تبیان، دستیار زندگی
یک نشریه تخصصی آلمانی در امور رایانه و اینترنت اعلام کرد شبکه‌های مجازی مانند فیس بوک و گوگل در قبضه سرویس‌های جاسوسی آمریکا و غرب قرار دارند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فیس‌بوک‌ها چگونه رصد می‌شوند؟


یک نشریه تخصصی آلمانی در امور رایانه و اینترنت اعلام کرد شبکه‌های مجازی مانند فیس بوک و گوگل در قبضه سرویس‌های جاسوسی آمریکا و غرب قرار دارند.

فیس بوک

یک نشریه تخصصی آلمانی در امور رایانه و اینترنت اعلام کرد شبکه های مجازی مانند فیس بوک و گوگل در قبضه سرویس های جاسوسی آمریکا و غرب قرار دارند. نشریه آلمانی چیپ در گزارشی نوشت: حدود یک میلیارد انسان در فیس بوک مطلب منتشر می کنند که چه کسی را می شناسند، از چه چیزی خوش شان می آید، چه کاری را با علاقه انجام می دهند، چه برنامه هایی برای آینده خود دارند و در مورد تحول های جاری سیاسی و اجتماعی چه می اندیشند. این تعداد یک هفتم بشریت است. بنابراین فیس بوک بزرگترین مجموعه داده های خصوصی در طول تاریخ را دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: «در آوریل 2006 که فیس بوک هنوز دو سالش هم نشده بود، یک کمک مالی به مبلغ 27 میلیون دلار آمریکایی دریافت کرد. از جمله سرمایه گذاران، شرکت سرمایه گذاری Greylock و شرکا بود که تا امروز هم جزو 10 سهامدار برتر فیس بوک است. Greylock و شرکا از با نفوذترین سرمایه گذاران در دره سیلیکون است. یکی از باتجربه ترین همکاران Greylock آقای هاوارد ای کوکس (Howard E. Cox) است. او بیش از 40 سال است که در آنجا مشغول به کار است. تنها در شرکت Greylock او در طی چهار دهه بارها در شورای نظارت مقام داشته است. کوکس در حال حاضر به عنوان شریک مشاور شرکت Greylock کار می کند. اما کوکس هیچگاه تنها یک سرمایه گذار نبوده است.

در مورد رابطه فیس بوک و سیا البته ارتباط مالی مستقیمی مانند رابطه In-Q-Tel و گوگل وجود ندارد. اما یک پل پرسنلی وجود دارد که این شبکه اجتماعی را با سازمان سیا مرتبط می کند

او پیش از آمدن به Greylock در دفتر وزارت دفاع ایالات متحده و افزون بر این تا سال 2009 در هیأت کارگزاران تجاری پنتاگون کار می کرد. وی در کنار فعالیتش در شرکت Greylock عضو مدیریت شرکت In-Q-Tel است که در شرکت های نوپا در گستره فن آوری سرمایه گذاری می کند. در معرفی نامه شرکت In-Q-Tel شرکت های جوان و اکثر ناشناخته ای به چشم می خورند. نکته ای که این شرکت ها را پیش از هر چیز به هم مرتبط می کند، نوع فرآورده های شان است. آنان همه فن آوری هایی تولید می کنند که سازمان جاسوسی ایالات متحده مفید تشخیص می دهد، چرا که شرکت In-Q-Tel توسط سازمان سیا تأسیس شد و امروز به عنوان بازوی سرمایه گذاری اش عمل می کند.»

این گزارش یادآور می شود: از طریق In-Q-Tel مأموران اطلاعاتی، به برون سپاری (Outsourcing) کارهای پژوهشی می پردازند. سرمایه گذاری های ماهرانه به سازمان سیا اجازه می دهد که بدون آنکه ناوگانی از دانشمندان را در استخدام داشته باشند، از تحول سریع فن آوری عقب نماند. یک نمونه برجسته در این باره که سازمان سیا از طریق In-Q-Tel از چه نوع فن آوری پشتیبانی می کند، Google Earth است.

فیس بوک

نشریه چیپ نوشت: در مورد رابطه فیس بوک و سیا البته ارتباط مالی مستقیمی مانند رابطه In-Q-Tel و گوگل وجود ندارد. اما یک پل پرسنلی وجود دارد که این شبکه اجتماعی را با سازمان سیا مرتبط می کند، یعنی فردی به نام هاوارد ای کوکس. او در یک نقطه استراتژیک مهمی نشسته است، چرا که سازمان سیا علاقه زیادی به داده های کاربران فیس بوک دارد و مأموران اطلاعاتی این نکته را به هیچ وجه پنهان نمی کنند. در یک جزوه شرکت In-Q-Tel آمده است؛ «هنگامی که مسأله بر سر آن است که جنبش های سیاسی در نطفه زیر نظر قرار گیرند، نظارت بر رسانه های اجتماعی برای حکومت ها به گونه فزاینده ای به یک امر حیاتی تبدیل می شود». به عبارت روشن تر حکومت های غربی نمی خواهند توسط یک انقلاب فیس بوکی مانند بهار عربی غافلگیر شوند، چرا که در بهار عربی شبکه های اجتماعی همانند جنبش اعتراضی ضد سرمایه داری «اشغال» نقش محوری بازی کرده است. برای کنترل مۆثر جریان هایی مانند «اشغال» نیاز به یک عنصر دومی هم هست، یعنی نرم افزاری که با آن بتوان حجم زیاد داده هایی مانند فیس بوک را هدفمندانه بهم ربط داد و به تجسم درآورد. در این مورد نیز سازمان سیا یک سرمایه گذاری استراتژیک کرده است.

برای کنترل مۆثر جریان هایی مانند «اشغال» نیاز به یک عنصر دومی هم هست، یعنی نرم افزاری که با آن بتوان حجم زیاد داده هایی مانند فیس بوک را هدفمندانه بهم ربط داد و به تجسم درآورد. در این مورد نیز سازمان سیا یک سرمایه گذاری استراتژیک کرده است

Palantir Technologics، شرکت دیگری که In-Q-Tel آن را از لحاظ مالی تأمین می کند، چنین نرم افزاری را تولید می کند. به کمک این نرم افزار می توان داده های بیشماری مانند قبض رسید، فهرست مشتریان، اطلاعات کارت های اعتباری و همچنین پرونده های بیماران از بیمارستان ها را در کنار هم قرار داد و ارزیابی کرد. به سرعت می توان رد آلودگی را تا نقطه آغازینش پی گرفت و از گسترش بیشتر آن جلوگیری کرد؛ این الگویی است که می توان آن را در مورد جنبش های اعتراضی نیز به کار برد.

این نشریه تخصصی امور رایانه و اینترنت در گزارش خود از کنترل پیام های الکترونیک رایانه ای توسط سازمان امنیت و جاسوسی آلمان خبر داده و نوشت: «علاقه شدید به رفتار اینترنتی شهروندان یک پدیده آمریکایی نیست. در آلمان نیز آنچه که شهروندان در شبکه انجام می دهند، توسط دولت کنترل می شود. به این ترتیب در سال 2010 حدود 37 میلیون رایانامک توسط سازمان اطلاعات فدرال آلمان فیلتر شدند که در آنها یک یا چند واژه حساس وجود داشت».

بخش ارتباطات تبیان


منبع: فارس