تبیان، دستیار زندگی
نکته جالب توجه در این تورهای گردشگری این است که هنگام ثبت نام این افراد، موافقت کتبی شرکت کنندگان از شرایط برگزاری تور اخذ می‌شود، چون معلوم نیست سالم به خانه برگردند!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اینجا گردشگران گریه می‌کنند!

عجیب‌ترین تورهای تفریحی و ماجراجویانه جهان


نکته جالب توجه در این تورهای گردشگری این است که هنگام ثبت نام این افراد، موافقت کتبی شرکت کنندگان از شرایط برگزاری تور اخذ می‌شود، چون معلوم نیست سالم به خانه برگردند!


گردشگری

معمولاً بسیاری از شرکت کنندگان در این تورها، هنگام رسیدن به نواحی ظاهراً غیرممکن برای عبور، شروع به گریه کردن می‌کنند! اما این لحظات برای مجریان تور چندان عجیب نیست.

زندگی کردن با کوسه‌های سفید و عبور از وحشتناک‌ترین و تنگ‌ترین غارهای جهان می‌تواند سوژه‌های جالب توجهی برای گردشگران ماجراجو تلقی شود که دیگر از شرکت در تورهای تفریحی عادی کشورهای مختلف جهان خسته شده‌اند! نکته جالب این است که شرکت کنندگان در تورهای عجیب، معمولاً با چشمانی مملو از اشک و گریه، روز خود را شب می‌کنند!

گوشی تلفن را بر می‌دارید و با شماره تلفن یک آژانس توریستی تماس می‌گیرید که برای چند روز و چند شب اقامت در بهترین و شیک‌ترین هتل‌های یکی از مناطق جذاب گردشگری جهان، بهترین محرک‌ها را ارائه کرده: غذاهای متنوع، بازدید از نقاط دیدنی و شرکت در جشنواره‌های متنوع... چند روز و چند شب به پایان می‌رسد و شما با انبوهی از خاطرات به خانه باز می‌گردید. این، فرآیند عادی و تقریباً جهانی شرکت در تورهای مختلف گردشگری است که البته نوعی قالب کلیشه‌ای به خود گرفته است...

حال تصور کنید، در تور ماجراجویانه‌ای نظیر سفر به قطب جنوب، مناطق جنگ زده و حتی در حال جنگ و از همه جالب‌تر، صحراهای سوزان آفریقا شرکت کرده‌اید که در آن‌ها هیچ تکرار و کلیشه‏ای دیده نمی‌شود. این گونه تورها فرمول‌های خاص خود را دارند که به جهت ذات ماجراجویانه‌شان، شرکت کنندگان در آن، باید حتماً بیمه عمر داشته باشند!

یک هفته در صعب‌العبورترین نواحی دنیا

یکی از تورهای مملو از هیجان و ماجراجویی، دوچرخه سواری در کوهستان‌های صعب‌العبور مناطقی از جهان، نظیر بخش‌هایی از رشته کوه‌های آند و آلپ در آمریکای جنوبی و اروپاست. در این مناطق، دفاتر مختلفی مشغول به فعالیت اند که پس از ثبت نام متقاضیان و دریافت هزینه‌های شرکت در تورهای دوچرخه سواری در کوهستان، افراد را برای آغاز یک ماجراجویی بزرگ آماده می‌کنند.

این تورها معمولاً به مدت 4 روز تا یک هفته برگزار می‌شوند و به دلیل صعب‌العبور بودن مناطق کوهستانی، گردشگرانی که تمایل به حضور در این تورها دارند، باید قدرت فیزیک و قوای بدنی مناسبی داشته باشند. این تورها معمولاً در قالب تیم‌های 8 تا 10 نفره برگزار می‌شود. گردشگران که به دوچرخه‌های ویژه، کوله‌های مخصوص بسیار سبک و چادرهای تک نفره مجهزند، به دوچرخه‏سواری از میان جنگل‌های کوهستانی و عبور از دل دره‌ها و لبه پرتگاه‌ها می‌پردازند تا یکی از نفس‌گیرترین دوران‌های زندگی خود را تجربه کنند.

