تبیان، دستیار زندگی
گاهی اوقات یک خوراكی خوشمزه، خوشحالی‌ای را می‌سازد، یا خوردن یک غذای خوشمزه، رضایت خاطری می‌آورد که می‌تواند برای چند ساعتی آرامش و شادی داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بفرمایید خوراکی‌های شادی‌آور!

خوراكی


گاهی اوقات یک خوراكی خوشمزه، خوشحالی‌ای را می‌سازد، یا خوردن یک غذای خوشمزه، رضایت خاطری می‌آورد که می‌تواند برای چند ساعتی آرامش و شادی داشته باشد.


تأثیر این خوراکی‌ها، دقیقاً از حافظه ما می‌آید و زنده شدن خاطرات خوشی که دارند یا از یک‌جای دیگر که آن را ذائقه می‌نامند. اما براساس آخرین تحقیقات پزشکان، خوراکی‌هایی که با تأثیرات شیمیایی در بدن، هورمون‌های شادی را ترشح می‌کنند، هیچ ربطی به دایره علاقه و ذائقه ما ندارند. این خوراکی‌ها، خوراکی‌های ساده‌ای هستند که به شما معرفی می‌شوند.

نارگیل

نارگیل

حالا درست است که تمام خوراکی‌های چاق‌کننده مثل شیرینی، بستنی و شکلات با نارگیل طعم بهتری دارند، اما این میوه خوشمزه، یکی از شادکننده‌ترین خوراکی‌هاست. نارگیل زنجیره‌ای از تری‌گلیسرید دارد که عملکرد مغز را بهتر می‌کند و شادمانی می‌سازد. اگر نگران چاقی و بالا رفتن چربی و قند نیستید، هفته‌ای یک‌بار مخلوط شیر و بستنی و نارگیل را امتحان کنید و لذت ببرید.

تخم‌مرغ

تخم مرغ

روزهایی که برای صبحانه نیمرو می‌خورید، یا تخم‌مرغ عسلی و آب‌پز شده میل می‌كنید، حال بهتری دارید. دلیلش به خاطر این است که تخم‌مرغ منبع غنی از روی، ویتامین‌های B، امگا- 3، اسیدهای چرب و پروتئین است؛ موادی که بدن شما را سالم نگه می‌دارند و به فعالیت‌های ارگان‌های مختلف کمک می‌کنند.

وقتی نیازهای بدن تأمین شده باشند و هورمون‌ها به اندازه کافی ترشح شوند، شادی و رضایت به زندگی می‌آید. باور نمی‌کنید؟ نگاهی بیندازید به تحقیقات پزشکانی که متوجه شدند اکثر انسان‌های چاق و افسرده، هیچ‌وقت برای صبحانه، تخم‌مرغ را امتحان نکرده‌اند.

گوجه‌فرنگی

گوجه فرنگی

همه گوجه‌فرنگی‌ها یک ماده شناخته شده به نام لیکوپن دارند. لیکوپن یک آنتی‌اکسیدان است که مانع التهاب مغز می‌شود و به طور کلی از مغز محافظت می‌کند. خوردن گوجه فرنگی با روغن زیتون، بهترین پیشنهاد برای جذب لیکوپن و شاد شدن است.

عسل

عسل

پزشکان و کارشناسان تغذیه، همیشه توصیه می‌کنند به جای شکر از عسل استفاده کنید. عسل حاوی کامفرول و کوئرستین است؛ موادی که از افسردگی جلوگیری می‌کنند و با کاهش التهاب مغز، آن را سالم نگه می‌دارند. وقتی عسل می‌خورید، سطح قندخون هم تنظیم می‌شود و بدن به چه چیزی بیشتر از این برای رضایت و خوشحالی احتیاج دارد؟

مارچوبه

مارچوبه

مارچوبه، سرشار از فولات و تریپتوفان است؛ موادی که سطح شان در بدن انسان‌های افسرده به شدت پایین است و برای درمان، باید این مواد به سطح نرمال برسند. همین دلیل کافی است تا مارچوبه در فهرست اصلی خوراکی‌های شاد باشد. گوشت بوقلمون هم مثل مارچوبه، سرشار از تریپتوفان است و اگر مارچوبه را پیدا نمی‌کنید، غذاهایی که با بوقلمون پخته می‌شوند را سر میز بیاورید.

ماست

ماست

کلسیم موجود در ماست، انتقال‌دهنده‌های عصبی شادی‌آور را آزاد می‌کند و باعث می‌شود ما شاد شویم. با خوردن ماست کم‌چرب، هم سالم می‌مانید و هم شاد!

شکلات تلخ

شکلات کاکائویی

بله؛ درست خواندید. این شکلات‌های تلخ و خوشمزه، باعث بهبود جریان خون در مغز می‌شوند، تمرکز را بیشتر می‌کنند و اعصاب را هم آرام. اصلاً برای همین است که پزشکان، خوردن شکلات تلخ را در روز توصیه می‌کنند؛ تا انرژی و جنب و جوش به زندگی بیماران شان بازگردد.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: goldsummer

مطالب مرتبط:

ویژه نامه مدرسه آشپزی

خوردنی‌هایی برای خوش خلقی شما

خوراکی‌های كاهنده استرس

غذاهای مناسب برای کودکان

غذایی کامل به نام تخم‌مرغ

خوراکی‌هایی برای زنگ تفریح

آنچه از آبگوشت نمی‌‌دانید!

پاستیل بی‌خاصیت!

ترجمه رنگ میوه‌ها و سبزیجات

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن