تبیان، دستیار زندگی
رهبر انقلاب در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۲، با اشاره به حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته بویژه در مواجهه اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم انداز سال ۹۲ را امیدوارانه و همراه با پیشرفت و تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه های سیاسی و
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سال حماسه سیاسی و اقتصادی


رهبر انقلاب در پیامی به مناسبت آغاز سال 1392، با اشاره به حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته بویژه در مواجهه اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم انداز سال 92 را امیدوارانه و همراه با پیشرفت و تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه های سیاسی و اقتصادی دانستند و تاکید کردند: با این نگاه، سال 92 را «سال حماسه ی سیاسی و حماسه ی اقتصادی» نامگذاری می‌کنیم.


پیام نوروزی رهبر

"حماسه" رکن اصلی و کلید واژه اصلی پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب در سال 1392 است. در واقع نگاه اصلی رهبر معظم انقلاب در سال جدید ایجاد یک حرکت عظیم در دو حوزه "اقتصاد" و "سیاست" می باشد. کلمه حماسه در لغت گونه‌ای از آثار است که به توصیف اعمال پهلوانی و افتخارات و بزرگی‌های ملی یا فردی می‌پردازد. حماسه همواره با شگفتی و حوادث خارق العاده روبرو است. در واقع ، چشم انداز آینده نظام و کشور در سال آینده از نگاه رهبر معظم انقلاب ایجاد افتخار آفرینی و انجام حرکتهای عظیم و تاثیر گذار در حوزه های اقتصاد و سیاست همراه است.

رویکرد حماسی بدین معناست که صرف یک حرکت معمول و عادی در حوزه های مزبور کفایت نکرده و لازم است با انرژی بیشتر اقدامات لازم در دو حوزه اقتصاد و سیاست انجام شود. البته می بایست به این امر توجه کرد که در این حماسه هیچ شخص یا قهرمان فردی نمی تواند متکفل امر شود، بلکه این حماسه آفرینی به آحاد ملت مرتبط است و تک تک مردم ایران قهرمانان این حماسه خواهند بود.

در واقع نگاه اصلی رهبر معظم انقلاب در سال جدید ایجاد یک حرکت عظیم در دو حوزه "اقتصاد" و "سیاست" می باشد. کلمه حماسه در لغت گونه‌ای از آثار است که به توصیف اعمال پهلوانی و افتخارات و بزرگی‌های ملی یا فردی می‌پردازد. حماسه همواره با شگفتی و حوادث خارق العاده روبرو است. در واقع ، چشم انداز آینده نظام و کشور در سال آینده از نگاه رهبر معظم انقلاب ایجاد افتخار آفرینی و انجام حرکتهای عظیم و تاثیر گذار در حوزه های اقتصاد و سیاست همراه است.

مهم ترین نکته در حوزه اقتصاد تداوم و تاکید بیشتر بر تولید ملی است. اگر چه سال گذشته سال تولید ملی بود و می بایست به عنوان شعار اصلی سال به امر تولید ملی توجه بیشتری می شد ، اما با توجه به برخی سو مدیریتها، ضعف دربرنامه ریزی ها و دشمنی غرب و تحریمها برخی نواقص در این حوزه بروز نمود. البته حمایت از تولید ملی صرفا یک امر یکساله نیست. بلکه می تواند یک سال به عنوان زمینه اصلی حمایت از تولید ملی در امر سیاست گذاری و قانون گذاری مد نظر قرار گیرد. اما در سالهای بعد به این امر به شکل عملی توجه گردد. بر همین مبنا است که که رهبر معظم انقلاب فرمودند:

"در عرصه‌ی اقتصاد، به تولید ملی باید توجه شود؛ همچنان که در شعار سال گذشته بود. البته کارهائی هم انجام گرفت؛ منتها ترویج تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی، یک مسئله‌ی بلند‌مدت است؛ در یک سال به سرانجام نمیرسد. خوشبختانه در نیمه‌ی دوم سال 91 سیاستهای تولید ملی تصویب شد و ابلاغ شد -یعنی در واقع این كار ریل‌گذاری شد- كه بر اساس آن، مجلس و دولت میتوانند برنامه‌ریزی كنند و حركت خوبی را آغاز كنند و ان‌شاءالله با همت بلند و با پشتكار پیش بروند."

لذا مساله اصلی برای دولت فعلی به شکل کوتاه مدت و به شکل اساسی برای دولت آینده ایجاد زمینه های تسهیل تولید ملی و رشد آن در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش آثار تحریمها است.

بر این اساس برای تحقق سال "سال حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی" صرفا برنامه ریزی و عمل دست اندرکاران دولتی و قانون گذار کفایت نمی کند. بلکه می بایست برای ایجاد این حماسه زمینه حضور فعالانه، مشارکت گرایانه، پرشور و واقعی مردم در دو حوزه اقتصاد و سیاست فراهم گردد.

حوزه دوم مورد بحث عرصه سیاست است. سال آینده سال انتخابات ریاست جمهوری است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره فرمودند:

"در زمینه‌ی امور سیاسی، كار بزرگ سال 92، انتخابات ریاست جمهوری است؛ كه در واقع مقدرات اجرائی و سیاسی، و به یک معنا مقدرات عمومی كشور را برای چهار سال آینده برنامه‌ریزی میكند. ان‌شاءالله مردم با حضور خودشان در این میدان هم خواهند توانست آینده‌ی نیكی را برای كشور و برای خودشان رقم بزنند"

برای ایجاد حماسه انتخاباتی، پیش زمینه ها و شرایط مختلفی مورد نیاز است. وجود فضای رقابتی سالم، رعایت اخلاق انتخاباتی و وجود نامزدهای متنوع با برنامه های مختلف و کارآمد میل به مشارکت در میان مردم را بالاتر خواهد برد و حضور حماسی آنها را در پی خواهد داشت. در جریانات پس از انتخابات سال 1388 و حوادث تلخ پس از آن و سو استفاده فتنه گران و رسانه های بیگانه ، چشمهای رسانه ها و افکار عمومی به این انتخابات دوخته شده است. مسلما با حضور گسترده و عظیم مردم، دولتی با پشتوانه بالا را به وجود آمده که دربرابر دول غربی در جریان مذاکرات اتمی با دست بالا حضور خواهد یافت. به علاوه حضور حماسی مردم به افکار عمومی جهان نشان می دهد، ساز و کارهای مردم سالاری دینی با بالندگی می تواند تداوم یافته و جمهوریت را در عین اسلامیت عینیت بخشد.

نکته مهم در زمینه ایجاد حرکت حماسی روحیه جهادی است. حضرت آیت الله خامنه ای در باره اهمیت روحیه جهادی چنین فرمودند:

"البته لازم است هم در زمینه‌ی اقتصاد، هم در زمینه‌ی سیاست، حضور مردم حضور جهادی باشد. با حماسه و با شور باید وارد شد، با همت بلند و نگاه امیدوارانه باید وارد شد، با دل پر امید و پر نشاط باید وارد میدانها شد و با حماسه‌آفرینی باید به اهداف خود رسید."

بر این اساس برای تحقق سال "سال حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی" صرفا برنامه ریزی و عمل دست اندرکاران دولتی و قانون گذار کفایت نمی کند. بلکه می بایست برای ایجاد این حماسه زمینه حضور فعالانه، مشارکت گرایانه، پرشور و واقعی مردم در دو حوزه اقتصاد و سیاست فراهم گردد.

یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان