تبیان، دستیار زندگی
روزی به مختارالسلطنه(رییس شهربانی دوره رضاشاه) اطلاع دادند که قیمت ماست در تهران خیلی گران شده است. مختارالسلطنه دستور داد که کسی حق ندارد ماست را گران بفروشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

می‌دونید ضرب المثل ماست‌ها را کیسه کرد از کجا اومده؟
ماست

روزی به مختارالسلطنه(رییس شهربانی دوره رضاشاه) اطلاع دادند که قیمت ماست در تهران خیلی گران شده است. مختارالسلطنه دستور داد که کسی حق ندارد ماست را گران بفروشد. مدتی که گذشت برای اطمینان خاطر با قیافه ی ناشناخته به یکی از مغازه های لبنیات فروشی رفت و مقداری ماست خواست.

ماست فروش که او را نشناخته بود پرسید : چه جور ماستی می خواهی؟ ماست معمولی یا ماست مختارالسلطنه ! مختارالسلطنه با حیرت و شگفتی پرسید: مگه این دوتا ماست چه فرقی باهم دارند؟

ماست فروش گفت: ماست معمولی همان است که از شیر می گیرند و بدون آب است و با قیمت دلخواه. اما ماست مختارالسلطنه همین ظرف دوغ است که در جلوی مغازه می بینید و یک سوم آن ماست و باقی آب است و به نرخ مختار السلطنه می فروشیم و بدان نیز لقب دادیم. حالا کدام را می خواهی؟!

مختارالسلطنه دستور داد ماست فروش را جلوی مغازه اش به طور وارونه آویزان کردند و بند شلوارش رامحکم ببستند. سپس ظرف دوغ را از بالا در دو لنگه شلوارش سرازیر کردند و شلوارش را از بالا به مچ پاهایش ببستند. سپس به او گفت: آنقدر باید به این شکل آویزان باشی تا تمام آبهایی که داخل این ماست کردی از شلوارت خارج شود که دیگر جرات نکنی آب داخل ماست بکنی!

وقتی بقیه ی لبنیات فروش ها از این ماجرا با خبر شدند، همه ی ماست ها را کیسه کردند، یعنی بدون قاطی کردن آب  ماست را ریختند توی کیسه و فروختند.

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:سایت بیترین

مطالب مرتبط:

فوت کوزه گری را نمی‌داند

لطیفه

آب زیر کاه

ضرب المثل نه گاو رو می‌خوام نه گوساله

معامله بدون سود

جیک‌جیک مستونت بود،فکر زمستونت نبود

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.