تبیان، دستیار زندگی
هنر نوعی دریافت هنرمند از جهان هستی است. جهان بیکرانی که هنر تجلی ذات پنهان آن است. به عبارت دیگر هنر از راه زندگی بر هنرمند تاثیر می گیرد و اغلب راهی است برای آنکه هنرمند نشان دهد اشیا پیرامونش چگونه در تقابل با ذهنیات ، نمود بیرونی می یابند و به بیان ذه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هجوم هنر به جاذبه زمین


هنر نوعی دریافت هنرمند از جهان هستی است. جهان بیکرانی که هنر تجلی ذات پنهان آن است. به عبارت دیگر هنر از راه زندگی بر هنرمند تاثیر می گیرد و اغلب راهی است برای آنکه هنرمند نشان دهد اشیا پیرامونش چگونه در تقابل با ذهنیات ، نمود بیرونی می یابند و به بیان ذهنیت می پردازند. در این مقاله می توانید با یکی از هنرمندان خلاق در زمینه هنر محیطی آشنا شوید.

هجوم هنر به جاذبه زمین

هنرمند آلمانی کورنلیا کناردز (Cornelia Konrads)  با قدرت خاص خود در تجسم فضایی اجسام دست به ابتکار جالبی در دل طبیعت زده است. آثار او بخوبی توانسته میان دنیای پیرامونی ما و ذهنیات هنرمند پل بزند و چیزی را بیافریند که در عین آشنایی، غریب و دور می نماید. وی در آثارش از اشیای روزمره استفاده می کند ولی آنها را در حالتی نامتعارف چیدمان می نماید. او این هنر و خلاقیت را در تمام پارک‌ها، جنگل‌ها و فضا‌های سبز به کار برده است. هنر و  آثار او اغلب با توهم  وزنی، که در آن اشیاء انباشته شده مانند؛ تنه‌های درخت، درگاه‌های سنگی، پرچین، سنگ چین‌ها و... در دل طبیعت معلق و شناور در هوا به نظر می رسند. هنرنمایی کورنلیا این تفکر را در ذهن انسان ایجاد می‌کند که گویی در دل طبیعت جاذبه زمین وجود ندارد و نوعی بی وزنی و خلا را در ذهن می آفریند. کورنلیا در حال حاضر به طور موقت کار نصب آثار و خلاقیت جدید خود، مبنی بر "هجوم هنر به جاذبه زمین" را شروع کرده است. قبل از آن او تندیس‌های ساده، عظیم وزیبایی چون؛ تیر و کمان کودکانه‌ای با تنه خشکیده درختان با چشم اندازی زیبا که صندلی پارک در نقش قلاب سنگ آن بود، کار کرده است. کار‌های جدید او چشم اندازی نو در دل طبیعت بوجود آورده است. این آثار به نوعی جادوی بصری نیز نامیده می‌شوند که در نهایت خیره کنند‌گی، نشان می‌دهد که گویی طبیعت بر علیه جاذبه زمین قیام کرده است.گفته می‌شود آثار این هنرمند از داستان‌های تخیلی و فیلم‌های افسانه‌ای هالیود الهام و  تاثیر گرفته‌اند. او جهان اطراف خود را به گونه‌ای سحر انگیز به تصویر در می‌آورد.

او برای خلق آثارش از هیچ مدار الکترونیکی یا میدان‌های مغناطیسی استفاده نکرده است. بلکه تنها از رشته‌های طبیعی یا کابل‌های بی‌رنگی استفاده کرده است که سنگ‌ها، چوب، تنه درختان و.. را به صورت معلق و شناور در هوا نشان می‌دهد.موادی که این هنرمند در خلاق این آثار استفاده کرده است، همه از دل طبیعت و قابل بازیافت هستند. هیچ آسیب و تخریبی نیز به طبیعت وارد نشده است. آثار کورنلیا این حس را به بیننده القا می‌کنند که گویی باید به سوی کمال و آسمان بیکران ره سپارند.

خلق صحنه‌های هنری و شگفت‌انگیز در دل طبیعت به مانند این که همه چیز در حال حرکت به سمت آسمان است... این هنرمند به نوعی از قوانین طبیعت سرپیچی کرده و در مخالفت با آن دست به خلاقیت و هنرنمایی زده است.او برای خلق آثارش از هیچ مدار الکترونیکی یا میدان‌های مغناطیسی استفاده نکرده است. بلکه تنها از رشته‌های طبیعی یا کابل‌های بی‌رنگی استفاده کرده است که سنگ‌ها، چوب، تنه درختان و.. را به صورت معلق و شناور در هوا نشان می‌دهد.موادی که این هنرمند در خلاق این آثار استفاده کرده است، همه از دل طبیعت و قابل بازیافت هستند. هیچ آسیب و تخریبی نیز به طبیعت وارد نشده است. آثار کورنلیا این حس را به بیننده القا می‌کنند که گویی باید به سوی کمال و آسمان بیکران ره سپارند.

بخش هنری تبیان


منبع: همشهری آنلاین-هلن صدیق بنای