تبیان، دستیار زندگی
یکی از سبزی‌های بسیار مفید که خوردن آن همیشه برای همه افراد خانواده و در هر سنی توصیه می‌شود، اسفناج است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اسفناج؛ هم غذا هم دوا


یکی از سبزی‌های بسیار مفید که خوردن آن همیشه برای همه افراد خانواده و در هر سنی توصیه می‌شود، اسفناج است.


اسفناج

این سبزی که از ایران به سایر نقاط جهان رفته، سرشار از ویتامین، پتاسیم و آهن است و با رادیکال‌های آزاد که باعث بروز سرطان در بدن ما می‌شود، به خوبی مبارزه می‌کند. برای رفع ورم ریه و روده هم موثر است. اسفناج را هم با ماست و به عنوان پیش غذا می‌خورند و هم با آن خورش و پلو طبخ کرده و نوش جان می‌کنند.

نكته مهم اینجاست که تا می‌توانید باید از فریزری کردن اسفناج خودداری کنید و آن را تازه میل كنید. امروز استفاده از اسفناج را در چند غذا با هم مرور می‌کنیم. این غذاها را آماده كنید و به همراه خانواده میل نمایید.

خورش آلو اسفناج

یکی از غذاهای خوشمزه‌ای که با اسفناج تهیه می‌شود، خورش آلو اسفناج است که البته طرفداران زیادی هم دارد. برای تهیه این خورش باید اول پیاز را خلالی خرد کرده و در روغن سرخ کنید تا کاملاً طلایی رنگ شود.

سپس گوشت یا مرغ را به پیازها اضافه کنید و تفت دهید. بعد هم مقداری آب داخل مواد بریزید تا گوشت خوب بپزد. اسفناج‌ها را نیز بعد از شستن و خرد کردن به همراه مقداری روغن کمی سرخ کنید. اسفناج سرخ‌شده را همراه تعدادی آلوی خیس شده، درون خورش بریزید. بعد از نیم ساعت، غذا آماده است و می‌توانید آن را نوش جان کنید.

کوفته ریزه با اسفناج

یکی دیگر از غذاهایی که می‌توانید با اسفناج درست کنید، خورش کوفته ریزه و اسفناج است. برای تهیه این غذا اول مقداری لپه را درون آب بپزید، وقتی خوب پخت و آبش کم شد، آن را کنار گذاشته، مقداری گوشت چرخ کرده را با نمک و فلفل خوب ورز دهید و بعد به صورت کوفته‌های ریز درآورده و درون روغن سرخ کنید.

تا می‌توانید باید از فریزری کردن اسفناج خودداری کنید و آن را تازه میل كنید تا خواص آن، بیشتر و بهتر جذب بدن شود.

حالا وقت آن رسیده است كه اسفناج را هم که خوب شسته و خرد کرده‌اید به آن اضافه کنید و کمی تفت دهید. مقداری آرد برنج را هم با آب‌غوره، خوب مخلوط کنید، این مخلوط را همراه با مقداری آب به مواد اضافه کنید. سپس لپه‌های پخته را هم اضافه کرده و بگذارید تا بجوشد و خورش به روغن بیفتد و خوب بپزد.

خوراکی ساده و خوشمزه

دو عدد پیاز را خلالی کرده، سرخ کنید. نیم کیلو اسفناج را هم که از قبل پخته‌اید و آبش را گرفته‌اید، به پیاز اضافه کرده و تفت دهید. تعدادی سیب‌زمینی را بپزید و بعد از این که سرد شد، آن‌ها را له کنید. نمک و فلفل یادتان نرود. ته یك ظرف پیرکس را کمی چرب کنید و نیمی از سیب‌زمینی‌ها را در ته ظرف بگذارید. حالا اسفناج‌ها را روی این لایه سیب‌زمینی پهن کنید و بقیه سیب‌زمینی‌ها را روی اسفناج‌ها ریخته و مقداری هم پنیر پیتزا روی آن رنده کنید. غذا را به مدت 15 دقیقه درون فر قرار دهید و وقتی پنیر پیتزا طلایی شد، از فر بیرون بیاورید. غذایتان آماده است.

اسفناج

بورانی اسفناج

برای تهیه این بورانی، اول اسفناج را خوب شسته و درون آبکش بریزید تا آب آن گرفته شود. سپس اسفناج‌ها را درون ظرفی ریخته و بگذارید با حرارت کم بپزد و آب آن گرفته شود.

در آخر اسفناج‌ها را له کنید و با مقداری نمک و یک حبه سیر له‌شده درون ماست بریزید و میل نمایید؛ البته می‌توانید اسفناج را بعد از شستن و خشک کردن با چاقو ریز کرده و به صورت خام درون ماست بریزید.

نرگسی، غذایی تمام ایرانی

مثل همه غذاهای دیگر که با اسفناج پخته می‌شود، ابتدا اسفناج را شسته و با قدری آب در قابلمه می‌ریزیم و روی شعله می‌گذاریم تا بپزد، اما باید حواسمان باشد كه هم له نشود و هم رنگش تغییر نکند.

در یک ظرف دیگر مقداری کره یا روغن را آب کرده و سپس اسفناج پخته‌ای را که آبش را هم گرفته‌ایم، روی کره (یا روغن) داغ می‌ریزیم. کمی تفت می‌دهیم و سپس چند عدد تخم‌مرغ (بنا به میزان اسفناج‌ها و ذائقه خودمان) روی اسفناج‌ها می‌شکنیم.

بهتر است با نوک قاشق، فضایی برای تخم‌مرغ‌ها باز کنیم تا زودتر آماده شوند. قدری نمک و فلفل که به این مخلوط اضافه کنیم، غذای ایرانی ما آماده خوردن است. البته بعضی‌ها هم اسفناج را با پیاز تفت می‌دهند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: goldsummer

مطالب مرتبط:

ویژه نامه مدرسه آشپزی

نکات طلایی درباره اسفناج

خوردنی‌هایی برای خوش خلقی شما

راه تشویق کودک به خوردن سبزیجات

اشتباهات رایج آشپزی ما

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن