تبیان، دستیار زندگی
ید یکی از عناصر معدنی مهم است که وظایف متعددی در بدن انجام می‌دهد. برای همین لازم است که بخشی از تغذیه‌ی ما به این عنصر معدنی اختصاص داده شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با کمبود یُد خداحافظی کنید


ید یکی از عناصر معدنی مهم است که وظایف متعددی در بدن انجام می‌دهد. برای همین لازم است که بخشی از تغذیه‌ی ما به این عنصر معدنی اختصاص داده شود.

نمک

کمبود ید نتایج منفی به ویژه روی رشد جنین دارد و مشکلات تیروئیدی به بار می‌آورد. در این مقاله چند توصیه داریم تا از کمبود این ماده‌ی معدنی پیگیری شود. با ما همراه باشید.

ید به چه دردی می‌خورد؟

ید به سنتز هورمون‌های تیروئیدی کمک می‌کند. این هورمون‌ها در زمان بلوغ، برای رشد جنین و همچنین در طول زندگی همه‌ی ما نقش دارند. این هورمون‌ها به تولید انرژی کمک کرده و میزان سوخت و ساز بدن را کنترل و تنظیم می‌کنند. زمانی که برنامه‌ی غذایی ما حاوی ید کمی باشد غده‌ی تیروئید بزرگ شده و گواتر تشکیل می‌شود. کمبود ید همچنین باعث به کم کاری تیروئید می‌انجامد که نتیجه ای جز احساس خستگی، فراموشی و افزایش وزن نخواهد داشت. در سرتاسر جهان حدود یک میلیارد نفر از این کمبودها رنج می‌برند. در واقع کمبود ید در شرایطی مانند بارداری، فعالیت‌های ورزشی، مصرف دخانیات، گیاه‌خواری و غیره بیشتر پیش می‌آید.

میزان دریافتی ید بسته به سن و سال هر کس متفاوت است. میزان جذب روزانه‌ی این عنصر معدنی حدود 159 میکروگرم می‌باشد. زنان باردار و یا شیرده به ترتیب روزانه به حدود 200 و 290 میلی گرم و کودکان زیر 10 سال نیز به 80 تا 120 میلی گرم ید نیاز دارند.

چه کسانی بیشتر در معرض کمبود ید قرار می‌گیرند؟

هورمون‌های تیروئیدی که به عملکرد سیستم عصبی کمک می‌کنند در برخی موارد بیشتر تحریک می‌شوند. در زنان باردار کمبود ید باعث تأخیر در رشد روانی جنین می‌شود. در واقع توصیه می‌شود برای جلوگیری از کمبود این عنصر معدنی تنوع غذایی ایجاد کنید و مواد غذایی سرشار از ید مصرف کنید.

توجه داشته باشید که افراد سیگاری نیز در معرض کمبود ید قرار می‌گیرند به خاطر این که توتون مانع از جذب آن می‌شود. برای همین هم توصیه می‌شود که خانم‌های باردار به هیچ عنوان سیگار نکشند.

حواستان باشد که مصرف بیش از اندازه‌ی ید نیز می‌تواند به مشکلاتی مانند حساسیت، لاغری و بی‌خوابی منجر شود

از این گذشته تعریق زیاد در حین ورزش نیز باعث از بین رفتن ید می‌شود. حواستان باشد زمانی که هوا گرم است و زیاد عرق می‌کنید برای این که شاداب باشید مکمل مصرف کنید و در حین ورزش مایعات کافی بنوشید.

توجه داشته باشید گیاه‌خواران و خام خوارها که گوشت قرمز، ماهی یا شیر نمی‌خورند مهم‌ترین منابع ید را از دست می‌دهند. برای همین امکان اینکه در معرض کمبود ید قرار بگیرند بیشتر است. توجه داشته باشید که کلم، گل کلم، شلغم، ارزن و سویا باعث کمبود ید می شوند و بهتر است در مصرف آن ها احتیاط کنید. این سبزیجات مانع از عبور ید در بدن می شوند.

حواستان باشد که مصرف بیش از اندازه‌ی ید نیز می‌تواند به مشکلاتی مانند حساسیت، لاغری و بی‌خوابی منجر شود.

مواد غذایی سرشار از ید

این ماده‌ی معدنی را به نمک آشپزخانه اضافه می‌کنند و به این ترتیب از این طریق می‌توان با مصرف یک قاشق چای خوری نمک یددار، مقدار لازم ید را دریافت نمود. میزان ید موجود در مواد خیلی زیاد نیست. اما این ماده‌ی معدنی در غذاهای دریایی مانند جلبک‌های دریایی، شاه ماهی و انواع ماهی‌های دیگر، تخم مرغ، گوشت قرمز و شیر گاو وجود دارد. در دامداری‌ها غذای حیوانات را با یُد غنی می‌کنند تا با بیماری‌ها مقابله شود.

اگر تصور می‌کنید با مشکل کمبود ید مواجه شده‌اید بهتر است با پزشک مشورت کنید. آزمایشات و بررسی‌های پزشکی به شما کمک می‌کند تا از کمبود ید یا هر عنصر مغذی دیگر بدنتان جلوگیری کنید.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

دانستنی هایی درباره نمک یُد دار

نمک ‌های یُددار فلورینه

یُد، یک ریزمغذی لازم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.