تبیان، دستیار زندگی

تاثیر افزایش سن بر دستگاه‌های بدن

دوران سالمندی بخش جدایی ناپذیر زندگی محسوب می‌شود، دورانی که شاید با ناخوشی‌هایی همراه باشد، اما می‌توان با انجام کارها و فعالیت‌هایی، قبل از رسیدن به دوران سالمندی ناخوشی‌های آن دوران را کاهش دهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
افزایش سن و دستگاه‌های بدن  ، پیر شدن
نویسنده: زهر لطیفی
تاثیر افزایش سن بر روی چند قسمت از بدن را در این مقاله بیان می‌کنیم. همچنین راه های پیشگیری از برخی مشکلات را در پیری می گوییم.

1- دستگاه قلبی عروقی

با افزایش سن، ضربان قلب فرد کندتر از قبل می‌شود و عروق خونی قابلیت ارتجاعی خود را تا حدی از دست می‌دهند و سفت تر می‌شوند. با سفت شدن عروق، کار قلب برای پمپاژ کردن خون به درون رگ ها سخت تر می‌شود. این امر منجر به افزایش فشار خون و سایر مشکلات قلبی عروقی در افراد سالمند می‌شود.

 

پیشگیری از مشکلات قلبی

- انجام فعالیت‌های بدنی و تحرک داشتن در طی زندگی روزمره: انجام فعالیت‌های بدنی نه تنها به حفظ سلامتی بدن منجر می‌شود، بلکه باعث حفظ وزن در حد متناسب، پایین آوردن فشار خون و کاهش میزان سفت شدن عروق می‌شود.

 

- داشتن رژیم غذایی سالم: در رژیم غذایی سالم، از هر گروه غذایی به تناسب نیاز بدن استفاده می‌شود و استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه در آن گنجانده شود. مصرف غذاهای دریایی هم به سلامت سیستم عروقی کمک شایانی می‌کند. از رژیم غذایی که حاوی چربی‌های اشباع و مصرف مواد سرخ کرده و پرنمک است خودداری شود.

اگر کلسیم مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی تامین نمی شود، باید قرص کلسیم را به دستور پزشک مصرف کنید

 

- سیگار نکشید: سیگار کشیدن سبب سفت شدن عروق می‌شود و فشار خون را افزایش می‌دهد و میزان ضربان قلب را بالا می‌برد. اگرفردی سیگاری هستید و می‌خواهید دوران سالمندی سالمی داشته باشید، از همین امروز برای ترک سیگار اقدام کنید.

 

- کنترل استرس و اضطراب: استرس عوارض بیشماری برای سیستم قلبی عروقی دارد. پس اگر فردی هستید که دایما به دلایل مختلف دچار استرس می‌شوید، راه های کنترل استرس و غلبه بر آن را یاد بگیرید.

 

- برای کنترل میزان قند و فشار خون در سنین پیری افراد باید مدام تحت کنترل باشند و هر چند وقت یک بار آزمایش خون دهند تا میزان قند و فشار و چربی آنها بررسی شود تا اگر بیش از حد بالاست، با تدابیر پزشکی نسبت به کاهش آن اقدام شود.

پوکی استخوان

 

2- استخوان ها، مفاصل و عضلات

با افزایش سن، استخوان ها و عضلات میزان تراکم و سفتی خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل افراد مسن قادر به حفظ تعادل خود در همه جهات نیستند.


پیشگیری از مشکلات استخوان و مفاصل و عضلات

- دریافت مقادیر کافی کلسیم در طی روز: اگر از همان کودکی به خوردن شیر و محصولات حاوی مقادیر زیادی کلسیم در طی روز عادت کنید، در دوران سالمندی کمتر با مشکلات استخوانی مواجه می‌شوید.

برای افراد سنین 19 تا 50 سال مصرف 1000 میلی گرم کلسیم در روز توصیه میشود که این مقدار برای زنان بالای 51 سال و مردان بالای 71 سال به حدود 1200 میلی گرم در روز افزایش پیدا می‌کند.

اگر کلسیم مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی تامین نمی شود، باید قرص کلسیم را به دستور پزشک مصرف کنید.

 

- انجام فعالیت بدنی: با فعالیت بدنی، استخوان سازی بدن بهتر انجام می گیرد و سرعت از دست دادن استخوان ها کندتر می‌شود.

 

- مصرف مواد مخدر ، سیگار و الکل به تسریع از دست دادن استخوان ها کمک می‌کند.

یائسگی در زنان و بزرگ شدن پروستات در مردان از علل بی‌اختیاری ادرار است

 

3- دستگاه گوارشی

بروز یبوست در افراد پیر بسیار شایع است. از جمله عوامل تشدیدکننده یبوست در افراد سالمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رژیم غذایی با فیبر غذایی کم، عدم مصرف کافی مایعات و عدم ورزش.

همچنین مصرف برخی داروها مانند قرص آهن و یا ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و سندروم روده تحریک پذیر می‌تواند سبب بدتر شدن یبوست گردند.


پیشگیری از یبوست

- پیروی از رژیم غذایی سالم و پر فیبر: میوه ها و سبزیجات را که فیبر بالایی دارند مصرف کنید. مصرف گوشت قرمز که چربی زیادی دارد و مواد قندی را که موجب وخامت یبوست می‌شود، کمتر کنید.

 

- به محض اینکه احساس دفع و اجابت مزاج دارید آن را عقب نیندازید. عقب انداختن آن منجر به یبوست می‌شود.

 

4- مثانه و مجاری ادراری

از دست دادن کنترل مثانه و اصطلاحا بی اختیاری ادراری یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که افراد سالمند با آن روبرو می‌شوند.

 

بیماری‌هایی مانند دیابت به تشدید بی اختیاری ادراری کمک می‌کنند.

 

یائسگی در زنان و بزرگ شدن پروستات در مردان از دیگر عللی است که سبب عدم کنترل مناسب مثانه در افراد مسن می‌شود.


پیشگیری از بی اختیاری ادرار

- رفتن به دستشویی به طور منظم: افراد مسن به دلیل عدم کنترل ادرار نمی توانند متوجه شوند که چه موقع باید ادرار کنند. بنابراین اگر به طور منظم دستشویی بروند، بی اختیاری ادرار نیز کمتر خواهد شد.

 

- متعادل نگه داشتن وزن در دوران سالمندی و کم کردن وزن اضافی از دیگر مواردی است که باید رعایت شود.

 

- تمرین بدنی: این روش، نحوه انقباض ماهیچه های ناحیه لگن است. نگه داشتن انقباض ماهیچه های ناحیه لگن به مدت 5 ثانیه و سپس 5 ثانیه استراحت دادن به آن می باشد (سفت و شل کردن عضلات ناحیه لگن). این تمرین سبب می‌شود تا میزان بی اختیاری ادرار در افراد مسن کمتر شود.

اگر بی اختیاری ادرار شدید دارید، حتما به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید 

  • بروز استرس: استرس و فشارهای محیطی می‌تواند به سالمند فشار وارد کند و بی اختیاری ادرار او را تشدید کند.

 

- ترک سیگار: ترک سیگار برای هر درد، روزنه ای از امید و بهبودی ایجاد می‌کند. پس اگر سیگاری هستید و احساس بی اختیاری ادرار دارید، گام اول برای غلبه بر این مشکل، ترک سیگار می باشد.

 

- مصرف برخی داروها در دوران سالمندی بی اختیاری ادرار را تشدید می‌کند. در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید و از او راه حل بخواهید.

 

- اگر بی اختیاری ادرار شدید دارید که با این راه حل ها کنترل نمی شود، حتما به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید.


مطالب مرتبط:

توصیه‌هایی ساده برای حفظ سلامت سالمندان

 

17 راز برای طول عمر بیشتر

ورزش‌های مفید و مضر برای سالمندان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.