تبیان، دستیار زندگی
همه دوستان و مخالفان فردوسی پور
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همه دوستان و مخالفان فردوسی پور

دایی در برنامه نود

برنامه نود طی 2 سال گذشته بارها تا مرحله تعلیق پیش رفته است . جدی ترین موردش هم در شروع فصل نهم دهم لیگ برتر بود. در هر کدام از این دو بازه فشار به برنامه نود اینقدر زیاد شد که در کوچه و خیابان هم شایعات حذف نود شنیده می شد.

در شروع فصل نهم لیگ برتر تاخیر چند هفته ای برنامه نود به همه ثابت کرد واقعا مشکل بزرگی علیه فردوسی پور وجود دارد. مشکلی که همه فکر می کردند از خارج از صدا وسیما هدایت می شود. برنامه نود شاید انتقادی ترین برنامه ای باشد که عملکرد دولت نهم و دهم را در پخش زنده زیر سوال برده است . برنامه هایی مانند برنامه ای که درمورد کمیته انتقالی با حضور محسن صفایی فراهانی روی آنتن رفت، برنامه ای که میهمانش دادگان بود و در برنامه ای که انتقال تیم نفت به اراک را مورد انتقاد قرارداد همه نشان می دادند که ممکن است چه کسانی از برنامه نود ضرر کنند.

اصل ماجرا هم همین . صدا وسیما همیشه به خاطر این برنامه ها مورد فشار قرار می گرفت اما مساله اساسی فشار هایی بود که از داخل شبکه به کمک نیروهای بیرونی می آمدند. جریانی که در داخل سازمان صدا وسیما و شبکه 3 پیشنهاد برگزاری جلسه نقد نود را می دادند ، در بحران ها علیه برنامه نود شایعه درست می کردند و البته در صدا و سیما و هرجا که می رسیدند عملکرد فردوسی پور را حاشیه ساز معرفی می کردند. جریانی که با آمار سازی در صحبت های خصوصی آمار بینندگان برنامه نود را فقط 10 درصد عنوان می کردند.

آجورلو و افشاگری فردوسی پور

"هیچ کس نمی تواند در مورد من تصمیم بگیرد که حرف نزنم" این جمله علی کریمی علیه اجورلو بود که عادل فردوسی پور هیچوقت نتوانست در برنامه اش به تصویر بکشد. فردوسی پور در برنامه ای که به ماجرای کریمی می پرداخت وقتی با مخالفت مدیران برای پخش این آیتم مواجه شد شروع کرد به توضیحات افشاگرانه :" نمی دونم وقتی که این مصاحبه در همه بخش های خبری پخش می شه در شبکه 1 ، 5 ، 6 ، 2 چرا ما اینجا نمی تونیم پخشش کنیم "

این جملات اشاره ای داشت به موضع متفاوت شبکه 3 در باره علی کریمی . یعنی در حالی که همه شبکه ها موضوع را فقط بررسی می کردند و همه اخبارش را انتشار می دادند شبکه 3 دست به سانسور مصاحبه کریمی زده بود و در هیچ کدام از بخش های خبری اش هم او را نشان نداد . بدتر اینکه در متن های اخبار به صورت یک طرفه به نقد از شماره 8 استیل آذین پرداخته بود. حلقه مفقوده این ماجرا دوستی قدیمی آجورلو با چند مدیر صداوسیما بود که از قرار همه شان در شبکه 3 بودند.

مدیران صدا و سیما به داشتن چنین برنامه ای افتخار می کنند. برنامه ای تخصصی و زنده که مخاطبان زیادی را پای تلویزیون ایران می نشاند.این برنامه علی رغم سودی که از تبلیغات به جیب صدا و سیما می ریزد به بهبود چهره تلویزیون کمک فراوانی می کند.

برنامه نود

عادل ؛ فقط مجری

یک پیشنهادبزرگ همیشه برای نود وجود داشت که رد هم می شد . از داخل شبکه 3 این طور استناد می کردند که فردوسی پور حاشیه درست می کند ؛ پس باید تهیه کنندگی برنامه دست فرد دیگری باشد تا او را کنترل کند.این پیشنهاد دومین سرنخ رسیدن به جریان بود . در وحله اول به نظر می رسد که این پیشنهاد خیرخواهانه برای کنترل فردوسی پور با کمترین هزینه است که هم عادل روی آنتن باشد و هم کمی رفتارش را کنترل کنند . اما در اصل همه این ماجرا نه برای کنترل که برای تصاحب پر بیننده ترین برنامه زنده تلویزیونی بود. برنامه ای که حجم آگهی هایش هر تهیه کننده ای را وسوسه می کرد تا جای عادل را بگیرد.

در شروع فصل جاری لیگ برتر تقریبا این اتفاق رخ داده بود. این که مدیران ارشد شبکه سوم در مورد تهیه کنندگی تصمیمشان را گرفته بودند و بنا نداشتند نود را با عادل شروع کنند. اما انگار که مانند همیشه دستی از غیب به کمک فردوسی پور آمد.

چرا در نود تخته نمی شود؟

دو تئوری در این مورد وجود دارد. اول اینکه مدیران صدا وسیما به داشتن چنین برنامه ای افتخار می کنند . برنامه ای تخصصی و زنده که مخاطبان زیادی را پای تلویزیون ایران می نشاند. این برنامه علی رغم سودی که از تبلیغات به جیب صدا وسیما می ریزد به بهبود چهره تلویزیون کمک می کند. یعنی هر چقدر برنامه های تولیدی صدا وسیما به درد نخور باشند حضور چنین برنامه ای عملکرد صدا وسیما را توجیه می کند و خوب جلوه می دهد.

اما خب تعطیلی برنامه هایی مانند شب شیشه ای و کوله پشتی نشان می دهد که صدا وسیما چندان هم اهل این حرف ها نیست مخصوصا که چهره های زیادی مانند فرزاد حسنی ، رضا رشید پور و مهران مدیری به خاطر کارهایی کوچک تر از آن چه عادل انجام می دهد برنامه شان از بیخ بریده شده.

پورمحمدی؛ تنها دوست عادل

می گویند او اگر مواظب فردوسی پور نبود مخالفان عادل را نابود می کردند.همشهری فردوسی پور از رفسنجان،جلوی همه فشارها ایستادگی کرد . اگر قرار باشد در این شبکه یک دوست را برای فردوسی پور در نظر بگیرید مطمئن باشید او پورمحمدی است. مدیری که قدرت زیادی در شبکه سوم دارد و هیچ کس نمی تواند بالاتر از او در مورد نود تصمیم گیری کند. البته قدرت او دردسرهایی را هم برای نود درست کرده.

حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان