تبیان، دستیار زندگی
اخیرا کارگران هنگام پاک کردن داخل بنای باستانی کولوسئوم در رم متوجه دیوارنگاره‌هایی شدند که به گفته باستان‌شناسان قدمتی چند هزار ساله دارد. در این مقاله ضمن این خبر می توانید با بنای زیبا و سترگ کولوسئوم نیز بیشتر آشنا شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کشف نقاشی‌ در کولوسئوم


اخیرا کارگران هنگام پاک کردن داخل بنای باستانی کولوسئوم در رم متوجه دیوارنگاره‌هایی شدند که به گفته باستان‌شناسان قدمتی چند هزار ساله دارد. در این مقاله ضمن این خبر می توانید با بنای زیبا و سترگ کولوسئوم نیز بیشتر آشنا شوید.

کشف نقاشی‌ در کولوسئوم

کارهای مرمتی برای پاک سازی دیوارهای کولوسئوم از گرد و خاک و سنگ‌های آهکی منجر به کشف نقاشی‌های دیواری متعددی روی دیوارها شد.

این نقاشی‌ها که به رنگ آبی، قرمز و سبز هستند روی دیوارهای راهرویی که از داخل کولوسئوم می‌گذرد شناسایی شدند.

این راهرو که در میان طبقات دوم و سوم کولوسئوم قرار گرفته یکی از بخش‌های جدیدی است که در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

مقامات رم درصدند این بخش از کولوسئوم را تابستان آینده به روی گردشگران باز کنند.

لازم به ذکر است که کولوسئوم Colosseum)‏ ) یک تماشاخانه بیضی‌وار در مرکز رم در ایتالیا است. این آمفی‌تئاتر بزرگترین از نوع خود در امپراتوری روم باستان بوده است. تعداد ردیف‌های صندلی آن به تعداد پنجاه هزار ودارای 80 در ورودی است. واژه کلوسئوم به معنی «جایگاه بزرگ» نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی ((AnfiteatroFlavio یا( Colosseo)‏ است.

ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان (Vespasian)امپراطور سالهای 69 تا 70 روم پایه گذاری شد، پس از آن پسرش تیتوس (Titus) در سال 80 بعد از میلاد آنرا بنا کرد، که نهایتاً توسط دومیتیان (Domitian) برادرتیتوس به پایان رسید. کولوسئوم به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین‌های باتلاقی ما بین تپه‌های اسکوئیلین (Esquiline) و کائلین (Caelian) واقع شده بود. در این مجموعه امپراطوری روم شاهد فجیع‌ترین جنایات به شکل کشتار بردگان و مسیحیان بوده‌است نبردهای خونین بر سر مرگ و زندگی گلادیاتورها یکی از سرگرمی‌های روزانه امپراطوران و اشرافیان روم بوده‌است قدمت تاریخی و شکوه و جلال این عمارت از یک سو و کارآمدی آن برای اجرای نمایش و امکان کنترل جمعیت، از سوی دیگر، باعث شد این سالن یکی از بزرگترین بناهای معماری روم باستان به شمار می‌رفت.

این آمفی‌تئاتر بزرگترین از نوع خود در امپراتوری روم باستان بوده است. تعداد ردیف‌های صندلی آن به تعداد پنجاه هزار ودارای 80 در ورودی است

پلان این مجموعه به شکل بیضی به قطرهای 188 و 156 متر زیر بنای آن حدود 6 جریب می‌باشد ارتفاع آن تقریباً به اندازه یک ساختمان15 طبقه می‌رسد(حدود48متر) کف صحنه چوبی است و در زیر آن مجموعه‌ای از اتاقها و گذرگاهها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته‌است. تعداد 80 دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق‌های گنبدی شکل، گذرگاهها، پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار گرفته‌است. لبه بیرونی طاق‌های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آنها به یکدیگر شده‌است.

نمای داخلی کولوسئوم (Coliseum) از بالا سه ردیف طاق‌های گنبدی شکل رو در روی ستون‌ها و سر ستون‌ها قرار گرفته‌اند، در ستون‌های طبقه اول سبک معماری سبک دوریک(Doric)، در طبقه دوم سبک ایونیک (Ionic)، و در طبقه سوم سبک قرنتی (Corinthian) که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، به کار رفته‌است.

کشف نقاشی‌ در کولوسئوم

این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی از شاهکارهای مهندسی است در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد، فضای بین ستون‌ها با 40 عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌است. در قسمت بالا، دیوارکوب‌ها و بندگاههایی وجود دارد که تیرک‌هایی را که سایه بان‌ها به آنها آویزان است، نگه داشته‌اند. در ساخت عمارت با دقت بسیاری از انواع ترکیبات ساختمانی استفاده شده، برای فونداسیون از بتون و برای ستون‌ها و طاق‌ها از سنگ آهک (تراورتن) استفاده شده، در ستون‌های به کار رفته برای دیوار دو طبقه زیرین، از نوعی سنگ متخلخل به نام توفا (Tufa) استفاده شده‌است. برای طبقات فوقانی و اکثر طاق‌ها از آجر بتونی استفاده شده‌است.

این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید به شمار می‌رود و قسمت هایی از آن برای بازدید عموم باز است.

فراوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منبع:

میراث آریا

خبرگزاری فرانسه

همشهری آنلاین

جهان گشت