سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مروری بر فیلم های بخش «نگاه نو» جشنواره سی و یکم فجر
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : منیژه خسروی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راهنمای اول


مروری بر فیلم های بخش «نگاه نو» جشنواره سی و یکم فجر

راهنمای اول

امسال برای نخستین بار هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر، فیلم های اول را برای حضور در بخش «نگاه نو» انتخاب کرد. گزارش حاضر مروری است بر موضوع این فیلم ها.

 سر به مهر ساخته هادی مقدم دوست درباره زندگی زنی به نام صباست که در اوج استیصال تصمیم به کمک از یک دوست می گیرد اما او شهامت معرفی این دوست به دیگران را ندارد. مقدم دوست که سال هاست در عرصه سینما و تلویزیون فیلمنامه های درخور توجهی را نوشته است، این بار به همراه حمید نعمت الله به زندگی و مشکلات یک زن جوان با بازی لیلاحاتمی نزدیک شده است.

اشیا از آنچه در آینه می بینید به شما نزدیک ترند ساخته نرگس آبیار مشکلات و سختی های یک زن جوان باردار است؛ زنی که علاوه بر بارداری، ازکودکی 10 ماهه نیز باید مراقبت کند. وی مستاجر 2 خواهر پیر است. آبیار ساخت 10 فیلم مستند و داستانی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است.

 دهلیز بهروز شعیبی نیز به مشکلات و سختی های یک زن توجه دارد که با تلاش، زندگی مناسبی برای فرزندش تدارک دیده است. شعیبی همان روحانی «طلاو مس» است که تجربه ساخت چندین تله فیلم را در کارنامه دارد.

 روز روشن به کارگردانی حسین شهابی تلاش یک زن در 6 ساعت برای نجات یک اعدامی را به تصویر کشیده است. این فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران هم به نمایش درخواهد آمد.

 خاکستر و برف ساخته روح الله سهرابی داستان زندگی احسان است که پس از 25 سال به ایران باز می گردد تا با صمیمی ترین دوست خود که زندگی اش را مدیون او است، برای آخرین بار تجدید دیدار کند.

 من از سپیده صبح بیزارم ساخته علی کریم، درباره دستیار کارگردانی است که به همراه کارگردان به لوکیشن فیلمبرداری می روند. در مسیر کارگردان حال او را جویا شده و متوجه می شود از مشکلی رنج می برد.

  تاج محل ساخته دانش اقباشاوی داستان مرد 60 ساله ای را كه در آبادان زندگی می كند، تصویر می كند. این مرد انسان مذهبی و متدینی است و كارهایی انجام می دهد كه تاثیر خوبی بر شاكله كلی خانواده می گذارد.

  خسته نباشید نخستین ساخته محسن قرایی داستان زن و شوهری است که از کانادا برای دیدن آثار تاریخی بویژه آثار تاریخی کرمان به ایران آمده اند اما در این سفر بین آنها روابط سردی حاکم است.

    بزرگ مرد کوچک ساخته صادق دقیقی به رشادت های شهید بهنام محمدی می پردازد. در این فیلم داستان سیدصالح موسوی به تصویر کشیده می شود. وی پس از 30 سال تصمیم می گیرد به خرمشهر بازگردد و خاطرات شهید بهنام محمدی برایش زنده می شود. دقیقی در نخستین ساخته خود به سراغ داستانی شخصیت محور رفته است.

بزرگ مرد کوچک ساخته صادق دقیقی به رشادت های شهید بهنام محمدی می پردازد. در این فیلم داستان سیدصالح موسوی به تصویر کشیده می شود. وی پس از 30 سال تصمیم می گیرد به خرمشهر بازگردد و خاطرات شهید بهنام محمدی برایش زنده می شود.

 تابستان طولانی ساخته علی خزاعی فر به تبعات جنگ و تاثیر آن بر زندگی نوجوان 10 ساله روستایی اشاره دارد. در این فیلم دهکده ای به تصویر کشیده می شود که همه مردان آن به جبهه رفته اند. پدر حسن هم مانند مردان دیگر به جبهه می رود و خانواده را به حسن می سپارد. حسن باید از خانواده و پدربزرگ معلولش مراقبت کند. وی نوجوان بازیگوشی است که تمام وقتش را به بازی با حیوانات سپری می کند اما خبر اسارت پدرش او را تحت تاثیر قرار می دهد.

او خوب سنگ می زند به کارگردانی سیدهادی محقق داستان «بردو» را به تصویر کشیده که پس از فوت پدر برای گرفتن طلب پدرش نزد نصیر می رود، نصیر که درگیر کارهای خلاف است بسته ای به بردو می دهد تا با رساندن آن بسته به روستای دیگر طلب پدر را دریافت کند.

  رنجرو ساخته احسان عبدی پور به روابط عاطفی نوجوان روستایی و نوجوانی خارجی نزدیک شده است. رنجرو، شخصیت اصلی داستان در روستای اطراف نیروگاه اتمی زندگی می کند. او با «آنگ» پسر روسی دوست می شود و در ادامه تحولاتی برایش رخ می دهد و روابط کشورها مدام دوستی این دو را تهدید می کند.

  برلین 7- به کارگردانی رامتین لوافی پور درامی ضدجنگ به شمار می آید که تبعات اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی بر یک خانواده را به تصویر کشیده است.

  یک، دو، سه،... پنج ساخته محمد معیری درباره 3 نگهبان طالبان است که قصد دارند 5 محکوم اعدامی را به محل دیگری برای اعدام ببرند که یکی از محکومان موفق به فرار می شود.

  افسانه سرزمین گوهران انیمیشنی است که توسط مجید شاکری ساخته شده است. فیلم داستان شهری به نام «گوهران» است که به دلیل وجود سنگی اسرارآمیز به این نام معروف است.

  9:20 دقیقه در بوشهر هم به صورت انیمیشن سینمایی با موضوع انرژی هسته ای، توسط محمدامین همدانی ساخته شده است. این فیلم داستان کاروان حمل سوخت است که در ساعت 9:20 سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر را باید تحویل این نیروگاه بدهد.

فرآوری :منیژه خسروی

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:روابط عمومی جشنواره فیلم فجر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین