تبیان، دستیار زندگی
اگر شما هم از کاهش یا فقدان اشک و رطوبت چشم رنج می‌برید، راه‌حل‌های پیشنهادی این مطلب را بخوانید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چشمه چشم شما خشک نشود!


اگر شما هم از کاهش یا فقدان اشک و رطوبت چشم رنج می‌برید، راه‌حل‌های پیشنهادی این مطلب را بخوانید.


سلامت چشم

پلک زدن

وقتی به نمایشگر کامپیوتر، تبلت، گوشی تلفن همراه، تلویزیون یا حتی کتاب خیره می‌شوید و مدت طولانی در این وضع می‌مانید، کمتر پلک می‌زنید. به همین دلیل چشمانتان خشک می‌شود. پلک زدن، سبب فشار به غده‌های اشک شده و چشم شما را تر می‌کند.

برای حل مشکل، هنگام کار با وسایل فوق، حواس تان باشد درست و حسابی پلک بزنید، یعنی پلک بالا و پایین را به هم برسانید و هر 10 دقیقه یک‌بار، دو ثانیه پلک‌های خود را با فشار ببندید.

عینک آفتابی در برابر باد

باد سبب خشک شدن سریع‌تر اشک و نیز کاهش تولید آن خواهد شد. به همین دلیل، چشم‌ها در معرض باد، احساس خشکی می‌کنند. برای حل این مشکل در برابر وزش باد نیز از عینک آفتابی استفاده کنید تا دور از اثرات نامطلوب باد مستقیم، به میزان لازم، اشک تولید گردد و سطح چشم شما تر شود.

کمپرس گرم

گرما سبب می‌شود كه چربی سخت شده در غدد اشک، روان و آزاد شود و به تر شدن چشم‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل، اگر برایتان ممکن است کمپرس گرم چشم را خریداری کنید یا خودتان آن را بسازید. بسیار ساده است؛ یک کیسه پارچه‌ای کوچک و بهداشتی بردارید و مقداری برنج خام در آن بریزید. آن را به مدت 20 تا 30 ثانیه درون مایکروفر قرار دهید. سپس خارج کنید، اما مراقب باشید كه آنقدر داغ نباشد که پلک‌هایتان را بسوزاند. حال به مدت 5 تا 20 دقیقه، روی پلک خود قرار دهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

خشکی هوای منزل یا محل کار در خشک شدن چشم‌ها موثر است. به همین دلیل از هر طریق که می‌توانید رطوبت هوایی را که در فضایی بسته و به مدت طولانی در تماس با چشمان تان است، بالا ببرید.

نرمش چشم

بر اساس پژوهش‌هایی که در کشور هندوستان انجام شده، افرادی که به چشمان خود استراحت داده و روزانه به مدت 10 دقیقه چشمان خود را نرمش می‌دهند، 30 درصد کمتر از سایرین به مشکلات چشم از جمله خشکی چشم مبتلا می‌شوند.

این نرمش‌ها بسیار ساده و صرفاً شامل حرکت بالا و پایین چشم‌ها، حرکت چپ و راست آن‌ها و چرخاندن آن‌ها درون کاسه چشم است.

دستگاه بخور

خشکی هوای منزل یا محل کار در خشک شدن چشم‌ها موثر است. به همین دلیل از هر طریق که می‌توانید رطوبت هوایی را که در فضایی بسته و به مدت طولانی در تماس با چشمانتان است، بالا ببرید. برای این کار می‌توانید از دستگاه بخور یا حتی یک کتری آب روی بخاری استفاده کنید.

لنز چشم

جابه‌جایی لنز و عینک

در صورت استفاده از لنز، حتماً با عارضه خشکی چشم مواجه شده‌اید. استفاده بیش از حد از لنز، مانع نفس کشیدن چشمان تان خواهد شد. به همین دلیل هر از گاهی به چشمان خود استراحت دهید و هر چند روز یک‌بار، به جای لنز از عینک استفاده کنید.

اگر لنز برایتان خیلی حیثیتی است و به هیچ‌وجه نمی‌توانید خود را راضی به استفاده از عینک کنید، کمی کوتاه بیایید و به چشمان خود رحم کنید و شب‌هنگام و در خانه، لنز را کنار بگذارید.

اشک مصنوعی

استفاده از اشک مصنوعی به خصوص برای افرادی که روش‌های فوق، جوابگوی آن‌ها نیست، بسیار موثر است. این دارو با ایجاد لایه‌ای روی سطح چشم، آن را تر و لغزنده نگاه می‌دارد و مانع خشکی چشمانتان می‌شود. اما باید توجه داشته باشید كه استفاده بیش از چهار بار اشک مصنوعی در روز، مستلزم تجویز پزشک است. اگر بیش از این به اشک مصنوعی احساس نیاز می‌کنید، حتماً موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است لازم باشد پزشک از روش‌های درمانی برای حل مشکل شما استفاده کند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: goldsummer

مطالب مرتبط:

به دنبال سلامتی (ویژه‌نامه)

چشم‌هایتان را یک عمر گارانتی کنید

از چشم تنبل، كار بكش!

وقتی از پشت عینک تار می‌بینید

آب مروارید، كاهنده قدرت بینایی

مانیتور، خسته‌ام كردی!

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن