تبیان، دستیار زندگی
در این مطلب، برخی از تبعات سوء و آسیب‌های ناشی از شبکه‌های ماهواره‌ای را اشاره می‌كنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آسیب‌های ناشی از ماهواره چیست؟

ماهواره


در این مطلب، برخی از تبعات سوء و آسیب‌های ناشی از شبکه‌های ماهواره‌ای را اشاره می‌كنیم.


ترویج خشونت

به خوبی روشن است که هویت هر اجتماع، بر پایه شخصیت افراد و به ویژه نوجوانان و جوانانش شکل می‌گیرد و هر مقدار كه افراد جامعه، مبتلا به صفات خشونت بار باشند، آن جامعه دارای ناآرامی‌ها و عدم امنیت بیشتری است، که به جرئت می‌توان گفت دیدن فیلم‌ها و اکشن‌های خشن به خصوص از نوع هالیوودی، تأثیر بسیاری در تحقق این وضعیت دارد.

سست شدن بنیان خانواده

خانواده و افراد آن، سهم بسزایی در شکل‌گیری اجتماع دارند، که توجه به این امر مهم در جوامع اسلامی، منجر به شکل‌گیری و تحقق تمدن اسلامی می‌گردد. اما دشمن که به اهمیت این کانون پر مهر یعنی خانواده، به خوبی پی برده است، در جهت عفت‌زدایی از جوامع دینی و اسلامی، دست به تدوین و انتشار فیلم‌های نامناسب نموده است تا با تبلیغات گسترده، دامان همه آحاد جامعه را بگیرد.

الگوگیری غلط

از دیگر تلاش‌های شبکه‌های ماهواره‌ای، ایجاد فرهنگ جایگزین به جای فرهنگ ایرانی - اسلامی و ارائه سبک زندگی با مدل غربی و یا الگوهای شرقی نزدیک به غرب می‌باشد. نشان دادن جلوه خرافی از دین، یکی از نمودهای این شیوه، جهت تغییر الگوی فرهنگی جامعه می‌باشد، که در این الگو ،افراد ضمن حفظ وابستگی‌های دینی و اعتقادی، با دین و فرهنگ اصیل فاصله گرفته و بیگانه می‌شوند.

خانواده و افراد آن، سهم بسزایی در شکل‌گیری اجتماع دارند، که توجه به این امر مهم در جوامع اسلامی، منجر به شکل‌گیری و تحقق تمدن اسلامی می‌گردد.

دخالت در امور كشور

یکی دیگر از آسیب‌هایی که جامعه ما با ورود ماهواره به خانه‌ها به آن دچار شده است، دخالت سیاسی قدرت‌های بیگانه در امور داخلی کشور است. این قدرت‌ها با راه‌اندازی شبکه‌هایی که، علی‌الظاهر دارند سعی می‌کنند خیلی بی‌طرفانه واقعیت‌های رخ‌داده را به اطلاع بینندگان بی خبر برسانند، خیلی زیرکانه، اخبار و اطلاعات را جهت‌دهی نموده و خواسته‌های خویش را به مخاطبین القاء كرده و حتی گاهی پا را فراتر از این گذاشته و مستقیماً از مخاطبینشان می‌خواهند که به مبارزه بپردازند.

برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای نیز به شایعه سازی، ایجاد فضای بدبینی و کاهش اعتماد اجتماعی در جامعه مشغولند که صد البته، بودجه آن‌ها نیز از طرف سازمان سیا و نهادهای مشابه آن تأمین می‌شود.

ماهواره

مخدوش شدن فرهنگ دینی

دشمن از هر وسیله و رسانه‌ای برای مورد حمله قرار دادن فرهنگ مسلمانان بهره برداری می‌کند و ماهواره نیز یکی از این وسیله‌ها و رسانه‌هاست.

در سال‌های اخیر، شبکه‌های ماهواره‌ای راه‌اندازی شده توسط دولت‌های غربی، تلاش فراوانی نموده‌اند تا با انواع روش‌ها، فرهنگ دینی جامعه را زیر سۆال ببرند و این حربه را گاهی با ایجاد شبهه، گاهی با تحقیر، گاهی با تخریب اساس مذهب و گاهی با سخت جلوه دادن اعمال مذهبی پیش می‌برند. این شبکه‌ها هیچ ابائی ندارند که حتی خیلی آشکارا به مقدسات مردم توهین نموده، یا آن‌ها را مسخره نمایند.


باشگاه کاربران تبیان - برگرفته از تبلاگ: کشکول

مطالب مرتبط:

آوینی درباره ماهواره چه می‏گوید؟

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن