تبیان، دستیار زندگی
ایمنی آسانسورها معمولاً جدی گرفته نمی‌شود. دلیل صحت این ادعا، قرارگیری حوادث آسانسور در گروه ده سانحه پر تکرار ایستگاه‌های آتش‌نشانی طی یک دهه اخیر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آداب آسانسور سواری!


ایمنی آسانسورها معمولاً جدی گرفته نمی‌شود. دلیل صحت این ادعا، قرارگیری حوادث آسانسور در گروه ده سانحه پر تکرار ایستگاه‌های آتش‌نشانی طی یک دهه اخیر است.


آسانسور

در نظر اغلب افراد، کار کردن آسانسور دلیل ایمنی آن است و اگر هم کار نکند، باید برای تعمیر آن اقدام کرد. در این شرایط، ایمنی فراموش می‌شود و ضرورت بازدیدهای دوره‌ای از کارکرد مکانیکی، فیزیکی و الکترونیکی آسانسورها امری غریب به نظر می‌رسد!

آسانسورها در اماکن مسکونی و آپارتمان‌ها، جزو مشاعات ساختمان محسوب می‌شوند و رسیدگی به امور آن‌ها، بر عهده مدیر ساختمان است. به دلایل فنی و فرهنگی و البته اقتصادی، به ایمنی آسانسورها توجه نمی‌شود و این وسایل کاربردی، خطری در کمین جان و سلامت کاربران شان است.

ضعف ایمنی در آسانسورها فقط به مسائل فنی آن‌ها بازنمی‌گردد و برخی بی‌توجهی‌های ناشی از کمبود آگاهی‌های ایمنی و نارسایی‌های فرهنگی و رفتاری نیز در این حوزه موثرند. اگر هر روز از آسانسور محل سکونت یا کار خود استفاده می‌کنید و فقط کار کردن آن برایتان مهم است تا مجبور نباشید از پله‌ها بالا و پایین بروید، بدانید که غفلت می‌کنید. ایمنی آسانسور از کار کردن آن مهم‌تر است، همان‌طور که قدرت ترمزگیری خودرو از توان شتاب‌گیری آن مهم‌تر است.

ایمنی آسانسورها

آسانسورهای مدرن، ایمن‌تر هستند ولی در اغلب آسانسورهای قدیمی از ایمنی خبری نیست، مگر این که برای افزایش ایمنی، بازسازی و تجهیز شده باشند. آسانسورها باید مجهز به قفل ضد سقوط باشند.

این وسیله ابزاری مکانیکی و ساده است که می‌توان آن را به کابین آسانسورها اضافه کرد. داشتن زنگ خطر برای درخواست کمک در صورت محبوس شدن، برق اضطراری و زنگ خطر اضافه بار نیز برای آسانسورها در ساختمان‌های مسکونی و تجاری ضروری است. بخشی از حوادث سقوط آسانسور به دلیل اضافه‌وزن و ظرفیت است. گاهی تمام مهمانان یک واحد مسکونی، به صورت دسته‌جمعی داخل آسانسور می‌شوند و نداشتن هشدار ظرفیت، حادثه‌ای تلخ به بار می‌آورد.

پیش از سوار شدن به آسانسور، دقت کنید اتاقک آن جلوی رویتان باشد! بخشی از حوادث آسانسور از سوار شدن با عجله و سقوط به چاه آسانسور به دلیل حاضر نبودن اتاقک آن در محل باز شدن درهاست.

هزینه‌های ایمنی

سرویس‌های دوره‌ای آسانسورها از سوی افراد مجاز، تضمینی بر رعایت حداقل ایمنی در کارکرد آن‌هاست. فواصل سرویس‌های دوره‌ای از سوی کارخانه سازنده تعیین و در دفترچه‌های مشخصات فنی آسانسورها ذکر می‌شود. با این حال، در اغلب اماکن مسکونی به دلیل هزینه‌بر بودن سرویس دوره‌ای که ضروری و حیاتی هم هست، به فراموشی سپرده می‌شود.

مراقب باشید

پیش از سوار شدن به آسانسور، دقت کنید اتاقک آن جلوی رویتان باشد! بخشی از حوادث آسانسور از سوار شدن با عجله و سقوط به چاه آسانسور به دلیل حاضر نبودن اتاقک آن در محل باز شدن درهاست.

هرگز اجازه ندهید کودکان با آسانسور بازی کنند. همچنین اجازه ندهید به تنهایی سوار آسانسور شوند. حمل بار و اجسام سنگین با آسانسور، با خطر تجاوز از ظرفیت وزنی مجاز همراه است. همچنین در صورتی که در ساختمان تنها هستید، از آسانسور استفاده نکنید.

هنگام شست‌وشوی راه‌پله‌ها مراقب باشید كه آب و مواد شوینده به چاه آسانسور نفوذ نکند. این کار علاوه بر ایجاد مشکل برای کارکرد فنی آسانسور و احتمال اتصالی در سیم‌های کنترلی و الکترونیکی، با خطر فرسودگی تدریجی سطوح قطعات متحرک بر اثر خوردگی توسط مواد شیمیایی موجود در شوینده‌ها همراه است.

آسانسور

وقتی همه‌جا تاریک می‌شود!

اگر در آسانسور گیر افتادید و محبوس شدید، خونسردی خود را حفظ کنید. در اتاقک آسانسور، جریان هوای کافی برای تنفس وجود دارد و نباید در این باره نگران شد. از زنگ خطر استفاده کنید و اگر کار نکرد یا اصلاً موجود نبود، با تلفن همراه با دیگرانی که در ساختمان هستند تماس بگیرید. اگر هیچ راهی برای تماس با دیگران نداشتید، فریاد بزنید، به در بکوبید و کمک بخواهید، اما بالا و پایین نپرید و خود را به در و دیواره‌ها نکوبید.

گاهی از آسانسور استفاده نکنید!

هنگام بروز آتش‌سوزی در ساختمان‌های بلند و آپارتمان‌ها، استفاده از آسانسور برای پایین آمدن و فرار کردن با خطر مسمومیت و مرگ با گازهای سمی همراه است.

چاه آسانسور در این مواقع، در نقش هواکش گازهای سمی و دود ناشی از احتراق عمل می‌کند و متأسفانه حریق ساختمان‌های بلندمرتبه، به دلیل ضعف آگاهی عمومی، تلفات جانی را هم در پی دارد. ساختمان‌های بلندمرتبه باید به پله‌های فرار اضطراری مجهز باشند و در صورت نبود این تجهیزات، باید فقط از راه‌پله‌ها برای خروج استفاده شود.

آداب آسانسور سواری!

آسانسورها جزو اماکن وقوع جرم محسوب می‌شوند. در ساختمان‌های خلوت که برای کار خاصی به آن‌ها مراجعه می‌کنید، درباره استفاده از آسانسور مراقب باشید یا حتی‌الامکان کنار دکمه‌های کنترلی بایستید.

در صورت مشکوک شدن به کسی در اتاقک آسانسور، به همراه فرد دیگری در یکی از طبقات از آسانسور خارج شوید.

آسانسورهای شلوغ و پرتردد اماکن عمومی مانند بیمارستان‌ها و حتی اماکن تجاری نظیر شرکت‌ها، می‌تواند به محلی مناسب برای فعالیت جیب‌برها تبدیل شود.

نزدیکی فیزیکی افراد به یکدیگر در اتاقک آسانسور به جیب‌برها اجازه می‌دهد تا پنهان از چشم حاضران و حتی دوربین‌های مداربسته، به دزدی بپردازند. پس مراقب وسایل و جیب خود باشید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: sibesefid

مطالب مرتبط:

همین حالا از همسایه‌ات خبر بگیر

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن