تبیان، دستیار زندگی
برای این که همیشه سالم و تندرست باشید بهترین راه این است که موتور انرژی‌تان را راه بیندازید. می‌پرسید چگونه؟ خیلی ساده است. با تکیه بر قدرت مواد غذایی سالم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خواص مواد غذایی از نظر طب چینی


برای این که همیشه سالم و تندرست باشید بهترین راه این است که موتور انرژی‌تان را راه بیندازید. می‌پرسید چگونه؟ خیلی ساده است. با تکیه بر قدرت مواد غذایی سالم.

طب چینی

سبک زندگی و نوع تغذیه‌ی ما روی گردش انرژی و در نهایت سلامت ما تأثیر بسزایی دارد. از نظر طب چینی مواد غذایی مصرف شده موتور انرژی را در بدن راه می‌اندازد. با ما همراه باشید تا بیشتر با نظرات طب چینی در مورد تأثیر مواد غذایی آشنا شوید.

تقسیم بندی بدن از نگاه طب چینی

اطبای چینی بدن را به چهار بخش تقسیم می‌کنند:

قسمت اول: سر، بازوها و تنه

قسمت دوم: پایین تنه، پاها

قسمت سوم: بخش خارجی بدن که از پوست تشکیل شده است.

قسمت چهارم: قسمت داخلی که از ارگان‌ها تشکیل شده است.

به عقیده‌ی این اطبا برخی از خوردنی‌ها انرژی را به سمت بالای بدن راهنمایی می‌کنند و برخی دیگر انرژی را به سمت پایین بدن هدایت می‌کنند. همین طور هم برخی از خوردنی‌ها جریان انرژی را به قسمت‌های بیرونی و برخی دیگر به قسمت‌های درونی می‌رسانند.

مواد غذایی مناسب برای کنترل هیجانات و احساسات

زمانی که انرژی در قسمت بالای بدن تجمع می‌کند امکان دارد اعصابتان به هم بریزد، دچار سردرد و بی‌خوابی شوید، سرفه‌های مداوم داشته باشید یا این که دچار آبریزش حساسیتی شوید. برای همین لازم است در این مواقع به سمت مصرف مواد غذایی مناسبی روی بیاورید که انرژی را به سمت پاها هدایت می‌کند. مواد غذایی با طعم شیرین یا کمی ‌ترش به خوبی از عهده‌ی این کار بر می‌آید. مصرف این قبیل مواد غذایی برای افرادی که به ویژه در فصل پاییز دچار بی قراری و نگرانی می‌شوند توصیه می‌شود. برای این که اعصاب آرامی داشته باشید و مانند یک کودک آرام و راحت بخوابید؛ جو، موز، گندم سبوس دار، جلبک‌های دریایی، غذاهای دریایی، ماهی، سفیده‌ی تخم مرغ، خیار، سویا، لوبیا سبز، بادمجان، انگور، طالبی، هلو، نارنگی و هندوانه میل کنید.

مواد غذایی مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن

اگر در حال گذراندن دوره‌ی نقاهت و بهبودی پس از بیماری هستید مصرف برخی از مواد غذایی می‌تواند به تثبیت بهبودی شما کمک کند، به شما نیرو بدهد و حتی باک انرژی‌تان را پر کند. برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان غذاهای دریایی، کدو، کاهو، کاسنی فرنگی، انواع کلم‌ها، اسفناج، کاکائو، گردو، فندق، میوه شاه بلوط، مواد غذایی نشاسته‌ای مانند سیب زمینی و سیب زمینی شیرین را در الویت برنامه‌ی غذایی‌تان قرار دهید.

زمانی که انرژی در قسمت بالای بدن تجمع می‌کند امکان دارد اعصابتان به هم

بریزد، دچار سردرد و بی‌خوابی شوید، سرفه‌های مداوم داشته باشید یا این که

دچار آبریزش حساسیتی شوید. برای همین لازم است در این مواقع به سمت

مصرف مواد غذایی مناسبی روی بیاورید که انرژی را به سمت پاها هدایت می‌کند. مواد غذایی با طعم شیرین یا کمی ‌ترش به خوبی از عهده‌ی این کار بر می‌آید

طعم نسبتاً شور یا تلخ این مواد غذایی باعث می‌شود که بدن انرژی خود را بیهوده تلف نکند و آب موجود در عمیق‌ترین سلول‌ها حفظ شود. این مواد غذایی برای افراد سالمند و همچنین کودکانی که سیستم ایمنی بدنشان حساس است بسیار مفید می‌باشند. توصیه می‌کنیم در فصل سرما که نیاز بیشتری به تقویت سیستم ایمنی بدن داریم از این مواد غذایی بیشترین استفاده را بکنید. سوپ حاوی این مواد غذایی، برای بدن بسیار مفید است.

مواد غذایی مناسب برای پاک‌سازی و تصفیه‌ی بدن

اگر آنفلوانزا گرفته‌اید و یا دچار بیماری‌های دیگر شده‌اید و تب دارید باید دنبال مصرف مواد غذایی مناسبی باشید که بتواند توکسین ها یا همان سموم بدن را از طریق تعریق دفع کند. برای تصفیه و پاک‌سازی بدن از شر این سموم ادویه‌هایی مانند فلفل، دارچین، زنجبیل و همچنین گوشت گاو، مرغ، خردل، قهوه، چای، سبزیجات سالادی، میوه‌های قرمز رنگ و مرکبات را در الویت قرار دهید. چون زمانی که این مواد غذایی در حال هضم شدن هستند بدن گرمای بیشتری تولید کرده و میکروب‌ها را از طریق پوست دفع می‌کند. اگر کمی احساس افسردگی می‌کند از مصرف این مواد غذایی غافل نشوید. چون به شما کمک خواهند کرد احساس بهتری داشته باشید. بهتر است از روش کباب کردن یا فر برای آماده کردن غذا از این مواد غذایی استفاده کنید.

مواد غذایی مناسب برای راه انداختن موتور انرژی‌تان

زمانی که انرژی در قسمت پایین بدن تجمع می‌کند لازم است که آن را به سمت قسمت بالایی بدن هدایت کنید. زمانی که انرژی در قسمت پایینی انباشته شود اختلالاتی در مثانه ایجاد می‌شود، دچار اسهال و یا پا درد و غیره می‌شوید. در این صورت نیاز به طعم شیرین دارید. برای انتقال انرژی چغندر، قارچ، کرفس، هویج، ذرت، پسته، آناناس، تربچه، کدو تنبل، لوبیا قرمز، تخمه‌ی آفتابگردان، برنج، تخم مرغ، کلم، عسل، سبزیجات معطری مانند ترخون و جعفری را در الویت برنامه‌ی غذایی‌تان قرار دهید. مصرف این مواد غذایی برای افراد خجالتی، خسته و کسل بسیار مفید است. مصرف خام یا بخار پز این مواد غذایی بیشتر توصیه می‌شود.

برای اینکه قدرت بدنی ما در بهترین حالت خود قرار بگیرد و اینکه همیشه سالم و تندرست باشیم بدون شک بهترین پزشک، خودمان هستیم. برای این کار تغذیه‌ی سالمی داشته باشید و به صدای بدن و احساساتتان گوش دهید. نیازهای بدنتان را به سالم‌ترین و بهترین وجه برآورده کنید، آرامش را به قلب و روحتان هدیه دهید و مطمئن باشید تندرست خواهید بود.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

درمان صدای شکم با طب سنتی

طب سنتی و خواص غذاها

ترتیب خوردن مواد غذایی در طب سنتی

غذا زیر ذره‌بین طب سنتی

تغذیه از دیدگاه ابوعلی‌ سینا(1)

تغذیه از دیدگاه ابوعلی‌ سینا(2)

طبیعت گرمی و سردی غذاها

رژیم‌های مناسب برای مزاج‌های مختلف

تغذیه و طبع شناسی به زبان ساده

اهمیت سردی و گرمی غذاها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.