تبیان، دستیار زندگی
درطرحی ابتکاری در یکی از روستاهای محروم ودورافتاده شهرستان ملکان از توابع آذربایجان شرقی یک معلم خوش ذوق اقدام به اجرای صبح با مسواک کرده است .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اجرای صبحگاه مسواک زدن در یکی از مدارس ملکان

اجرای صبحگاه مسواک زدن در یکی از مدارس ملکان


درطرحی ابتکاری در یکی از روستاهای محروم ودورافتاده شهرستان ملکان از توابع آذربایجان شرقی یک معلم خوش ذوق اقدام به اجرای صبح با مسواک کرده است .


روستای داشبلاغ که از روستاهای محروم ملکان محسوب می شود، از امکانات کمی برخوردار است اما این محرومیت موجب نشده تا آنها در زمینه بهداشت مخصوصا بهداشت دهان و دندان که یکی از سفارشات موکد اسلام است لحظه ای غفلت کنند. این روستا 16دانش آموز دارد.

دونفر معلم بصورت چند پایه به آنها درس می دهد معاون مدرسه اسدآبادی، رضا کسرایی به منظور نهادینه کردن مسواک از بدو ورود دانش آموزان به مدرسه اقدام به تهیه مسواک وخمیردندان نموده ودانش آموزان باید پس از انجام مراسم صبحگاهی قبل از ورود به کلاس دندانهای خود را مسواک بزنند .

جالب اینجاست دو نفر دانش آموز نیز که قبلا در زمینه صحیح مسواک زدن آموزش دیده اند برمسواک زدن دانش آموزان دیگر نظارت دارند .

این اقدام معاون مدرسه موجب شده تا طرح صبح با مسواک به محیط خانه نیز تسری پیدا کرده ، بطوریکه بصورت سه نوبته اقدام به مسواک زدن بکنند و علاوه برآن افراد خانواده نیز ترغیب به مسواک زدن بشوند.

این اقدام معاون مدرسه موجب شده تا طرح صبح با مسواک به محیط خانه نیز تسری پیدا کرده ، بطوریکه بصورت سه نوبته اقدام به مسواک زدن بکنند وعلاوه برآن افراد خانواده نیز ترغیب به مسواک زدن بشوند.

رضا کسرایی معاون آموزشگاه در رابطه با اهداف این طرح گفت: ما در دوران دانش آموزی که بهترین زمان برای یادگیری وتربیت پذیری است فرصت لازم را برای مسواک زدن مداوم واصولی از دست دادیم وتا سن 15سالگی مسواک را جزیی از ضروریات بهداشت دهان ودندان نمی دانستیم و الان حسرت آن را می خورم که ای کاش چنین طرحهایی را به ما هم اجرا می کردند تا امروز دندانهایی سالم وشاداب داشته باشیم .

وی افزود: ما معلمین وظیفه داریم تنها به درس دادن اکتفا نکنیم بلکه در کنار به تربیت ونهادینه کردن کارهایی که در آینده به سلامت وتندرستی دانش آموزان بستگی دارد اقدام نماییم ومن الان خوشحال هستم که با اجرای این طرح علاوه 16دانش آموزم خانواده آنها نیز به امر مسواک زدن ترغیب نموده ام .

وی افزود: ما معلمین وظیفه داریم تنها به درس دادن اکتفا نکنیم بلکه در کنار به تربیت و نهادینه کردن کارهایی که در آینده به سلامت و تندرستی دانش آموزان بستگی دارد اقدام نماییم .

مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان ملکان نیز با اشاره به اینکه این طرح مسئولین بهداشتی را بر آن می دارد تا فعالیتهای زیادی را در زمینه های مختلف بهداشتی بعمل آورند افزود: آرزویم این است که اینگونه فعالیتها وطرحها در تمامی مدارس اجرا شود .

دکتر صالح ملکی که دانپزشک نیز هست افزود : طریقه مسواک زدن وعادت دانش آموزان برای سه وعده مسواک از معاون آموزشگاه جای تقدیر وتشکر را دارد که اینگونه نسبت به سلامت دانش آموزان حساس است .

وی افزود: در راستای سلامت بهداشت دهان ودندان در 220آموزشگاه شهرستان محلول دهان شویه دربین بیش از 10هزار دانش آموز توزیع شده ونحوه استفاده از آن آموزش داده می شود .

مدیر آموزش وپرورش ملکان نیز افزود: محیط مدرسه بهترین محل برای نهادینه کردن کارهای خوب وموثر است ومطمئن هستم که این دانش آموزان در آینده لحظه ای از مسواک زدن غفلت نخواهند کرد .

سعید دهقانی افزود: این طرح را که در نوع خود بسیار خوب وکم نظیر است در تمامی مدارس اجرا خواهیم کرد تا با نهادینه شدن مسواک زدن در بین دانش آموزان محیط شاداب وعاری از هرگونه بیماری دهان ودندان برای درس وتحصیل دانش آموزان فراهم نماییم .

رضا محمدی هم که در کلاس آمادگی درس می خواند افزود : من علاوه برمدرسه در خانه هم مسواک می زنم واحساس خوبی از مسواک زدن دارم وروزی سه مرتبه مسواک زدن را بلد شده ام .

مریم پیروزنیا هم که دانش آموزکلاس اول ابتدائی است گفت :من قبلا مسواک نمی زدم اما از وقتی که به مدرسه آمده ام مسواک زدن رایادگرفته ام واز آقا معلم تشکر می کنیم که او برای سلامتی وبهداشت به ارمغان آورده است .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

منبع: خبرگزاری پانا

بخش سفیران تبیان