تبیان، دستیار زندگی
زمستان و نوروز بهترین زمان برای رفتن به هرمزگان هستند. پیشنهاد ما برای هرمزگان گردی شما شهر بستک است که می توان به آن لقب شهر قلعه ها را داد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شهر قلعه‌ها
قلعه


زمستان و نوروز بهترین زمان برای رفتن به هرمزگان هستند. پیشنهاد ما برای هرمزگان گردی شما شهر بستک است که می توان به آن لقب شهر قلعه ها را داد. شهری که در جا به جای آن آثار باقیمانده از قلعه های باستانی به چشم می خورد.

بستک در قدیم محلی برای استراحت کاروان‌ها بوده‌است. اما خیلی قبل تر از آن، موقعیت کوهستانی شهر آن را تبدیل به محل مناسبی برای ساخت قلعه های نظامی و دژهای دفاعی کرد. بستک از شمال و غرب به استان فارس و از شرق و جنوب به استان هرمزگان می رسد و تا سال 1334 جزء لارستان در استان فارس به حساب می آمد.

اگر گذارتان به بستک افتاد، می توانید سری به قلعه های این شهر بزنید؛ بهتر بگوییم، به جزئیات کم و خرابه های باقیمانده از این قلعه ها. شاید اگر زیاد اهل تماشای بناهای تاریخی و عاشق فرهنگ و ظرافت های معماری قدیم نباشید، تماشای این قلعه ها راضی تان نکند اما برای یک تاریخ دوست حتی سنگ ها و ملاط های باقی مانده از قرن ها پیش هم دیدنی است!

قلعه آماج

قلعه آماج

قلعه آماج یکی از دژهای تاریخی منطقه کوخرد در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان است. قلعه ای که در روزگار حکومت سیبه (کوخرد) در این منطقه وجود داشته و قرارگاه لشکر حکومت سیبه بوده‌است. در آن زمان سربازان حکومت سیبه در این قلعه ساکن بودند و از آن حمایت می‌کردند. این قلعه به شکل مستطیل است و شمال رو به جنوب ساخته شده است. با گذشت قرن ها و بعد از خرابی بخش هایی از قلعه، مردم به جای آن نخل کاشتند و قسمتی از مساحت قدیمی بنا هم تبدیل به خرمنگاه و بعدها زمین فوتبال شد.

قلعه جناح

قلعه جناح

قلعه جناح هم یکی دیگر از قلعه های شهرستان بستک است که برای دیدن آن باید به بخش جناح این شهرستان در غرب استان هرمزگان سفر کنید. قلعه ای که هنگام لشکر کشی قشون نادر شاه به کمشک نقش عمده‌ای داشته‌ ‌است. امروز اگر سری به بستک بزنید، می توانید آثار این دژ را روی تپه‌ای نه چندان بلند ببینید که از سنگ‌های بزرگ و ملاط گل و گچ و ساروج ساخته شده است. در ورودی قلعه، دری چوبی رو به جنوب است که روی آن گل میخ و کنده کاری به چشم می خورد. باقی مانده ستون‌های سنگی قلعه هم با گچبری‌های ساده، تزئین شده است. در بخش جنوبی بنا آثار پلکانی به چشم می‌خورد که به طبقه دوم راه پیدا می کند. با این حال، مجموعیت بنا در حال حاضر تخریب شده و فقط بخش های کمی از آن باقی مانده که نشان می دهد قلعه ای در این منطقه وجود داشته است.

شاید اگر زیاد اهل تماشای بناهای تاریخی و عاشق فرهنگ و ظرافت های معماری قدیم نباشید، تماشای این قلعه ها راضی تان نکند اما برای یک تاریخ دوست حتی سنگ ها و ملاط های باقی مانده از قرن ها پیش هم دیدنی است!

اشکفت منه

اگر باز هم به دنبال قلعه ای در بستک هستید، به قلعه اشگفت منه سری بزنید که یادگار دوره ساسانیان است و در بخش جناح، دهستان فرامرزان، یک کیلومتری شمال روستای کمشک قرار دارد. گفته می شود نام اشکفت منه برگرفته از اسم کوه محل آن "شکاف آمنه" است. این قلعه  از سنگ و ساروج محلی ساخته شده و مساحتی حدود 70 در 100 متر دارد. تمام بخش های این قلعه فرو ریخته و ویران شده و تنها بخش هایی از آن که قابل تشخیص است، قسمت هایی از برج های بنا و برخی ساختارها با کارکرد نامشخص است.

قلعه ایلود

قلعه ایلود هم یکی دیگر از قلعه‌های تاریخی این منطقه در روستای ایلود از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان است که آثار آن هنوز بر فراز قله کوه ایلود قابل مشاهده است. مصالح به کار رفته در این بنا سنگ‌های بزرگ و ملاط گِل و گچ و ساروج است و زمانی که از هشتی آن وارد حیاط بیرونی شوید، در جبهه شمالی یک ردیف پلکان می بینید که به طبقه دوم منتهی می‌شود. یک درب چوبی ساده هم آن را به اندرونی وصل می‌کند. در سمت غرب بنا هم پلکانی به طبقه دوم می‌رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌های سنگی و گچ بری‌های ساده به چشم می خورد.

رستم زاد

بخش گردشگری تبیان