سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آنچه می خواهیم در این دو مقاله به شما نشان دهیم ، زبان مخصوصی است که سبکهای گوناگون تربیت فرزند را نشان می دهد : اقتدار طلب ، تساوی گرا و آسان گرا .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سناریوهای تربیت فرزند

سبک‌های گوناگون تربیت فرزند (1)


آنچه می خواهیم در این دو مقاله به شما نشان دهیم ، زبان مخصوصی است که سبکهای گوناگون تربیت فرزند را نشان می دهد  : اقتدار طلب ، تساوی گرا و آسان گرا .

تربیت کودک

ما در این مقاله ، زبان مخصوص و نوع تکلم هر سه سبک را به شما نشان می دهیم . منظورمان از سبک ، نوع تربیت و نوع برخورد ما در هنگام بروز مشکلی خاص با نوجوانمان می باشد .

شاید در دیگر مقالات ، تعریفی از این سبک ها شنیده باشید و نسبت به هرکدام ، پیش زمینه ی ذهنی داشته باشید ؛ اما ما در این مقاله با نگاهی متفاوت به آن می نگریم و مدعی هستیم که  : هر سه سبک خوب است و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد  و همه بستگی به روحیات کودکی دارد که مدیریت او را به عهده دارید .

وقتی شما سبک فرزندان خود را بشناسید ، می توانید دریابید چه چیز باعث سرزدن رفتاری از آنان می شود . و شما چگونه باید رفتار کنید.

 

سناریو برای نشان دادن هر سبک هم یکی است : " ما کودکی داریم که به علت بیماری روز چهار شنبه به مدرسه نرفته و حالا باید تکلیف مدرسه اش را انجام دهد . کودک در اواخر روز احساس می کند حالش بهتر شده است . از قرار معلوم به نظر می رسد تکلیف مدرسه چهار ساعت کار می برد.هدف ، برانگیختن این کودک است تا تکلیف مدرسه اش را کامل و سریع انجام دهد." امکان کمی جدال هم وجود دارد . تکلیف مربوط به روز شنبه است .

سبک اقتدار طلب در عمل

پدر یا مادر : خب ، قضیه این است . این تکلیف مدرسه را باید انجام دهی ، بنابراین از تو می خواهم همین الان شروع کنی . فقط چهار ساعت وقت خواهد گرفت .

کودک :اما من این آخر هفته دوست دارم با هم به  سینما برویم .

پدر یا مادر : تکلیف مدرسه برای تو واجب تر از سینما رفتن است . از ده تا دوازده و از سه تا پنچ بعدازظهر توی اتاق خودت بدون دیدن تلویزیون و تلفن کردن به دوستانت کار می کنی . بعد باید ببینم چقدر پیش رفته ای . وقتی تمام شد ، در مورد سینما با هم صحبت خواهیم کرد .

کودک : اگر چهار ساعت کار کنم آن وقت به سینما می رویم ؟

پدر یا مادر : در صورتی که آنها را در کمتر از چهار ساعت و خوب انجام داده باشی ، وقت سینما رفتن خواهی داشت .

پدر یا مادر اقتدارگرا بسیار رک و مصمم ، متعهد به کار کردن در چهارچوب زمانی معین برای انجام دادن وظیفه هستند . قوانین روشن است و تأکید بر انجام یافتن آنهاست . پدر و مادر مقتدر عباراتی از این دست به کار می برند :

*درست همین حالا می خواهیم ...

* گوش بده ، تو باید نمره های بهتری بیاوری ...

*روش انجام کار ما الف و ب و ج است ...

* اولویت کار تو ...

*لازم است برای خودت برنامه ای داشته باشی و به آن پایبند بمانی ...

*اجازه بده از قوانین پیروی کنیم ...

وقتی شما سبک فرزندان خود را بشناسید ، می توانید دریابید چه چیز باعث سرزدن رفتاری از آنان می شود . شما برای به حرکت درآوردن فرزندانتان مجبورید آنان را بشناسید

سبک تساوی گرا در عمل

پدر و مادر: پسرم ! ، متوجه شده ام که تو در حدود چهار ساعت وقت داری تا تکلیف مدرسه ات را قبل از شنبه انجام دهی و آیا قبول داری که ما مجبوریم این کار را مقدم بر هر کار ی قرار دهیم ؟

کودک : بله ، گمان کنم انجام دادن این کار در اولویت قرار دارد ،و گرنه مشکل بزرگی می شود و عقب خواهم افتاد .

پدر و مادر : ما می توانیم با هم کار کنیم . خوب است . بیا برنامه ریزی کنیم . اول تو وقتی را که می خواهی صرف این کار کنی مشخص کن ، من برای انجام دادن کار به تو کمک خواهم کرد .

کودک : به نظرم بهترین زمان بعدازظهر پنج شنبه باشد ؛ ولی چهار ساعت پشت سر هم نمی توانم کارم را خوب انجام دهم .

پدر و مادر : خب ، بیا کار را به دو نوبت تقسیم کنیم . صبح زودتر بیدارت می کنم بعد از صبحانه کارت را شروع کن . به نظرت چطور است ؟

کودک : بله ، خوب است . این طوری تأثیرش خوب است . نمی دانم می توانم بدون هیچ کمکی این کار را تمام کنم .

پدر یا مادر : به تو کمک خواهم کرد . بیا آستین ها را بالا بزنیم و این کار را تمام کنیم . ایمان دارم که تو توانایی هایی داری و ما با کمی همکاری می توانیم این کار را تمام کنیم . کجا می خواهی مطالعه کنی ؟

کودک : گمان کنم اتاق خودم یا اتاق نشیمن .

در این سناریو ، پدر یا مادر تساوی گرا با روحیه کار گروهی و پشتیبانی با موفقیت برخورد می کنند . یک حس « ما » در مراودات وجود دارد . تصمیمات و هدفها هم با هم گرفته می شوند .

 پدر یا مادر تساوی گرا از چنین عباراتی استفاده می کنند :

*ما می توانیم به این مشکل بپردازیم و موفق باشیم ...

*چگونه می توانم به تو کمک کنم که موثرتر باشد ؟ ( چگونه می توانیم با هم کار کنیم ؟)

* بیا آستینها را بالا بزنیم تا این کار را انجام دهیم .

*ما می توانیم این کار را انجام دهیم . می دانم تو توان آن را داری و ما یک تیم خواهیم بود...

* ما هدف مشترکی داریم ...

کودک

سبک آسان گیر در عمل

پدر یا مادر : پسرم ، متوجه شدم که تو قبل از شنبه نیاز داری چهار ساعت تکلیف مدرسه ات را انجام دهیی . برنامه ات چیست ؟

کودک : خب ، روز جمعه عصر شروع می کنم .

پدر یا مادر : می دانم که انجام می دهی . گمان نمی کنی مهم است که در کار مدرسه عقب نباشی و این برای همه ما اهمیت دارد ؟

کودک : بله ، بله می دانم مهم است .

پدر یا مادر: پس بیا درباره برنامه ریزی با هم حرف بزنیم . می دانم تو می خواهی به سینما بروی ، بنابراین وقت زیادی نداریم . چطور می خواهی وقتت را تنظیم کنی ؟

کودک : گمان می کنم بعد از سینما انجام دهم .

 

پدر یا مادر : تصور نمی کنم برنامه خوبی باشد نظر تو چیست ؟ اگر ساعت نه به خانه برسیم وقت زیادی نداری و خیلی خسته خواهی بود . علاوه بر این گمان نمی کنم این با آنچه گفتی که این کار برایت اهمیت دارد ، سازگار باشد . به نظرم این راه خوبی نیست . سر چه کسی داری کلاه می گذاری ؟ من یا خودت ؟

کودک : خب بین ساعت ده صبح تا دو بعداز ظهر جمعه انجام می دهم . به این ترتیب مشکل را از سر راهم بر می دارم .

پدر یا مادر : این منطقی تر به نظر می آید . کجا خیال داری کار کنی ؟

کودک : در اتاق نشیمن جایی که بتوانم همزمان تلویزیون را هم تماشا کنم .

پدر یا مادر : به نظرت این فکر خوبی است ؟ می دانی چه اتفاقی خواهد افتاد . تو خودت را بهتر می شناسی .

کودک : بله ، عمری وقت می گیرد . کار را در اتاقم انجام می دهم به این ترتیب سریع تر انجام می شود .

پدر یا مادر : می خواهی کارت را سرسری انجام دهی یا طوری انجام دهی که به خودت افتخار کنی؟

کودک : درست انجام می دهم. هر چه باشد ، برای مدرسه لازمش دارم . درست است ؟

یادتان باشد : آسان گیر بودن ، مترادف با ضعیف بودن و بی مسئولیتی پدر یا مادر در کار تربیت فرزند نیست . این پدر یا مادر هم به همان هدفی که دیگران دارند خواهند رسید ؛ اما به شکلی که به نظر می رسد انگار فرزند برنامه ریزی را انجام می دهد . وقتی کودکی دارای برنامه است انگیزه بیشتری برای انجام دادن برنامه اش دارد . پدر یا مادر آسا ن گیر ممکن است برای رسیدن به نتیجه نهایی وقت صرف کنند؛ اما به هر حال به آن می رسد . این پدر یا مادر برای رسیدن به هدف دلخواه بیشتر تلاش می کند زیرا همیشه پرسش و وارسی زیادی انجام می دهد . اغلب پرسشها به هر حال جملاتی فریبنده هستند.

پدر و مادران آسان گیرعباراتی این چنین به کار می برند :

* برای این کار برنامه ات چیست ؟

* آیا به نظرت این بهترین دوره عمل برای ...؟

*این عوامل دیگر را چگونه به حساب می آوری ؟

* اگر از این روش استفاده کنی ، ممکن است کمک کند تا به هدفت برسی ؟

*هدف نهایی تو چیست و آیا می توانی از آنجا شروع کنی ؟

*  آیا این برایت موثر خواهد بود ؟

*کجا می خواهی آن را انجام دهی ؟

سبک بد ، خوب ، درست ، اشتباه یا بهترین وجود ندارد ، زیرا بازهم بستگی به کودکی دارد که مدیریت او را به عهده دارید. هر یک از فرزندان شما تمایلات ، طبیعت و روش ایستادگی ویژه خودشان را دارند

اجازه دهید بر نکته ای که هر سبک را به همان مقصد می رساند تأکید کنم :

تمام کردن توأم با توفیق تکلیف مدرسه پیش از روز شنبه . اگر چه ، هر سبکی برای رسیدن به آن مقصد مسیری متفاوت را انتخاب می کند .

جمع بندی : هر سه سبک وظیفه به انجام رسیدن تربیت فرزند را به گونه ای موثر ، هر چند بسیار متفاوت ، توصیف می کنند . تا زمانی که آنها اثر بخش هستند ، قطار به جلو می رود و زندگی خانوادگی جنبش مثبتی دارد . مدیریت فرزندانتان تا اندازه زیادی به سبک بستگی دارد – چگونگی رسیدن به جایی که قرار است بروید .

سبک بد ، خوب ، درست ، اشتباه یا بهترین وجود ندارد ، زیرا بازهم بستگی به کودکی دارد که مدیریت او را به عهده دارید . هر یک از فرزندان شما تمایلات ، طبیعت و روش ایستادگی ویژه خودشان را دارند . به سبب همین یگانه بودن ، حتی هر کدام از فرزندان یک خانواده هم برای برخورد با شما سبکهای متفاوتی دارند .

بعضی از کودکان با سرکشی برخورد می کنند . کودکی که به نظر می رسد در برابر اقتدار ایستادگی می کند دوست دارد راه خودش را برود یا بسیار مستقل و خودرای است . دیگر کودکان یاری رسان اند . آنان تمایل دارند به افراد دیگر کمک کنند . آنها « بازیکنان تیم » هستند . پس از اینها کودک منفعل وجود دارد . آنان به راهنمایی و گفت وگوی روشن نیاز دارند . آنان به هیچ وجه خود آغازگر نیستند .

جمع بندی : وقتی شما سبک فرزندان خود را بشناسید ، می توانید دریابید چه چیز باعث سرزدن رفتاری از آنان می شود . شما برای به حرکت درآوردن فرزندانتان مجبورید آنان را بشناسید .

 

در مقاله ی بعد نوع برخورد هر سبک با کودک سرکش ، یاری رسان و منفعل مورد بررسی قرار خواهد گرفت . سایت تبیان به شما والدین گرامی توصیه می کند این مقاله را از دست ندهید.

 

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان


مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین