تبیان، دستیار زندگی
هفتمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سارا قیصری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایده های برگزیده زیست شناسی

هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

هفتمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است!

این دوره نیز هم چون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی"پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. چونان گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.

فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده : تهیه داروی طبیعی و مۆثر برای رفع سنگ كلیه

نام ارائه دهنده: فاطمه عباسی - مینا صلح دوست

زمینه و نوع پروژه : زیست شناسی – تحقیقاتی ، عملی

درجه سختی: متوسط

سنگ کلیه به ته‌نشین شدن مواد معدنی در لوله‌های ادراری و سفت شدن و کریستالیزه شدن آن ها گفته می‌شود که با علایمی هم چون درد شدید نواحی پهلو، کمر و نواحی پایینی لگن و گاه خون‌ریزی در ادرار همراه است. و با مصرف غذاها و برخی گیاهان دارویی می‌توان دفع آن‌ها را تسهیل کرد. عفونت‌ها، داروها و ژنتیك از عواملی است كه در بروز بیماری سنگ كلیه در فرد موثر است.

ایده های برگزیده زیست شناسی هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

دوستان پژوهشگر شما در این پروژه با جمع آوری اطلاعات لازم در زمینه انواع گیاهان دارویی مۆثر در زمینه رفع سنگ كلیه و با ایجاد تركیبی گیاهی، جانوری اقدام به تهیه قرصی برای درمان این بیماری کردند. آن ها پوست خربزه و غلاف سنگدان مرغ  رادر اولویت كاری خود قرار دادند و با تهیه پودر و فشرده كردن آن ها قرص مورد نظر را تهیه کردند.
سپس با جمع آوری اطلاعات از افرادی كه استفاده طبیعی این مواد را در برنامه زندگی خود داشته اند و مصاحبه با آن ها مطالعات خود را تکمیل کردند. شما نیز می توانید برای درمان بیماری ها از گیاهان و مواد طبیعی دیگری استفاده نمایید.

نام ایده : بررسی اثر برگ درخت شاتوت بر بیماری پسوریازیس

نام ارائه دهنده:  lملینا ونکی - مهرنوش رحیمی

زمینه و نوع پروژه : زیست شناسی – تحقیقاتی ، عملی

درجه سختی: متوسط

بیماری پسوریازیس یا داءالصَدَف، نوعی بیماری پوستی مزمن و خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن فعالیت نابجایی داشته باشد. این فعالیت نابجای سیستم ایمنی باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست می‌شود، یعنی تولید سلول‌های پوستی از میزان ریختن آن‌ها بیشتر می شود.

به طور معمول، سلول‌های پوستی بعد از گذشت یک ماه بالغ شده و می ریزند. در پسوریازیس، بلوغ سلول‌ها سرعت می‌گیرد و فقط سه الی چهار روز طول می‌کشد. از آن‌جا که لایه زیرین سلول‌های پوستی زودتر از حالت طبیعی تقسیم می‌شوند، سلول‌های مرده در پوسته‌های ضخیم‌تر روی خارجی‌ترین لایه پوست جمع می‌شوند.

ایده های برگزیده زیست شناسی هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

پسوریازیس در هر نقطه‌ای از بدن مانند زانو، آرنج یا پوست می‌تواند مشاهده شود و با سایر بیماری ها مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و افسردگی مرتبط است.

دوستان پژوهشگر شما با توجه به این که برگ درخت شاتوت به دلیل دارا بودن مواد آنتی اکسیدانی در بهبود زخم های پوستی ناشی ازبیماری پسوریازیس مؤثر است تصمیم به ساخت کرمی برای درمان این بیماری گرفتند. آن ها در ابتدا با آشنایی با روش عصاره گیری گیاهان,تعیین غلظت و محلول سازی توانستند عصاره برگ درخت شاتوت را تهیه نمایند سپس با مطالعه و تحقیق بر روی بیماری پسوریازیس و عوامل موثر بر این بیماری و مشورت با دکتر متخصص، کرمی از برگ شاتوت تهیه کردند و بر روی افراد داوطلب آزمایش کردند. شما نیز می توانید به تهیه دارو و کرم های درمانی دیگری فکر کنید.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه: سارا قیصری

تنظیم: اعظم اژدری

مطالب مرتبط:

ایده های برگزیده زیست شناسی هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

ایده های برگزیده زیست شناسی هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

ایده های برگزیده زیست هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (3)