سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به تلاش‌ استکبار جهانی برای دور ساختن مردم از امر کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گزارشی از فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌ها، همچنین وضعیت رشد شاخص‌های کتاب و کتابخوانی در کشور ارائه داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تلاش استکبار برای دورساختن مردم از کتاب


دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  به تلاش‌ استکبار جهانی برای دور ساختن مردم از امر کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گزارشی از فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌ها، همچنین وضعیت رشد شاخص‌های کتاب و کتابخوانی در کشور ارائه داد.


اتهام کتاب نخوانی ما زیرسراستکبار جهانی

منصور واعظی به عنوان سخنران پیش از خطبه‌‌های نماز جمعه تهران، به تلاش‌ استکبار جهانی برای دور ساختن مردم از امر کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گزارشی از فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌ها، همچنین وضعیت رشد شاخص‌های کتاب و کتابخوانی در کشور ارائه داد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در مراسم سیاسی مذهبی نماز جمعه این هفته تهران (29 دی) سخنان خود را با تسلیت به مناسبت سالروز شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت امام حسن عسگری(ع) آغاز کرد.

منصور واعظی در آغاز سخنان پیش از خطبه گفت: یکی از مسائل و موضوعاتی که مورد چالش استکبار جهانی و برخی رسانه‌های آنها در داخل و خارج از کشور قرار می‌گیرد، مساله سرانه‌ی مطالعه در ایران است.

وی با اشاره به تلاش‌های مذبوحانه استکبار جهانی برای بی‌اعتنایی مردم ایران به امر کتاب و کتابخوانی تصریح کرد: استکبار جهانی از 40 سال پیش اتهام‌هایی را طرح می‌کند مبنی بر اینکه مردم ایران کتاب‌خوان و اهل مطالعه نیستند و سال‌ها این ادعا را مطرح کرده‌اند که میانگین سرانه‌ی مطالعه در ایران روزانه دو دقیقه برای هر شهروند ایرانی است؛ در حالی که این ادعا اصلا صحت ندارد. آنها همواره به دنبال این هستند که با طرح چنین مباحثی، به جامعه‌ی ایرانی توهین کرده و آن را تحقیر کنند.

این مقام مسئول در حوزه‌ی کتاب و کتابخوانی متذکر شد: هم‌اکنون دو هزار و 800 کتابخانه تحت حمایت نهاد کتابخانه‌های عمومی در کشور فعالیت می‌کنند. ما برای مقابله با ادعاهای بیهوده‌ی استکبار در پی آن برآمدیم تا سنجش‌هایی در سطح ملی درباره‌ی سرانه کتابخوانی در ایران به دست آوریم. نخستین سنجش در سال 1387 انجام شد و شاخص‌هایی مانند میزان مطالعه کتاب‌، روزنامه‌، ادعیه و قرآن و همچنین مطالعه در فضای مجازی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به بیش از 70 دقیقه مطالعه در روز برای هر شهروند ایرانی رسیدیم و این گزارش ادعاهای طرح شده را که بی‌اساس بوده به چالش می‌کشید.

هم‌اکنون دو هزار و 800 کتابخانه تحت حمایت نهاد کتابخانه‌های عمومی در کشور فعالیت می‌کنند. ما برای مقابله با ادعاهای بیهوده‌ی استکبار در پی آن برآمدیم تا سنجش‌هایی در سطح ملی درباره‌ی سرانه کتابخوانی در ایران به دست آوریم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد: در حال حاضر سرانه مطالعه قرآن و ادعیه در کشور به حدود بیست دقیقه می رسد. برخی‌ ادعا می‌کنند که مطالعه‌ی قرآن و ادعیه را نباید در میانگین سرانه‌ی مطالعه لحاظ کرد، اما باید به اطلاع آن دسته از کسانی که چنین نگاهی دارند برسانم در کشورهای پیشرفته دنیا نیز مطالعه کتب آسمانی در شمار سرانه‌ی مطالعه لحاظ می‌شود. در عین‌ حال که جایگاه ایران در میان بسیاری از کشورهای منطقه و جهان در زمینه افزایش سرانه مطالعه بالاتر است، اما کشورهایی مانند روسیه، کشورهای اسکاندیناوی و اروپای غربی سرانه مطالعه‌شان از ایرانی‌ها بیشتر است و ما باید بیش از گذشته برای افزایش سرانه‌ مطالعه تلاش کنیم. البته ناگفته نماند مردم ایران در زمینه‌ی نوع و کیفیت مطالعه موثرتر از شهروندان سرزمین‌های دیگر رفتار می‌کنند.

واعظی در ادامه با اشاره به دست‌آوردهای نظام در زمینه ساخت کتابخانه‌های عمومی و تلاش خیّرین کتابخانه ساز گفت: جا دارد تشکر ویژه ای از خیرین بزرگوار داشته باشم که در طول سال‌های اخیر با تلاش بسیار در زمینه ساخت و تجهیز کتابخانه در مناطق مختلف کشور در جهت عزم ملی در راستای تحقق سند چشم انداز نظام گام برداشته اند.

منصور واعظی

وی رشد و توسعه همه‌جانبه کتاب و کتابخوانی، گسترش در زمینه‌های فضاهای کتابخانه‌ای، افزایش سرانه مطالعه‌، افزایش چاپ عناوین کتاب‌ها و همچنین ارتقاء شمار اعضای کتابخانه‌های عمومی را از جمله شاخص‌های توسعه وضعیت کتاب در دوران انقلاب اسلامی یاد کرد و متذکر شد: از تاسیس نخستین کتابخانه با ساختار جدید که عموم مردم عضو آن می‌شوند، 100 سال می‌گذرد که آن را امیرکبیر بنا نهاد. از آن زمان تا سال 1358، یعنی نزدیک به یک صده تنها 350 کتابخانه عمومی در ایران فعالیت داشت، اما در سه دهه اخیر فضای کتابخانه‌ای کشور رشد هشت برابری داشته است.

واعظی تصریح کرد: بنابراین در تمام شاخص‌ها شاهد این هستیم که در دوران انقلاب اسلامی رشد و توسعه خوبی انجام گرفته است و این نشان‌دهنده‌ی توجه انقلاب و رهبر معظم انقلاب به موضوع کتاب و توسعه‌ی علمی کشور بوده است. اما این موضوع به دلیل سابقه تمدنی بزرگ ایران اسلامی و تاکید آموزه‌های دین مبین اسلام رضایت‌بخش نیست و ما باید به جای اینکه هم‌طراز با کشورهای توسعه یافته دنیا قرار بگیریم، در قله‌ی کشورهای پیشرفته باشیم و این مستلزم عزمی جدی و تلاش تمام مسئولان و مردم است و از مطالبات مهم رهبر معظم انقلاب نیز همین مساله است.

وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به دیدار مدیران و کارکنان نهاد کتابخانه ملی با رهبر معظم انقلاب به تاکید ایشان بر بر افزایش سرانه‌ مطالعه و کتاب‌خوان شدن تمام ایرانیان اشاره کرد و گفت: رهبر عزیز انقلاب از ما و همه‌ مردم ایران خواستند با عزمی جدی در عرصه کتاب و کتابخوانی و گسترش علم تلاش کنیم. ما امیدواریم در دهه‌ی چهارم که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری شده است، شاهد تحقق برنامه‌های سند چشم‌انداز باشیم و در سال 1404 با پایان برنامه هفتم توسعه شاهد ایجاد هشت متر فضای کتابخانه‌ای برای هر فرد ایرانی باشیم. هم‌اکنون ما دو متر فضای کتابخانه‌ای برای هر ایرانی داریم.

منصور واعظی سخنان خود را با تشکر از رهبر معظم انقلاب و مسئولین اجرایی کشور، دولت و مجلس شورای اسلامی که توجه ویژه نسبت به امر کتاب و کتابخوانی نشان می دهند به پایان برد.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع:خبرگزاری شبستان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین