سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در حالی كه بسیاری از كاربران ترجیح می‌دهند از آخرین فناوری پردازنده استفاده كنند، دو سوكت پردازنده قدیمی‌تر همچنان در بازار حضور دارند زیرا تولیدكنندگان پردازنده‌ها مدل‌های ارزان‌قیمت‌‌تری را تولید كرده‌اند تا دامنه محصولات خود را حتی به پایین‌ترین سطح بو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آشنایی با انواع سوکت‌های پردازنده


در حالی كه بسیاری از كاربران ترجیح می‌دهند از آخرین فناوری پردازنده استفاده كنند، دو سوكت پردازنده قدیمی‌تر همچنان در بازار حضور دارند زیرا تولیدكنندگان پردازنده‌ها مدل‌های ارزان‌قیمت‌‌تری را تولید كرده‌اند تا دامنه محصولات خود را حتی به پایین‌ترین سطح بودجه نیز گسترش دهند.

آشنایی با انواع سوکت‌های پردازنده

قدیمی‌ترین سوكت در این میان،LGA 775  است كه امروزه كمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی‌كه سوكت AM2 شركت AMD كه بعد از آن ارایه شده استنیز سرنوشت مشابهی را دنبال می‌كند. سوكت‌هایAM2+  و AM3 شركت AMD و همچنین سوكت‌های LGA 1366 و LGA 1156 شركت اینتل در حال حاضر با قدرت در بازار استقرار یافته‌ و جایگزین اینترفیس‌های قبلی پردازنده‌ها شده‌اند. از سوی دیگر، با معرفی پردازنده‌های SandyBridge، سوكت LGA 1155 نیز به‌زودی وارد این عرصه خواهد شد. ما در این بخش به بررسی سوكت‌های مختلف پردازنده در مادربردهای موجود بازار می‌پردازیم.

سوكت‌های پردازنده

سوكت  AM2 :پردازنده‌های سوكتAM2  شركت AMD با تمام مادربردهای جدیدتر AMD نیز سازگار هستند. به همین دلیل و با توجه به این واقعیت كه سوكت AM2 به سمت انقراض كامل پیش می‌رود، حتی در صورتی كه یك پردازنده سوكت AM2 را انتخاب كرده‌اید بهتر است از خریداری مادربردهای مبتنی بر سوكت AM2 خودداری كنید.

سوكت +AM2 :مادربردهای +AM2 فاصله مابین محصولات DDR2 و DDR3 شركت AMD را با پشتیبانی از پردازنده‌های سوكتAM2، AM2+ و AM3 پر می‌كنند. برای تامین سازگاری با پردازنده‌های مختلف، مادربردهای AM2+ علاوه بر اتصالات داخلی HyperTransport 3.0 پردازنده‌های AM2+ و AM3 از اتصالات داخلی كندتر HyperTransport پردازنده‌های سوكت AM2 نیز پشتیبانی می‌كنند. از آنجایی كه پردازنده‌های مبتنی بر سوكت‌های AM2 وAM2+  تنها از حافظه DDR2 پشتیبانی می‌كنند، تمام مادربرد‌های AM2+  دارای اسلات‌های حافظهDDR2  هستند.

 یكی از متداول‌ترین دلایلی كه باعث می‌شود كاربران مادربردهای مبتنی بر سوكت LGA 1366 را انتخاب كنند، قابلیت‌های آن‌ها در زمینه پشتیبانی از پردازنده‌ها نیست بلكه تعداد بالای مسیرهای PCIe پشتیبانی شده توسط چیپ‌ست X58 Express است كه این مادربردها را همراهی می‌كند

می‌توان گفت كه سوكت AM2+ به‌خاطر انعطاف‌پذیری خود بهترین گزینه برای افرادی است كه می‌خواهند یك كامپیوتر شخصی مبتنی بر پردازنده‌های AMD را با استفاده از حافظه DDR2 مونتاژ كنند.

سوكت  AM3 : مادربردهای سوكت AM3 تقریبا‌ معادل مدل‌های AM2+ هستند، اما با این تفاوت كه به اسلات‌های حافظه DDR3 مجهز شده‌اند. چون پردازنده‌های AM3 از هر دو نوع حافظه DDR2 و DDR3 پشتیبانی می‌كنند، كاربران این پردازنده‌ها بر حسب اولویت‌های خود در زمینه حافظه، بین مادربردهای AM2+ و AM3 حق انتخاب خواهند داشت.  قیمت‌های فعلی كیت‌های حافظه دو كاناله 4 گیگابایتی DDR2 و DDR3 تقریبا‌ یكسان است. با این‌حال پس از كاهش و نهایتا‌ قطع تولید DDR2، حافظه‌های DDR3 به گزینه مقرون به صرفه‌تری تبدیل خواهند شد.

آشنایی با انواع سوکت‌های پردازنده

سوكت LGA 775 اینتل :اولین سوكتی كه از طراحی بدون پایه برای پردازنده‌های دسك‌تاپ پشتیبانی می‌كند. LGA 775 در اصل مشكل نیاز شدید پردازنده‌های پرسرعت پنتیوم 4 به تغذیه برق را با افزایش تعداد اتصالات، برطرف كرد. اینتل این طراحی را به‌خاطر حذف شیوه‌ای كه در گذشته برای اتصال پایه‌های سوكت مورد استفاده قرار می‌گرفت، ترویج كرد. متاسفانه اتصالات انعطاف‌پذیر داخل سوكت می‌توانند بیش از حد شكننده باشند.

در حال حاضر LGA 775 به تدریج جای خود را به اینترفیس LGA 1156 می‌دهد. استفاده از پردازنده‌های ارزان‌قیمت، تنها دلیل انتخاب مادربردهای مبتنی بر سوكت LGA 775 به‌جای مدل‌های جدیدتر به شمار می‌آید. مادربردهای مبتنی بر این سوكت از سال 2006 تاكنون از پردازنده‌های سری Core 2 پشتیبانی كرده‌اند، هر چند كه پردازنده‌های جدیدتر غالبا‌ به یك ارتقای بایوس نیاز دارند. اكثر مادربردهای LGA 775 جدیدتر با این مشكل مواجه نیستند، اما خریداران باید فهرست پشتیبانی پردازنده تولید‌كننده مادربرد را برای اطمینان از سازگاری مورد نظر بررسی كنند.

آشنایی با انواع سوکت‌های پردازنده

سوكت LGA 1366 :سوكت LGA 1366 با پشتیبانی از پردازنده‌های Core i7-9xx، سه كانال حافظه و یك اینترفیس QPI با پهنای باند بالا را برای چیپ‌ست خود تامین می‌كند. در حالی كه مادربردهای مبتنی بر این سوكت در اصل برای پذیرش پردازنده‌های 4 هسته‌ای طراحی شده بودند، اما اكثر مدل‌های آن‌ها از طریق یك ارتقای بایوس قادر به پشتیبانی از پردازنده‌های شش هسته‌ای خواهند بود. با این‌حال، یكی از متداول‌ترین دلایلی كه باعث می‌شود كاربران مادربردهای مبتنی بر سوكت LGA 1366 را انتخاب كنند، قابلیت‌های آن‌ها در زمینه پشتیبانی از پردازنده‌ها نیست بلكه تعداد بالای مسیرهای PCIe پشتیبانی شده توسط چیپ‌ست X58 Express است كه این مادربردها را همراهی می‌كند. بنابراین، LGA 1366 بهترین گزینه برای كاربرانی است كه علاوه بر عملكرد بالای پردازنده به پشتیبانی بیشتری از كارت‌های توسعه با پهنای باند بالا نیاز دارند.

آشنایی با انواع سوکت‌های پردازنده

سوكت LGA 1156 : مادربردهای مبتنی بر سوكت LGA 1156 كه از توانایی پشتیبانی پردازنده‌های Core i3، Core i5  و همچنین Core i7-8xx برخوردارند، دو كانال حافظه DDR3 و 16 مسیر PCIe 2.0 پرسرعت (5 گیگابیت بر ثانیه‌ای) را مستقیما‌ به پردازنده متصل می‌كنند. از آنجایی كه تمام عملكرد‌های پل شمالی مانند كنترل حافظه و PCIe اصلی به خود پردازنده منتقل شده‌اند، اتصالات PCIe اضافی تنها از طریق پل شمالی تامین می‌شود كه روی خود مادربرد باقی مانده، مولفه‌ای كه اینتل نام آن را به هاب كنترلر سكو (PCH) تغییر داده است. PCH با استفاده از اینترفیس كندتر DPI تنها 5/2 گیگابیت بر ثانیه را برای هر مسیر PCIe تامین می‌كند و به همین دلیل برای كاربردهایی با پهنای باند بالا مانند نصب كارت‌های گرافیكی مناسب نخواهد بود.

آشنایی با انواع سوکت‌های پردازنده

سوكت LGA 1155 : مادربردهای مبتنی بر سوكت LGA 1155 از پردازنده‌های آتی Sandy Bridge شركت اینتل پشتیبانی خواهند كرد كه تا چند ماه دیگر از راه می‌رسند. این مادربردها نیز همانند همكاران LGA 1156 خود از دو كانال حافظه DDR3 و اتصالات داخلی DPI پشتیبانی می‌كنند. اما با وجود تمام این شباهت‌ها، این سوكت در مقایسه با LGA 1156 یك پایه كمتر دارد و هیچ سازگاری متقابلی مابین پردازنده‌ها یا مادربردهای LGA 1156 و LGA 1155 وجود نخواهد داشت. بنابراین، نصب پردازنده‌های یك گروه روی مادربردهای مبتنی بر سوكت گروه دیگر امكانپذیر نخواهد بود.

 

 

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع : ماهنامه شبکه

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین