تبیان، دستیار زندگی
بحث شرط ‌بندی و قمار از جمله فعل‌ های حرامی است که در دین اسلام به آن اشاره شده و بر همین اساس انجام آن جرم محسوب می‌ شود، با این حال گاه در برخی سایت ‌های اینترنتی دیده‌ شده که در فضای مجازی شرط‌ بندی و قمار به شکل جدیدی زنده می‌ شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قمارخانه اینترنتی!


بحث شرط ‌بندی و قمار از جمله فعل‌ های حرامی است که در دین اسلام به آن اشاره شده و بر همین اساس انجام آن جرم محسوب می‌ شود، با این حال گاه در برخی سایت ‌های اینترنتی دیده‌ شده که در فضای مجازی شرط‌ بندی و قمار به شکل جدیدی زنده می‌ شود.

قمار اینترنتی

امروزه و با توجه به گسترش فزاینده ی اینترنت و پیرو آن جراین رایانه ای، در اکثر کشور ها از جمله ایران اسلامی قوانینی وضع گشته که شامل انواع تخلفات در این فضا می شود و برای هر یک از این تخلفات جرایمی خاص تعیین شده. قانون جرایم رایانه ‌ای ایران در سال 1388 برای تعیین مصادیق استفاده مجرمانه از سامانه‌ های رایانه ‌ای و مخابراتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که در 5 بخش و 55 ماده تنظیم شده ‌است. حبس و جریمه نقدی یا هر دو مجازات ‌هایی می باشند که برای مرتکبین این جرایم وضع شده ‌است. برخی از مهم ترین جرایم رایانه ای قانون ایران عبارتند از:

دسترسی غیرمجاز به داده‌ ها یا سیستم ‌های رایانه‌ ای یا مخابراتی، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه ‌ای، جعل داده‌ های قابل استناد، تخریب و اخلال در داده‌ ها یا سیستم ‌های رایانه ‌ای، سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه، قمار (شرط بندی) و ... . البته در این میان چند سالی قمار آنلاین رونق بسیاری گرفته که با حاشیه هایی نیز همراه بوده است.

بحث شرط ‌بندی و قمار از جمله فعل‌ های حرامی است که در دین اسلام به آن اشاره شده و بر همین اساس انجام آن جرم محسوب می‌ شود، با این حال گاه در برخی سایت ‌های اینترنتی دیده‌ شده که در فضای مجازی شرط‌ بندی و قمار به شکل جدیدی زنده می‌ شود. در این میان با روی کار آمدن این شیوه، در موارد متعدد کلاهبرداری ‌های مختلفی نیز صورت گرفته است اما راه‌ اندازی قمار‌خانه‌ های مجازی جزو مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ ای قرار گرفته و در بند "ه-7" ماده 21 قانون جرایم رایانه ‌ای مورد توجه قرار گرفته است. (بند"ه" ماده 21 محتواهایی که برای ارتکاب جرایم رایانه ‌ای به کار می ‌روند -محتواهای مرتبط با جرایم رایانه ‌ای- را در برمی ‌گیرد.)

بحث شرط ‌بندی و قمار از جمله فعل‌ های حرامی است که در دین اسلام به آن اشاره شده و بر همین اساس انجام آن جرم محسوب می‌ شود، با این حال گاه در برخی سایت ‌های اینترنتی دیده‌ شده که در فضای مجازی شرط‌ بندی و قمار به شکل جدیدی زنده می‌ شود

در واقع قمارخانه ی مجازی نسخه‌ های برخط قمارخانه‌ های سنتی هستند که این امکان را برای قماربازان فراهم می ‌آورند تا از طریق اینترنت قمار کرده و شرط ببندند. بر اساس قانون مجازات اسلامی درباره ی قمار و قماربازی مجازات مختلفی در نظر گرفته شده و بندهای مختلفی به این بحث اختصاص پیدا کرده که از جمله ی آنها می‌ توان به ماده ی 705 این قانون اشاره کرد که در آن آمده است:"قماربازی با هر وسیله‌ ای ممنوع و مرتکبین آن به یک تا شش ماه حبس و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می‌ شوند و یا در صورت تهاجر به قماربازی به هر دو مجازات محکوم می‌ شوند."

قمار اینترنتی

در ماده 708 این قانون نیز این گونه اعلام شده که "هر شخصی که قمارخانه دایر کند یا مردم را برای قمار به آنجا دعوت نماید به شش ماه تا دو سال حبس و یا از سه میلیون تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود." همچنین طبق ماده ی 710 این قانون اشخاصی که در قمارخانه‌ ها یا اماکن معد قبول خدمت کنند یا به نحوی از انحاء به دایر کننده این قبیل اماکن کمک نماید، معاون محسوب می‌ شوند و مجازات مباشر در جرم را دارند ولی دادگاه می‌ تواند نظر به اوضاع و احوال و میزان تاثیر عمل معاون مجازات را تخفیف دهد .

آنچه حائز اهمیت است این مسئله می باشد که موضوع قمار در فضای مجازی، امروزه در پس اکثر بازی های رایانه ای پنهان شده و کاربر گاه بی اطلاع از این امر با درخواست سیستم پول های زیادی را به حساب های نامعلومی واریز می نماید که علاوه بر قمار کلاهبرداری نیز محسوب می شود. به هر حال توجه بیشر و ارتقای سطح آگاهی و فرهنگ استفاده از اینترنت، می تواند از بروز هرگونه جُرم و تخلفی جلوگیری نماید.

فراوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: شبکه خبرگزاری تحلیلی فناوری اطلاعات و ارتباطات / بنیاد ملی بازی های رایانه ای / ویکیپدیا