تبیان، دستیار زندگی
باید سعی کنید تا می‌توانید بدنتان را هیدراته کنید. در واقع رساندن مایعات کافی به بدن، یکی از بهترین راهبردهای ممکن برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزا است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه‌ای برای روز اول سرماخوردگی!


باید سعی کنید تا می‌توانید بدن تان را هیدراته کنید. در واقع رساندن مایعات کافی به بدن، یکی از بهترین راهبردهای ممکن برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزا است.


پرتقال و آب آن

اول، پرتقال!

بهترین کار این است که با یک لیوان آب پرتقال شروع کنید تا به بدن تان ویتامین C برسانید، این‌گونه سیستم ایمنی‌تان تقویت می‌شود. سپس یک لیوان آب بخورید، طی روز هم حداقل 8 لیوان دیگر مایعات بخورید.

مایعات، سم‌ها را از بدن شما دفع می‌کند و به شما کمک می‌کند كه با عفونت بجنگید. اگر تب دارید، به این دلیل كه با تعریق و تنفس، آب از دست می‌دهید، میزان نوشیدنتان را بیشتر هم کنید.

قرص بخوریم یا نه؟

یادتان باشد که قرص نخوردن همیشه کار خوبی نیست، باید بدانید که به تنهایی نباید با عفونت بجنگید. داروهایی مثل پاراستامول و ایبوپروفن می‌تواند تب شما را پایین بیاورد و در عین حال، باعث شود كه بدن شما کمتر مایعات از دست بدهد. در عین حال، این داروها سیستم ایمنی شما را هم تقویت می‌کند و این‌گونه، بدن تان بهتر می‌تواند با بیماری بجنگد.

می‌توانید یک قرص را در ساعت 10 صبح و یک قرص دیگر را 4 تا 6 ساعت بعد بخورید. در کل روزی 3 عدد از این داروها را مصرف کنید. البته بهترین توصیه این است كه، در اسرع وقت به پزشك مراجعه نمایید و بر طبق توصیه پزشك، دارو مصرف نمایید.

كم اشتها هستید؟

احتمالاً شما آن قدر کم‌اشتها هستید که اصلاً دوست ندارید، غذا بخورید؛ اما مطمئن باشید بدن تان به انرژی نیاز دارد. پروتئین مرغ، به بازسازی سیستم ایمنی کمک می‌کند، سیر و پیاز داخل این سوپ هم با میکروب‌ها مبارزه کرده و کل سوپ هم باعث می‌شود سلول‌های مرده و میکروب‌ها از بدن خارج شود. اگر معده‌تان، حتی سوپ مرغ را هم تحمل نکرد، می‌توانید یک موز بخورید که منبعی غنی از پتاسیم است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

برای غلبه بر سرماخوردگی با یک لیوان آب پرتقال شروع کنید تا به بدن تان ویتامین C برسانید، این‌گونه سیستم ایمنی‌تان تقویت می‌شود.

استراحت كنید، اما به اندازه!

اگرچه بدن تان به استراحت نیاز دارد، اما اگر تمام روز را بخوابید، شب نمی‌توانید بخوابید و این‌گونه ممكن است كه روز بعد، حال بدتری داشته باشید. اگر بدن تان به استراحت نیاز دارد، چرت بزنید؛ اما این چرت نباید بیشتر از 45 دقیقه باشد. این‌گونه می‌توانید، شب را بهتر استراحت کنید و برای فردا انرژی بیشتری داشته باشید. اگر خسته هستید، دراز بکشید اما نخوابید، خودتان را سرگرم کنید، اما سعی کنید کار نکنید که خسته شوید.

سرماخوردگی

كمی پیاده‌روی كنید

اگر احساس می‌کنید نسبت به صبح بهتر هستید، می‌توانید برای یک پیاده‌روی 10 دقیقه‌ای اقدام کنید. یک پیاده‌روی کوتاه مدت، می‌تواند به بدن شما کمک کرده و در واقع عملکرد بدنتان را تنظیم کند. بهتر این است که مثلاً با پوشیدن یک لباس و کفش مناسب تا مسیر كوتاهی را بروید و برگردید، سرعت راه رفتن شما، باید نه زیاد باشد و نه کم.

استراحت به هنگام

زود به تختخواب بروید و استراحت کنید، البته نه آنقدر زود که خواب تان نبرد یا وسط شب بیدار شوید، حداکثر یک تا 2 ساعت قبل از وقتی که به طور معمول می‌خوابید، بخوابید، تا یک خواب خوب داشته باشید و طی خواب هم بیدار نشوید، بهترین کار این است که حداقل 8 ساعت بخوابید، این‌گونه بدن شما فرصت كافی خواهد داشت تا هورمون‌های لازم مثل ملاتونین و هورمون رشد را ترشح کند و این‌طوری، فردا صبح که بیدار می‌شوید دیگر بیمار نیستید.

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: goldsummer

مطالب مرتبط:

ویژه نامه «به دنبال سلامتی»

بهترین راه درمان سرماخوردگی

خوراکی‌هایی مناسب برای آنفلوآنزا

درمان سرماخوردگی فوری در یک روز

یک سبزی مفید برای سرماخوردگی

13 نكته ساده برای جلوگیری از سرماخوردگی

پیشگیری از سرماخوردگی

سرما خوردگی، علائم و دلایل آن

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن