تبیان، دستیار زندگی

شاه کلیدی برای 3 قفل بزرگ در زندگی !

شیخ نخودکی فرمود برای قفل اول، نمازت را اول وقت بخوان. برای قفل دوم نمازت را اول وقت بخوان. و برای قفل سوم نمازت را اول وقت بخوان.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 عبادت، عاقبت به خیری،  شاه کیلد، نماز اول وقت، خوندن نماز ، بی اشتهایی روح،

ارتباط یک جاده ی دوطرفه است. اگر ما از خدا توقع داریم که بهترین نوع نعمت را به ما بدهد، اگر همسر می خواهیم بهترین همسر، اگر خانه می خواهیم بهترین خانه، اگر ماشین می خواهیم بهترین ماشین، اگر شغل می خواهیم بهترین شغل را می خواهیم، بخاطر این است که طبیعت انسان، کمال طلب است. خودش ما را این جوری خلق کرده است. اگر ما از خدا این جوری توقع داریم، خوب خدا هم از ما این توقع را دارد. خدا می فرماید: من بهترین عمل را از تو می خواهم. چهار بار این بهترین عمل در قرآن آمده است. در سوره ی ملک و کهف است. در سوره های دیگر هم هست. 

خدا می گوید: چطور من احسن الخالقین هستم، الرحم الراحمین هستم، من در همه ی خوبی ها بالاترین هستم، از تو نه بهترین، حداقل نماز خوبتر می خواهم.

لذا اگر می خواهید رابطه هایمان با خدا قشنگ تر بشود، در هدیه هایی که میخواهیم به خدا بدهیم، یک قدم بیشتر برداریم. او که الله الصمد است و نیاز ندارد ولی هرچه اعمالت را بهتر انجام بدهی، پس انداز خودت بیشتر میشود.

 

این نماز برای خودت است یا خدا؟

به کسی گفتم: این نمازی را که میخوانی برای خودت است یا برای خدا؟ گفت: برای خدا. گفتم: خدا لازم ندارد. نخوان. گفت: پس برای خودم است. گفتم: کسی از خودش دزدی می کند؟ چرا از نمازت می دزدی؟ این بی انصافی است. سخت ترین عمل انصاف است. حداقل انصاف را در مورد خدا رعایت کنیم. از من بهترین زیارت و حج را می خواهد. بهترین خمس دادن،  زکات دادن، روزه و دعا کردن را می خواهد. بهترین دعا این است که شرایط آنرا داشته باشم. به اسباب آن هم توجه داشته باشم. به موانع و مراحل آن توجه داشته باشم. در تکلیف مان به فکر رفع تکلیف هستیم. در غذا خوردن این جوری نیستیم. منتظر سفره و سالاد هستیم، دسر می چینیم. چرا ؟ اگر سفره مرتب نباشد، دعوا راه می اندازید؟

 

دارویی برای بی اشتهایی روح

در هنگام نماز ما گاهی خودمان را بی حس می کنیم  و بعد سرنماز می روییم. کاری کرده ام که روح من کرخ شده است. خدا همانطور که می گوید: آنچیزی که در زمین رویاندیم برای جسمت بخور، همانطور هم می گوید: برای روحت هم باید غذا بخوری. ما برای بی اشتهایی جسممان به دکتر مراجعه می کنیم. داروی اشتها می گیریم. آیا یک بار شده بگویم: یک ماه است که از نمازم لذت نمی برم.

آیت‌الله بهجت فرمودند: اگر نماز با حضور قلب منظورشان بود، آن‌وقت سۆال می‌کردند چگونه باید خواند این نماز را، به چه سببی بخواند نمازکامل را! این که چیزی به دست نداد که! وقتی چیزی به دست می‌آید که مطلق نماز، مطلق نماز را کسی مقید باشد در اول وقت به نماز عالی می‌رسد؛ می‌رسد خودش، تکویناً شیئاً و شیئاً روز به روز می‌رود بالاتر

 

چه کنیم تا مزه عبادت و نماز را بچشیم؟

خیلی ها می گویند که تا ما نفهمیم وارد نمی شویم. تنها مدرسه ای که خدا می گوید: اگر می خواهید به شما بچشانم، باید اول وارد بشوید همین است.

اینکه خدا به پیامبر می گوید: اول نعمت های من را، برایشان بشمار. اینها را بشمارم: قبل از اینکه من بدنیا بیایم چه کسی مادر من را آماده کرده بود؟ چه کسی سینه ی مادر را برای من پر شیر کرده بود ؟ چه کسی پدر را برای من مهربان کرده بود؟ چه کسی این همه نعمت ها را برای من آماده کرده بود؟ حالا اعتمادم کمی بیشتر می شود و می گوید: به این مدرسه بیا. 

 

اهمیت دادن به نماز اول وقت

از حضرت آیت الله بهجت رحمة‌الله‌علیه مطلبی درباره نماز اول وقت نقل شده است که اهمیت به این مهم را دو چندان می‌کند:

از ایشان سۆال می شود اینکه حضرت آقای قاضی می‌فرمودند هرکس نماز اول وقت بخواند به مقام می‌رسد، آیا مرادشان نماز با حضور قلب است یا خیر؟

شیخ نخودکی فرمود نماز اول وقت شاه کلید است!

 

آیت‌الله بهجت فرمودند: نه! اگر نماز با حضور قلب منظورشان بود، آن‌وقت سۆال می‌کردند چگونه باید خواند این نماز را، به چه سببی بخواند نمازکامل را! این که چیزی به دست نداد که! وقتی چیزی به دست می‌آید که مطلق نماز، مطلق نماز را کسی مقید باشد در اول وقت به نماز عالی می‌رسد؛ می‌رسد خودش، تکویناً شیئاً و شیئاً روز به روز می‌رود بالاتر.

 

حکایت شاه کلید

جوانی نزد شیخ حسنعلی نخودکی  اصفهانی آمد و گفت سه قفل در زندگی ام وجود دارد و سه کلید از شما می خواهم.

قفل اول اینست که دوست دارم یک ازدواج سالم داشته باشم.

قفل دوم اینکه دوست دارم کارم برکت داشته باشد.

قفل سوم اینکه دوست دارم عاقبت بخیر شوم.

شیخ نخودکی فرمود برای قفل اول، نمازت را اول وقت بخوان. برای قفل دوم نمازت را اول وقت بخوان. و برای قفل سوم نمازت را اول وقت بخوان.

جوان عرض کرد: سه قفل با یک کلید؟؟!

شیخ نخودکی فرمود نماز اول وقت شاه کلید است!


منابع:

سایت حوزه

سایت مطهر

افکار نیوز

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.