سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چند دقیقه مانده به پایان وقت اداری، احساس می‌کنید سردرد عجیبی گرفته‌اید، اما هر چه فکر می‌کنید علتی برای آن پیدا کنید، چیزی به نظرتان نمی‌رسد. به راستی علت سردردهای ما چیست؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علت‌های ساده و پیش پا افتاده سردردها


چند دقیقه مانده به پایان وقت اداری، احساس می‌کنید سردرد عجیبی گرفته‌اید، اما هر چه فکر می‌کنید علتی برای آن پیدا کنید، چیزی به نظرتان نمی‌رسد. به راستی علت سردردهای ما چیست؟


سردرد

روزتان را با خود مرور می‌کنید؛ صبح یک جلسه پراسترس با رئیس داشتید، بعد از آن هم که کار زیاد، مجال خوردن ناهار را به شما نداد و بالاخره ساعت 3 بعدازظهر، یک شکلات می‌خورید و حالا هم که آماده رفتن به خانه هستید، عطری می‌زنید و منتظرید پایان کارتان اعلام شود. نکته همین جاست که همین موارد ذکر شده و چند علت دیگر، می‌توانند به راحتی باعث سردردهای شدید و میگرنی شوند. شاید عجیب به نظر برسد، اما واقعیت این است که این روزها، علل برخی از سردردها در چیزهای ساده نهفته است.

شاید رئیس‌تان مقصر است!

اشتباه نمی‌کنید، رئیس شما هم می‌تواند باعث سردرد شما شود. هر چیزی که سطح استرس شما را افزایش دهد، می‌تواند شما را بیشتر در معرض سردرد تنشی و میگرن قرار دهد که رئیس تان هم یکی از این‌هاست. البته مکانیسم دقیق این سردردها نامشخص است و می‌تواند عوامل گوناگونی را شامل شود. مسیرهای عصبی بسیار حساس در مغز که درد را تشدید می‌کنند، می‌توانند دلیل این مشکل باشند. تغییرات خود به خودی که در مغز اتفاق می‌افتد نیز ممکن است در سردردهای میگرنی نقش داشته باشد.

گرسنه‌اید و حواستان نیست!

سردرد ناشی از گرسنگی همیشه آشکار نیست. اگر یک وعده غذایی را فراموش کنید، قبل از آنکه تشخیص دهید که گرسنه هستید، سرتان شروع به درد می‌کند. در این حالت، مشکل می‌تواند افت قندخون باشد. حواس تان باشد برای درمان سردرد ناشی از گرسنگی، آب‌نبات نخورید چون شیرینی باعث می‌شود قند خون برای لحظاتی بالا برود و ناگهان به میزان بیشتری پایین بیاید.

هر چیزی که سطح استرس شما را افزایش دهد، می‌تواند شما را بیشتر در معرض سردرد تنشی و میگرن قرار دهد.

نکند معتاد شده‌اید!

برای افراد مبتلا به سردرد، کافئین دو حالت دارد؛ آن‌هایی که می‌گویند با آن نمی‌توانند زندگی کنند و آن‌هایی که برعکس، بدون آن نمی‌توانند زندگی کنند. واقعیت این است که کافئین به اندازه مناسب، مفید است. در حقیقت در بسیاری از داروهای سردرد، کافئین یافت می‌شود. اما مصرف زیاد کافئین می‌تواند یکی از علل سردرد باشد. اگر به قهوه، بسیار زیاد وابسته باشید، قطع ناگهانی آن می‌تواند وضع را بدتر کند، بنابراین ترک کافئین هم می‌تواند یکی از محرک‌های سردرد باشد.

بوهای عجیب و غریب حس نمی‌کنید؟

بوهای قوی حتی آن‌هایی که خوب هستند، در بسیاری از افراد درصد ابتلا به میگرن را افزایش می‌دهد. حالا اینکه چطور اتفاق می‌افتد نامشخص است، اما این بوها ممکن است سیستم عصبی را تحریک کند. شایع‌ترین عوامل نیز عبارتند از: رنگ نقاشی، عطر و انواع خاصی از گل.

الودگی هوا

امان از هوای آلوده

تغییرات درجه حرارت می‌تواند در احتمال ابتلا به میگرن تأثیر داشته باشد. اینکه هوا ناگهان گرم یا حتی یک‌دفعه سرد شود و نیز هوای آلوده شهرها، می‌تواند سردرد ایجاد کند. اما در این میان، روزهای گرم و آفتابی بیشتر مقصر شناخته شده‌اند. باران و تغییر در فشار هوا هم ممکن است منجر به سردرد شود.

خانم‌ها، موها را سفت نبندید!

اینکه چطور موهایتان را ببندید، می‌تواند بر سلامت و بیماری سر شما تأثیر مستقیم داشته باشد. بستن موها به شکل دم اسبی می‌تواند بافت‌های همبند در پوست سر را تنگ کرده و با ایجاد فشار، باعث سردرد شود. هدبند، تل و کلاه‌های تنگ هم می‌تواند همان تأثیر را داشته باشد. اگر این عامل سردرد شماست، باید اجازه دهید کمی موهایتان باز باشد تا تسکین درد سریع‌تر شود.

ژامبون زیاد نخورید!

گوشت‌های فرآوری شده مانند ژامبون، دو مشکل ایجاد می‌کنند. آن‌ها بیشتر حاوی تیرامین هستند و همین‌طور افزودنی‌های خوراکی دیگر مانند نیترات‌ها که می‌توانند باعث سردرد شوند. سردرد ناشی از افزودنی‌های مواد غذایی، معمولاً در هر دو طرف سر (در مقایسه با میگرن کلاسیک که معمولاً در یک طرف سر اتفاق می‌افتد) احساس می‌شود.

سردرد ناشی از گرسنگی همیشه آشکار نیست. اگر یک وعده غذایی را فراموش کنید، قبل از آنکه تشخیص دهید که گرسنه هستید، سرتان شروع به درد می‌کند.

سیگار، سردرد را خوب می‌کند یا بد؟

استعمال سیگار باعث تحریک سردرد می‌شود و این فقط شامل فردی که در حال کشیدن سیگار است، نمی‌شود. دود سیگار حاوی نیکوتین، باعث می‌شود رگ‌های خونی مغز تنگ شود. به نظر می‌رسد ترک سیگار یا کمتر قرار گرفتن در معرض دود سیگار، برای بیماران مبتلا به سردردهای خوشه‌ای مفید باشد. سیگار باعث سردردهای یک طرفه می‌شود که چشم و بینی را هم درگیر می‌کند.

ورزش گاهی برعکس عمل می‌کند

ورزش شدید گاهی اوقات منجر به سردرد می‌شود. مثال آن هم سردردهای فشاری است. این نوع سردرد بیشتر در افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، دیده می‌شود.

سردرد های میگرنی

راهنمای تسکین سردرد در 4 گام

محرک را شناسایی کنید

بهترین راه برای برطرف کردن سردردها این است که یک یادداشت روزانه برای این کار داشته باشید. در این یادداشت قرار است هر چیزی را که می‌خورید،‌ اتفاقات استرس‌زا،‌ تغییرات آب و هوا و فعالیت‌های بدنی‌تان را بنویسید. هر زمان که سردرد دارید، زمان شروع و اتمام آن را هم یادداشت کنید. این یادداشت‌ها به شما کمک می‌کند الگوی سردردهایتان را کشف کنید، بنابراین با یافتن محرک‌ها، می‌توانید از آن‌ها پیشگیری کنید.

پاهایتان را کش دهید

ورزش متوسط یکی از مسکن‌های قدرتمند در کم کردن استرس است. پیاده‌روی یک انتخاب فوق‌العاده است، زیرا یک مقاومت اضافه نسبت به سردردهای تنشی ایجاد می‌کند. وقتی شما راه می‌روید، حرکت بازوهای شما عضلات گردن و شانه‌های شما را شل می‌کند و همین می‌تواند به کاهش برخی از سردردها کمک کند.

منظم غذا بخورید

خوردن وعده‌های غذایی متعادل در طول روز کمک می‌کند قندخون در اندازه مناسبی قرار گیرد. این به آن معناست که دیگر سردرد گرسنگی نخواهید داشت. هدف از وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها این است که پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده به بدن برسد. حواس تان باشد که به اندازه کافی مایعات بنوشید، چون کم آبی هم یکی از محرک‌های سردرد است.

دارو، گاهی مفید است

بیشتر مسکن‌های ضد درد مانند استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن در برابر بسیاری از انواع سردردها موثر هستند. اما از مصرف این داروها به طور مداوم اجتناب کنید، چون زمانی که استفاده بیش از حد از دارو سردردهای ارجاعی را موجب می‌شود، می‌تواند با برطرف شدن اثر دارو، سردرد به شکل حادتری بروز کند. در مورد استفاده از هر نوع دارویی برای سردرد، پیش از هر چیز با پزشک مشورت کنید.

منبع: مجله سیب سبز


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: taksetareh

 

مطالب مرتبط:

ویژه نامه به دنبال سلامتی

اینها را حس كردی، حتماً برو دكتر!

راه و رسم مسکن خوردن

درد امان شما را بریده؟

راه‌کارهای عجیب کاهـش انواع درد

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین