سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مقام معظم رهبری: وضع درسى ما این‌طورى است كه اگر طلبه‌‌اى از ابتدا حتّى یك بار به قرآن مراجعه نكند، مى‌تواند همین رشته‌ى ما را از اول تا آخر سیر كند و مجتهد بشود! چرا؟ چون درس ما اصلاً از قرآن عبور نمى‌كند. متأسفانه حالا هم كه نگاه مى‌كنم، مى‌بینم همان‌طو
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسن رضائی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جایگاه حقیقی قرآن در حوزه

قرآن

مقام معظم رهبری: وضع درسى ما این‌طورى است كه اگر طلبه‌‌اى از ابتدا حتّى یك بار به قرآن مراجعه نكند، مى‌تواند همین رشته‌ى ما را از اول تا آخر سیر كند و مجتهد بشود! چرا؟ چون درس ما اصلاً از قرآن عبور نمى‌كند. متأسفانه حالا هم كه نگاه مى‌كنم، مى‌بینم همان‌طور است.

 

 

پیامبر اکرم(ص) دو میراث گرانبها در میان امت باقی گذارد که راه هدایت ز از طریق این دو نمی‌گذرد و هدف از تمام علوم اسلامی در حکم ساختن کلیدی برای رسیدن به این خزانه ارزشمند است.

پس همه امت اسلامی باید نسبت به این دو میراث کمال اهتمام را داشته باشند خصوصا کسانی که جویای علوم اسلامی هستند نباید از این دو غافل باشند.

 

قرآن کریم ثقل اکبر است و باید در مراکز علوم اسلامی در رأس امور بوده و بیشترین توجه به آن باشد اما نظام درسی حوزه علمیه به گونه ای نیست که طلاب را متناسب با شأن قرآن کریم به این سمت سوق دهد،

 

 مقام معظم رهبری می‌فرمایند:

 

« ما از اولِ «بدان ایّدك‌اللَّه»، تا وقتى كه ورقه‌ى اجتهادمان را مى‌گیریم، مى‌توانیم حتّى یك بار به قرآن مراجعه نكنیم! یعنى وضع درسى ما این‌طورى است كه اگر طلبه‌یى از ابتدا حتّى یك بار به قرآن مراجعه نكند، مى‌تواند همین رشته‌ى ما را از اول تا آخر سیر كند و مجتهد بشود! چرا؟

 

چون درس ما اصلاً از قرآن عبور نمى‌كند. متأسفانه حالا هم كه نگاه مى‌كنم، مى‌بینم همان‌طور است. ما در فقه گاهى مثلاً یك آیه‌ى قرآن را ذكر مى‌كنیم، آن هم خیلى رویش كار و تحقیق نمى‌شود؛ به قدرى كه در روایات ما بحث مى‌شود و كار مى‌شود».

 

لذا طلاب باید با برنامه ریزی شخصی، این خلأ را در زندگی علمی خویش پر نمایند تا با گذشتن فرصت و جوانی در عاقبت نسبت به آن حسرت نخورند،

 

 امام خمینی(ره) در گفتاری از اینکه تمام عمر خود را در راه قرآن صرف نکرده تأسف می‌خورد و به حوزه ها و دانشگاه ها سفارش می‌کند که قرآن و ابعاد گوناگون آن را در همه رشته ها، مقصد اعلی قرار دهند تا مبادا در آخر عمر بر ایام جوانی تأسف بخورند.

 

بسیاری از علمای ما از این که نسبت به قرآن و تدبر در آن اهتمام بیشتری نداشته اند ابراز حسرت نموده‌اند،

 

مرحوم ملاصدرا(ره) در مقدمه تفسیر سوره واقعه می‌فرماید: بسیار به مطالعه کتب حکما پرداختم تا آنجا که گمان کردم کسی هستم؛ ولی همین که کمی بصیرتم باز شد خودم را از علوم واقعی خالی دیدم.

 

در آخر عمر به فکر رفتم به سراغ تدبر در قرآن و روایات محمد و آل محمد(ص) بروم.

 

 یقین کردم که کارم بی اساس بوده است؛ زیرا در طول عمرم به جای نور در سایه ایستاده بودم.

از غصه جانم آتش گرفت و قلبم شعله کشید، تا رحمت الهی دستم را گرفت و مرا با اسرار قرآن آشنا کرد و شروع به تفسیر و تدبر در قرآن کردم، در خانه وحی را کوبیدم، درها باز شد و پرده ها کنار رفت و دیدم فرشتگان به من می‌گویند: «سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین»

 

فیض کاشانی(ره) می‌گوید: کتابها و رساله ها نوشتم، تحقیقاتی کردم، ولی در هیچ یک از علوم دوایی برای دردم  و آبی برای عطشم نیافتم، بر خود ترسیدم و به سوی خدا فرار و انابه کردم تا خداوند مرا از طریق تعمق در قرآن و حدیث هدایت کرد.

 

در بسیاری از کشورهای اسلامی امروز به حفظ قرآن اهتمام بسیاری می شود تا جایی که شرط تحصیل در دانشگاه الأزهر حفظ کل قرآن است.

 

مقام معظم رهبری از ابتدا متوجه این ضرورت بوده‌اند و نسبت به منزوی بودن قرآن در حوزه‌ها هشدار داده اند:

 

«مى‌بایست علم قرآن، شناسایى قرآن، فهم قرآن و انس با قرآن به عنوان یك علم و یك رشته در حوزه‌ها وجود داشته باشد. طلاب ما باید قرآن و یا لااقل بخشى از قرآن را حفظ كنند، یا حداقل با آن مأنوس باشند.

 

چه‌قدر مفاهیم اسلامى در قرآن هست كه اگر ما بخواهیم در فقه بحث كنیم، به فكر آنها نمى‌افتیم. این انزواى قرآن در حوزه‌هاى علمیه و عدم انس ما با قرآن، براى ما خیلى مشكلات درست كرده است و بعد از این هم خواهد كرد و به ما تنگ‌نظرى خواهد داد...

 

قرآن از حوزه‌ى ما منزوى است؛ مثلاً علم قرآن، مسائل مربوط به قرآن؛ همین چیزهایى كه شما مى‌بینید تحت عنوان علوم قرآن الان رایج شده و گذشتگان كتابهاى زیادى درباره‌ى آنها نوشتند و حالاها هم خوشبختانه بعضیها توجهاتى به آنها مى‌كنند»

 

می توان با زمان بندی مناسب و آینده نگری نسبت به حفظ و انس با قرآن اهتمام ورزید، یکی از علما در دقایقی که در کلاس منتظر ورود استاد بود یک جزء قرآن را حفظ نمود، فقط انسان باید واقع بینانه، آهسته، و پیوسته اقدام نماید.

 

 این آرمان که روزی فرابرسد که تمامی طلاب حوزه علمیه نیز حافظ قرآن باشند، آرمان دور از انتظاری نیست بلکه با یک برنامه ریزی ده ساله می‌توان همزمان با اتمام سطوح به آن دست یافت.

 

به امید تحقق ایده ها و آرمان های مقام معظم رهبری:

 

«این قرآن یك اقیانوس بى پایان است؛ خیلى حقایق هست؛ نه «خیلى»، بلكه بیشترِ حقایق عالم را كه ما از قرآن مى‌توانیم بفهمیم، هنوز نفهمیده‌ایم»


منابع:

دقایقی با قرآن، محسن قرائتی

مرکز تنظیم و نشر آثار آیت الله خامنه ای

تهیه و فرآوری: مسلم زمانیان، گروه حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین