تبیان، دستیار زندگی
خدام حریم قدس رضوی به دو شکل به افتخار...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خادمی افتخار من است


ما لباس سبز تن مان می کنیم البته لباس خادمان رسمی با ما فرق می کند و اکثر این افراد مسئولیت های مدیریتی دارند.


مصاحبه با فائزه سلیمانی خادم افتخاری حرم امام رضا(ع)

بسیاری از کسانی که به زیارت حرم شریف علی بن موسی الرضا علیه السلام می روند آرزو می کنند که ای کاش فرصت و زمینه‌ای پیش بیاید که خادم حضرت باشند.

در ذهن بیشتر افراد این سوال وجود دارد که چطور خادمان به این مقام نائل شده اند؟ و ما امروز مهمان صفای یک خادمه شده‌ایم.

چطور می‌شود خادم شد؟

سلیمانی: خدام حریم قدس رضوی به دو شکل به افتخار خدمت نایل می شوند. رسمی مورثی که از نامش هویداست که مورثی از پدر به فرزند ارشد به ارث می رسد و در حال حاضر به هیچ و جه اینگونه جذب نیرو آستان قدس رضوی ندارد و تنها همان نیروهای گذشته که در سالیان دور شاید بالغ بر صد سال افتخار خدمت اجدادی دارند نسل به نسل ادامه دارد.

خادمی افتحار من است

و اما گروه دوم به صورت افتخاری می باشد که هر از مدتی آستان قدس رضوی ثبت نامی از علاقه مندان انجام می دهد و هر گاه نیاز به نیروی جدید باشد از بین داوطلبین گزینش شده و پس از طی دوره های مختلف گزینشی و کلاسهای متفاوت برای یک دوره امتحانی 1 تا 3 ساله جذب نیرو می شود که اگر در طی این مدت از لحاظ اخلاقی مهارتی و انضباطی مورد تائید قرار گرفت حکم خدمت به صورت تشرفی و پس از 10 سال حکم خدمت افتخاری به ایشان از جانب تولیت آستان قدس رضوی حضرت حجت السلام والمسلمین حاج آقای طبسی اهدا می گردد.

خودتان را معرفی کنید؟

سلیمانی: من در رشته ریاضی تحصیل کرده ام و در حال حاضر لیسانس ریاضی هستم. ازدواج کرده و یک دختر دارم.

شاغلید؟

سلیمانی:‌ خانه‌دار هستم.

از چه سالی وارد این کار شدید و چه اتفاقی افتاد که تصمیم گرفتید که خادم بشوید؟

سلیمانی: من سال 84 وارد این کار شدم. اولا لطف حضرت بود و در ثانی خیلی خیلی اتفاقی شد. در تلاش بودم که در آموزش و پرورش مشغول به کار شوم ولی آموزش و پرورش شرایطش مناسب نبود و حق التدریسی که می گرفتند را هم نمی‌توانستم بروم. تا اینکه یکی از دوستان به من گفت که در حرم برای خدامی ثبت نام می کنند. من هم ثبت نام کردم و خادمه شدم.

آیا همسرتان با خادمه حرم بودن شما مشکلی ندارد؟

سلیمانی: نه، اتفاقا خیلی هم راضی هستند و بهتر بگویم خیلی از مسائل و مشکلات زندگی من به خاطر این کار بر طرف شده است.

شرایط کار چطور است؟

سلیمانی: روزهای اول خیلی سخت بود به این دلیل که حرم خادم بیشتری نیاز داشتند در نتیجه ما بعضی وقت ها مجبور بودیم که از صبح تا غروب در حرم فعالیت کنیم ولی الان زمان کار بهتر شده است.

در محل کار، فرم خاصی می پوشید؟

سلیمانی: بله، ما لباس سبز تن مان می کنیم البته لباس خادمان رسمی با ما فرق می کند و اکثر این افراد مسئولیت های مدیریتی دارند. خادمان رسمی لباس مشکی به تن می کنند. لازم است که بدانید حتی چوب پرهای خادمین رسمی از خادمین افتخاری و همچنین آقایان از خانم ها متفاوت است.

شرایط خاصی برای انتخاب خادمین وجود دارد؟

سلیمانی: خیر، برای خادمان افتخاری هیچ محدودیتی ندارند فقط یک گزینش و سوء سابقه بررسی می شود. ولی برای خادمین رسمی شرایط خاص تر مثل رشته تحصیلی خاص ممکن است مد نظر باشد.


بخش حریم رضوی