تبیان، دستیار زندگی
استفاده از جزر و مد برای تولید انرژی حدود یک قرن قدمت دارد. برای انجام این کار سدی روی رودخانه یا بخشی از دریاچه‌‌ها ساخته می‌شود. سدهای جزر و مدی خیلی شبیه سدهای آبی (هیدرولیک) ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انرژی های تجدید پذیر 1

آیا تاکنون درباره انرژی جزر و مد چیزی شنیده اید؟

 آیا می دانید با جا به جایی روزانه مقدار بسیار زیادی آب می توان موتور یک مولد برق را راه اندازی کرد؟

برای پاسخ به این سوال و آشنایی با چگونگی استفاده از انرژی جزر و مد با ما همراه باشید:

انرژی های تجدید پذیر 1

استفاده از جزر و مد برای تولید انرژی، حدود یک قرن قدمت دارد. برای انجام این کار، سدی روی رودخانه یا بخشی از دریاچه‌‌ها ساخته می‌شود. سدهای جزر و مدی خیلی شبیه سدهای آبی (هیدرولیک) هستند. در هنگام مد، آب در یک طرف سد ذخیره می شود و سپس در هنگام جزر، آب ذخیره شده از داخل توربین‌‌های سد عبور می‌نماید و سبب چرخش چرخ های توربین شده و بدین وسیله انرژی الکتریکی تولید می‌شود.
انرژی های تجدید پذیر 1
 
انرژی های تجدید پذیر 1
علت حرکت متناوبی جزر  و مد در دریاها و رودخانه ها، حركت متناوب ماه به دور زمین است. میزان جزر و مد در دریاهای آزاد كم است، ولی وقتی جزر و مد به رودخانه‌‌ها راه می‌یابد میزان آن قابل توجه خواهد بود.

جالب است بدانید که گاهی ارتفاع جزر و مد به 10 متر می‌رسد.

در بعضی موارد از انرژی برق حاصل از جزر و مد برای پمپ كردن آب استفاده می شود و آب در مخازنی بزرگ و مرتفع ذخیره شده تا در هنگام نیاز از این آب ذخیره شده برای تولید مجدد برق استفاده ‌شود.

سوال دیگری که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا انرژی جزر و مد تجدیدپذیر است؟

انرژی های تجدید پذیر 1

جزر و مد، یک منبع انرژی تجدید پذیر است. چون چرخه تولید انرژی آن زمان کمی را لازم دارد. از جمله مزایای این نوع منبع انرژی این است که نیروگاه‌های آن علاوه بر این که آلودگی ندارند نیاز به تعمیر یا سوخت ندارند.

اما معایب این نوع منبع انرژی:

1. ساخت نیروگاه‌های جزر و مدی پرهزینه است.
2. این نوع نیروگاه‌ها همیشه در زمان لازم نمی‌توانند برق تولید نمایند.
3. كابلی كه به وسیله آن مولدهای موجی به هم متصل می‌شوند برای قایق‌‌ها و كشتی‌ها مشكل آفرین است.
4. نیروگاه‌های جزر و مدی روی حیات و زندگی پرندگان اثر می‌گذارد.

انرژی باد

بارها اتفاق افتاده فرفره به دست دویده‌ایم و از چرخیدن پره‌های رنگارنگ آن لذت برده‌ایم و یا در یک روز تابستانی از به پرواز در آمدن بادبادک‌مان لذت برده‌ایم. ولی هیچ‌گاه فكر كرده‌اید علت چرخش پره‌های فرفره و یا پرواز بادبادک در آسمان چیست؟

بله علت همه‌ی این حركت‌ها باد یا همان جا به جایی هواست.

 آیا باد انرژی دارد؟

منشاء این انرژی چیست؟

انرژی باد از چه نوعی است؟

باد یکی از مظاهر انرژی خورشیدی و همان هوای متحرک است و پیوسته جزء کوچکی از تابش خورشید که از خارج به اتمسفر می‌رسد، به انرژی باد تبدیل می‌شود.

انرژی های تجدید پذیر 1

علت تولید باد

گرم شدن زمین و جو آن به طور نامساوی سبب تولید جریان های همرفت (جابجایی) می‌شود، هم چنین حرکت نسبی جو نسبت به زمین سبب تولید باد است.

از آن جایی که سطح زمین از سازنده‌های خشکی و آبی تشکیل شده‌اند، اشعه ی خورشید را به طور غیر یک نواخت جذب می‌کند. وقتی خورشید در طول روز می‌تابد، هوای روی سرزمین‌های خشکی سریع تر از هوای روی سرزمین‌های آبی گرم می‌شود. هوای گرم روی خشکی ضبط شده و بالا می‌رود و هوای خنک تر و سنگین تر روی آب جای آن را می‌گیرد که این فرآیند بادهای محلی را می‌سازد.

چرا در شب جهت باد برعکس می شود؟

در شب از آن جا که هوا روی خشکی سریع تر از هوای روی آب خنک می‌شود، جهت باد برعکس می‌شود.

به همین طریق بادهای بزرگ جوی که زمین را دور می‌زنند به علت این که هوای سطحی نزدیک استوا در اثر گرمای خورشید بیش تر از هوای قطب شمال و جنوب گرم شده، بوجود می‌آیند. از آن جا که باد تا زمانی که خورشید به زمین می‌تابد، به طور پیوسته تولید خواهد شد، آن را منبع انرژی تجدید شونده می‌نامند.

انرژی های تجدید پذیر 1

نیروگاه بادی بر اساس تبدیل انرژی جنبشی باد به حركت دورانی، كار می‌كند. پره‌‌های یک نیروگاه بادی شبیه به پروانه‌‌های هواپیما کار می‌کنند.

نیروگاه‌های بادیِ امروزی بسیار پر بازده هستند. انرژی باد در اكثر نقاط به مقدار زیاد وجود دارد. انرژی باد به راحتی قابل تبدیل به انرژی الكتریكی است. این نیروگاه‌ها آلودگی ندارند.

و اما معایب

1. هزینه ساخت توربین‌‌های بادی زیاد است.
2. توربین‌‌های بادی بر كیفیت كار گیرنده‌‌های رادیویی و تلویزیونی اثر منفی می‌گذارند.
3. اگر چه نیروگاه‌‌های بادی اثر گلخانه‌ای یا باران اسیدی ندارند ولی بر محیط زیست اثر می‌گذارند. صدای حاصل از این نیروگاه‌ها بر زندگی پرندگان اثر دارد.

مرکز یادگیری تبیان - تهیه و تنظیم:فاطمه گودرزی