سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «قاعده تصادف» با حضور بهنام بهزادی، امیر جعفری، اشکان خطیبی، مهرداد صدیقیان، امین جعفری، مارتین شعبان پور، ندا جبرائیلی، روشنک گرامی، الهه حصاری، بهاران نبی احمدی، محمدرضا غفاری و امید روحانی برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تحسین بهزادی


نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «قاعده تصادف» با حضور بهنام بهزادی، امیر جعفری، اشکان خطیبی، مهرداد صدیقیان، امین جعفری، مارتین شعبان پور، ندا جبرائیلی، روشنک گرامی، الهه حصاری، بهاران نبی احمدی، محمدرضا غفاری و امید روحانی برگزار شد.

تحسین با صدای بلند برای بهنام بهزادی

در ابتدای این نشست بهنام بهزادی کارگردان «قاعده تصادف» گفت: شعف انگیزترین زمان برای من موقعی است که فیلم برای اولین بار نمایش داده می شود و من می توانم در مورد آن با مخاطبان عزیز صحبت کنم.

 وی در ادامه افزود: مخاطبان این فیلم افرادی هستند که به سینما علاقمندند و سینما را یک هنر می دانند نه لزوما یک سرگرمی.

 بهزادی در مورد ایده اولیه این فیلم توضیح داد: زمانی که فیلم «تنها دو بار» را می ساختم، این ایده که فیلمی درباره جوانان بسازم همیشه در ذهنم بود. کار را شروع کردم و متوجه شدم اتفاقاتی در مورد نسلی که قرار است درباره آنها فیلم بسازم افتاده است؛ به همین دلیل از 500 نفر از جوانان و والدینشان تحقیق کردم. این تحقیقات تا جایی ادامه داشت که فکر کردم الان دیگر می توانم در مورد آنها فیلم بسازم.

وی با بیان اینکه همانطور که می دانید پروسه فیلم های من طولانی است، گفت: همیشه برای فیلم هایم مخاطبی را در نظر می گیرم که هنر سینما را دوست دارد و به دنبال کارهای تکراری در سینما نمی رود، زیرا معتقدم هر کسی بخشی از شخصیت خود را در فیلم ها دنبال می کند.

بهزادی در پاسخ به این سوال که اصرار شما برای فیلمبرداری به صورت پلان سکانس چه بوده است، توضیح داد: پلان سکانس بخشی از فرم کلی است که از ابتدا در سناریو و ساختار کلی فیلم در نظر گرفته بودم و بخش عجیبی نبوده که بگویم بعدا به فیلم اضافه کردم؛ ضمن اینکه تصورم بر این است که ریتم در فیلم امری است نسبی و آدم های مختلف در شرایط مختلف در یک اثر ثابت نظرات متفاوتی دارند و چون خودم این بخش را هیچ گاه جدا نکردم، بنابراین تصوری هم ندارم.

بهزادی در مورد نقش خانواده نیز گفت: این فیلم به آسیب شناسی روابط خانوادگی پرداخته است و قصد نابودی خانواده را نداشته است، بلکه تلاش می کند تا فرزندان و خانواده ها درک متقابل از هم داشته باشند و بتوانند در روابط به هم کمک کنند.

وی همچنین در مورد بداهه گویی توضیح داد: در تمرینات این بداهه گویی ها وجود داشت و مواردی کم و زیاد می شد اما زمان فیلمبرداری موردی اضافه نشد.

بهزادی در پاسخ به این سوال که آیا با ساختن این فیلم درک نسل چهارم را می خواستید نشان دهید، گفت: بهتر است بگوییم نگاهی به گوشه ای از فرزندان نسل چهارم است. تنها تلاش کردم نمونه ای از روابط نسل چهارم را نشان دهم و آنچه در توان داشتم برای نشان دادن این موضوع به کار گرفتم.

این فیلم به آسیب شناسی روابط خانوادگی پرداخته است و قصد نابودی خانواده را نداشته است، بلکه تلاش می کند تا فرزندان و خانواده ها درک متقابل از هم داشته باشند و بتوانند در روابط به هم کمک کنند.

بهزادی در مورد انتخاب جعفری به عنوان فیلمبردار نیز گفت: آقای جعفری را از قبل می شناختم، ضمن اینکه ایشان در جشنواره فیلم «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر را هم دارند. کارهای قبلی ایشان را دیده بودم، احساس کردم به روحیه من نزدیک است و می توانم با او کار کنم.

وی در ادامه گفت: کند و تند شدن ریتم فیلم به عواملی بستگی دارد. سعی کردیم در این کار نورپردازی را به سمت رئالیسم ببریم.

این کارگردان در مورد اینکه فیلم میزانسین تئاتری داشت، گفت:هر فیلمی یک فرم و ساختار کلی دارد که اجزاء آن از هم تبعیت می کنند. برای من هم طبیعی بود، زمانی که درباره تئاتر حرف می زنیم انگاره هایی از آن در ذهن تداعی شود. مگر می شود در فضای هنر تئاتر باشیم اما رگه هایی از تئاتر در کارمان نباشد. این چیزی بود که خودم دوست داشتم در فیلم وجود داشته باشد، ضمن اینکه سعی کردم از امکانات سینما به خوبی استفاده کنم و خوشحالم از اینکه رایحه ای از تئاتر در فیلم به مشام برسد. تئاتر را بسیار دوست دارم و بیشتر بازیگران این فیلم خواستگاهشان از تئاتر است.

 در ادامه این جلسه امین جعفری (فیلمبردار) گفت: ایده دوربین روی دست از آقای بهزادی بود، ضمن اینکه فضای فیلم طوری بود که پلان سکانس بودن را می طلبید. باید توجه داشت که برای نگاه ناظر داشتن و دنبال کردن سوژه ها نمی توان دوربین را روی سه پایه نگه داشت و کار را دنبال کرد.

وی ادامه داد: البته باید بگویم پخش ما در این جا خوب نبود. رنگ و نورها بهم ریخته بود و تصاویر روشن بود.

تحسین با صدای بلند برای بهنام بهزادی

 اشکان خطیبی بازیگر این فیلم نیز گفت: از گروه بازیگری این فیلم عذرخواهی می کنم که تنها ما سه نفر این بالا پاسخ گو هستیم، در واقع ما نماینده آنها هستیم و در اینجا باید بگویم شخصیت ها توسط تک تک این بازیگرها شکل گرفته است.

وی ادامه داد: آدم خوش شانسی هستم که آقای بهزادی من را برای این نقش انتخاب کردند. زمانی که این نقش به من پیشنهاد شد، من سر تمرین تئاتر بودم اما با کمال میل پذیرفتم. در واقع اگر ایشان می گفتند الان در مسابقه دو ماراتن شرکت کن، من این کار را انجام می دادم.

 مارتین شعبانپور بازیگر و آهنگساز این فیلم نیز گفت: نقش چیزی است که خودم هستم و چیزی به آن اضافه نکرده ام. بیشتر زحمات بر دوش آقای بهزادی بود که فضا را برای بازیگران صمیمی کرده بودند.

 وی در مورد موسیقی فیلم توضیح داد: چون داستان این کار در مورد اجرای تئاتر بود موسیقی تنها زمانی بود که گروه سر تمرین بودند و چیزی اضافه تر از آن نداشت و به اندازه نیاز فیلم بود.

مهرداد صدیقیان از دیگر بازیگران فیلم که در جلسه حضور داشت گفت: عموما نقش هایم مثبت بوده است و تنها در چند سریال اخیر نقش منفی داشتم. در این کار ما یک گروه بازیگر بودیم که با هم همکاری می کردیم. البته در اینجا بیشتر از محمدرضا غفاری تشکر می کنم زیرا در این فیلم به من خیلی کمک کرد.

امیر جعفری دیگر بازیگر این فیلم در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه توانستید با دخترتان در این فیلم ارتباط برقرار کنید، گفت: تا آن اندازه که می توانم تمام یارانه ام را به او ببخشم.

وی در ادامه افزود: حضور آقای بهزادی برای پذیرفتن این نقش برای من کافی بود.

بخش سینما و تلویزیون تبیان

 


منبع: ستاد خبری جشنواره فیلم فجر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین