عدم تمرکز و اختلال یکپارچگی حواس، تشخیص داده شده است.

برخی از بچه ها که بیشتر آنها پسر هستند، سالم اند اما در منتهی علیه بازه نرمال رشد قرار دارند؛ بنابراین به انرژی، زمان و فرصت بیشتری نیاز دارند که مانند سایر همسن و سالان خود سالم به نظر برسند.

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع: مجله تندرستی همراه با تغییرات

مطالب مرتبط:

آشنایی با مفهوم حجاب از چند سالگی؟

معذرت می خوام ،مامان!

وقتی والدین اشتباه می کنند!

چم و خم‌های این ابراز علاقه

تربیت وابسته به جنسیت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.