تبیان، دستیار زندگی
بخارهای ناشی از مواد سفیدکننده مثل وایتکس، یکی از خطرناک‌ترین مواردی هستند که می‌توانند راه‌های هوایی و تنفسی را به شدت تحریک...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شوینده‌ها را با هم مخلوط نکنید


این روزها که به بهار و نوروز نزدیک می‌شویم، استفاده از مواد شوینده مختلف برای نظافت خانه و خانه‌تکانی هم زیاد می شود. بخارهای ناشی از مواد سفیدکننده مثل وایتکس، یکی از خطرناک‌ترین مواردی هستند که می‌توانند راه‌های هوایی و تنفسی را به شدت تحریک کنند.


مواد شوینده

دکتر حمید سهراب‌پور ، فوق تخصص بیماری‌های ریه و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره استفاده صحیح از مواد شوینده می گوید:

«برخی خانم‌ها به دلیل وسواس و حساسیت زیاد در تمیز کردن در و دیوار، انواع شوینده ها را با هم مخلوط می کنند.

اسیدکلریدریک را با مواد شوینده ترکیب می‌کنند یا به طور مستقیم آن روی سطوح می‌ریزند. این کار باعث متصاعد شدن گاز کلر می‌شود که استنشاق این گاز، التهاب مخاط تنفسی را در پی دارد.

استنشاق گاز کلر گاهی باعث بروز علایم خفیفی مانند آبریزش بینی، آبریزش چشم و سوزش مخاط تنفسی می‌شود و گاهی هم شرایط اورژانسی برای فرد پیش می‌آورد و درمان جدی لازم است.

مهم‌ترین توصیه این است که به هیچ‌وجه این مواد را با هم مخلوط نکنید.

افرادی که سابقه حساسیت پوستی و تنفسی دارند، نباید خودشان برای تمیز کردن سطوح اقدام کنند و حتما باید از دیگران کمک بگیرند.

اگر در فضای بسته مانند حمام و دستشویی از این مواد استفاده می‌کنید، در و پنجره‌ها را باز بگذارید، هواکش را روشن کنید و حتما ماسک بزنید و زمان تماس با مواد را به حداقل برسانید (یعنی موقع تمیز کردن خیلی طول ندهید)

توصیه می‌شود محصولات کم‌خطر و ملایم‌تر را انتخاب کنید. معمولا موادی که برای جرم‌گیری توالت، دستشویی و سرویس‌های بهداشتی مصرف می‌شوند، قدرت نفوذ بیشتر و در نتیجه حساسیت‌زایی و تحریک‌کنندگی بیشتری دارند.

نکته مهم اینکه در تمیز کردن نباید وسواس به خرج داد، چون این حساسیت‌های بی‌مورد می‌تواند باعث ایجاد عوارض جدی شود.

بهتر است از دو یا سه لایه ماسک استفاده شود. قرار دادن مقداری گاز استریل خیس‌شده با آب نمک داخل ماسک هم باعث می‌شود قدرت جذب ماسک بالا برود و غلظت مواد محرک در دستگاه تنفسی کاهش یابد.

ضمن اینکه نباید باز کردن در و پنجره‌ها و تهویه مناسب محیط را فراموش کرد.»

مواد شوینده

راه هوا را باز بگذارید

دکتر لیدا عطارد ، فوق تخصص آسم و آلرژی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در مورد مشکلات تنفسی ناشی از شوینده ها می گوید:

« بخارهای ناشی از سفیدکننده‌ها یا ترکیب‌های شوینده حاوی الکل، یکی از خطرناک‌ترین مواردی هستند که می‌توانند از چنین تركیب‌هایی متصاعد شوند و راه‌های هوایی و تنفسی را به شدت تحریک کنند. متاسفانه این بخارها می‌توانند از ماسک هم عبور کنند و برای فرد مصرف‌کننده، مشكلات تنفسی ایجاد كنند.

به همین دلیل به تمام افرادی که قصد استفاده از چنین تركیب‌هایی را دارند، توصیه می‌شود که راه‌های هوایی مناسب برای ورود و خروج هوای آزاد را باز کنند، یعنی اگر محلی که قرار است تمیز کنند، مجهز به تهویه هوا یا در و پنجره است، حتما در و پنجره‌ها را باز نگه دارند یا تهویه را روشن کنند.

استفاده از دستکش و ماسک برای پیشگیری از ایجاد حساسیت‌های تنفسی یا پوستی هنگام استفاده از شوینده‌های مختلف توصیه می‌شود

مواد شوینده و سفیدکننده خاصیت سوزانندگی هم دارند، بنابراین باید تماس پوستی با آنها را به حداقل برسانید. اگر چنین موادی با پوست یا چشم شما تماس مستقیم پیدا کردند، حتما محل تماس را با آب فراوان بشویید و سپس به پزشک مراجعه کنید.

توصیه دیگر این است که شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها را حتما به صورت رقیق‌شده استفاده کنید و آنها را مستقیم روی سطوح نریزید. این کار از تصاعد بالای بخار شوینده‌ها و ایجاد مشکلات تنفسی پیشگیری می‌کند.»

بخش سلامت تبیان


منبع: هفته نامه سلامت

مطالب مرتبط:

خطر شوینده ها برای پوست

مسمومیت کودک با مواد شوینده

بخارهای مواد شوینده سوزاننده اند

مواد شوینده را درست استفاده کنید

خطرات مواد شوینده برای چشم

انواع مواد ضدعفونی‌کننده

جوهرنمک را با سفید کننده ها مخلوط نکنید

هشدارهای خانگی درباره مواد شوینده

خانه را بتکانید؛ سلامت را نه!

هنگام خانه تکانی مراقب سلامتی تان باشید

خانه تكانی یا سلامت روبی؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.