قطب شمال

رها شده در قطب

در شمال کانادا، یعنی جایی که دمای هوا به میزان قابل توجهی پایین است، تورهای یخ و برفی برگزار می‌شود که تقریباً نمی‌توان نمونه‏ای برای آن در سراسر دنیا پیدا کرد. در این تورها گردشگرانی حضور دارند که برای تجربه لحظه به لحظه سفر، باید در کلاس‌های توجیهی فشرده‏ای شرکت کرده و آموزش‌های لازم را ببینند. به عقیده برگزارکنندگان این تورها، معمولاً گردشگرانی در این تورهای ماجراجویانه شرکت می‌کنند که تقریباً هر توری را که بتوان در ذهن متصور شد، تجربه کرده و اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که باید سراغ عجیب‌ترین‌ها بروند.

گردشگران پس از پرداخت مبالغی بین 2 تا 4 هزار دلار برای دو تا سه روز شرکت در این تورها و کلاس‌های توجیهی مربوطه، در قالب یک تیم و با استفاده از هواپیماهای مخصوص راهی مناطق نزدیک به قطب در شمال کانادا شده و پس از پیاده شدن از هواپیما و طی مسافتی معین روی زمین و توده‌های یخی، خود را به پناهگاه‌های یخی می‌رسانند که به علت سردی بیش از حد هوا، هیچ‏گاه آب نمی‌شوند.

آن‌ها از این لحظه به بعد باید به تنهایی سفر کوتاه مدت خود را در شرایط سخت و سرد آب و هوایی این منطقه و پناهگاه‌های آن آغاز کنند. نکته جالب توجه این است که هنگام ثبت نام این افراد در تور، موافقت کتبی شرکت کنندگان از شرایط برگزاری تور اخذ می‌شود، تا در صورت مرگ هر یک از آن‌ها از شدت سرما و یخ‌زدگی، بازماندگانش نتوانند هیچ گونه ادعایی را مطرح کنند.

البته برای این که این گردشگران بتوانند در برابر سرمای بسیار شدید هوا مقاومت کنند از لباس‌ها، جوراب‌ها و کفش‌های مخصوصی استفاده می‌کنند که بدن را در برابر سرمای شدید هوا مقاوم نگاه می‌دارد. اما کمی هم از سرگرمی‌های این گردشگران ماجراجو بخوانید؛ در چنین مناطقی، ماهیگیری می‌تواند تنها سرگرمی به حساب آید. برای این کار باید از مانعی به نام یخ کلفت سطح دریاچه عبور کرد که البته این کار با استفاده از دستگاه‌ها و دریل‌های مجهز به مته‌های بزرگ صورت می‌گیرد. در کنار ماهیگیری، برخی از توریست‌ها شجاعت بیشتری از خود به خرج داده و (البته در حالی که پوشش‌های مخصوصی به تن دارند) وارد آب بسیار سرد دریاچه شده و به شنا کردن می‌پردازند.

براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته در حین برگزاری تورهایی از این دست، معمولاً گردشگران تمایلی به تجربه دوباره آن ندارند، اما پس از بازگشت به خانه، برای شرکت مجدد در آن لحظه شماری می‌کنند!

نمونه مشابه برگزاری چنین تورهایی در مناطق آفریقایی و صحرای سوزان این منطقه از جهان نیز دیده شده که البته در این موارد، اداره کنندگان تور به جهت وجود خطرات زیادی از جمله حیوانات درنده، دورادور گردشگران را زیر نظر دارند!

کوسه

زندگی با کوسه‌های سفید

یکی دیگر از این تورهای عجیب و غریب، تورهای تفریحی یک روزه در کنار کوسه‌های سفید آب‌های ساحلی منطقه کارائیب است. در اطراف این آب‌ها اثری از کوسه‌های سفید که بسیار درنده و وحشی هستند، نیست؛ با این حال، اداره کنندگان یکی از تورهای گردشگری این منطقه در ابتکاری جالب و با به دام انداختن چند کوسه سفید در مناطق آبی دیگر جهان، آن‌ها را به منطقه‏ای در اطراف کارائیب آورده و در قفس‌های بسیار بزرگ و محافظت شده چند لایه‏ای نگهداری می‌کنند.

این افراد برنامه‌های ویژه‏ای برای درآمدزایی از این اقدام خود دارند. گردشگران ماجراجویی که از شرکت در تورهای تفریحی رایج در جهان خسته شده‌اند، می‌توانند با پرداخت هزار تا دو هزار دلار در تورهای تفریحی یک روزه زندگی با کوسه‌های سفید لذت ببرند! این گردشگران، ابتدا در سه کلاس فشرده ده ساعته تمرین غواصی شرکت کرده و سپس با طی کردن مسافتی نسبتاً طولانی با قایق‌های تندرو، خود را به محل قفس زیردریایی کوسه‌های سفید می‌رسانند؛ جایی که حداقل، دو یا سه کوسه سفید درنده و گرسنه در انتظارشان است!

گردشگران مجهز به لباس‌های مخصوص غواصی و معمولاً در گروه‌های چهار تا شش نفره وارد آب شده و بلافاصله وارد بخشی حفاظت شده از قفس کوسه‌های سفید می‌شوند و بی‌درنگ، حملات کوسه‌ها به پوشش‌های حفاظتی را مشاهده می‌کنند. نکته ترسناک این است که اداره کنندگان تور که لحظه به لحظه در کنار گردشگران وحشت زده قرار دارند، با ریختن مقادیر قابل توجهی از خون حیوانات دیگر در آب، موجب تحریک بیشتر کوسه‌ها می‌شوند. این تورها معمولاً از ساعت 11 آغاز و تا 5 بعد از ظهر ادامه می‌یابد و گردشگران در چند نوبت وارد آب می‌شوند و در میان این ترس‏ها، ناهار مفصلی نیز در قایق نوش جان می‌کنند!

غار کارده

نفوذ به غارهای وحشت انگیز

منطقه کارائیب یکی از شگفت‌انگیزترین و در عین حال مرموزترین نقاط زمین است که به جهت تأثیرات آبی و موج‌های ساحلی، حفره‌ها و غارهای زیادی در دیواره صخره‏ای سواحل آن ایجاد شده است.

در هزاران سال گذشته، عمق این حفره‌ها بیشتر و بیشتر شده تا اکنون به غارهایی با عرض و ارتفاع شاید یک متر تبدیل شوند. اما نکته جالب توجه اینجاست که برخی مجریان تورهای گردشگری از این حفره‌های به اصطلاح غار، درآمدزایی کرده و با هدایت گردشگران ماجراجو به دل حفره‌ها، آن را با یکی از پرمخاطره‌ترین لحظات زندگی‌شان همراه می‌کنند!

طول این حفره‌های بسیار تنگ و باریک عمدتاً تا چند صد متر نیز ثبت شده، اما عرض و ارتفاع آن‌ها در برخی گذرگاه‌ها، حداکثر به یک متر می‌رسد. البته اداره کنندگان این تورها به خوبی از مسیر و نقشه آگاهند و در حالی که در بین هر چند گردشگر، یک راهنمای خبره قرار گرفته، تور را به جلو هدایت می‌کنند. این تورها یک روزه هستند و اگر اشکال خاصی در طول مسیر پیش نیاید، گردشگران تا پیش از غروب آفتاب از دل حفره‌های تنگ و تاریک خارج می‌شوند. نکته جالب این است که معمولاً بسیاری از شرکت کنندگان در این تورها هم، هنگام رسیدن به نواحی ظاهراً غیر ممکن برای عبور، شروع به گریه کردن می‌کنند! اما این لحظات برای مجریان تور چندان عجیب نیست.

گردش در مناطق جنگی!

در نظر بسیار عجیب می‌آید و باور کردنش سخت است که تورهایی وجود داشته باشند که گردشگران را به مناطق جنگ زده یا در حال جنگ ببرند! در این تورها که برگزار کنندگان معدودی هم دارند، گردشگران بیمه عمر هستند. آن‌ها وارد صحنه اصلی نبرد نمی‌شوند، اما از دور شاهد درگیری‌ها بوده و صدای رد و بدل شدن آتش جنگ را می‌شنوند!


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: taheri1391

مطالب مرتبط:

ویژه نامه آژانس مسافرتی تبیان

عجیب‌ترین روستای جهان در طالقان!

خلخال؛ منطقه‌ای با 3 اقلیم متفاوت

تور کویر نوردی

گردشی در بزرگ‌ترین شهر کلوخی جهان

مهریز؛ بهشتی در دل کویر

لذت حضور در باغ‌های ایرانی

ایران زمین، در قاب تصویر

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن