سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه برای دومین بار به سیدشمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد دولت کارت زرد دادند تا او در ما‌ه‌های پایانی عمر دولت تنها یک بار دیگر فرصت داشته باشد حسن عملکرد خود را به مجلسی‌ها نشان دهد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد تا اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها


نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه برای دومین بار به سیدشمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد دولت کارت زرد دادند تا او در ما‌ه‌های پایانی عمر دولت تنها یک بار دیگر فرصت داشته باشد حسن عملکرد خود را به مجلسی‌ها نشان دهد.

نمایندگان مجلس یک بار دیگر هم به وزیر اقتصاد کارت زرد نشان داده بودند که موضوع آن، معوقات بانکی بود؛ بحثی که این بار هم وزیر را با چالش مواجه کرد.

وزیر اقتصاد -حسینی

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره می‌گوید که افزایش معوقات بانکی، بانک‌ها را با مشکل مواجه کرده و آنها را در ارائه تسهیلات ضروری دچار چالش کرده است.

وی با بیان اینکه وثیقه‌های محکمی برای وام‌های میلیاردی پرداخت نشده، می‌گوید: این در حالی است که بانک‌ها برای پرداخت وام‌های پنج، شش میلیونی هم از مردم چندین ضامن و وثیقه طلب می‌کنند.

مشروع گفت‌وگوی سایت اطلاع رسانی تبیان با محمد علیپور نماینده ماکو را در ذیل می‌خوانید:

نظر شما درباره کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد چیست؟

افرادی بوده‌‌اند که در سال‌های گذشته از بانک‌ها تسهیلات گرفته‌اند اما در آن زمان از آنها وثیقه‌های محکمی گرفته نشده و وام‌ها به صورت چشم بسته به آنها اعطا شده است. اینها کسانی نیستند که وام‌ها را در کار تولید به کار گرفته باشند و اکنون با گرانی مواد اولیه و اجرای هدفمندی یارانه‌ها دچار مشکل شده باشند، بلکه کسانی که این وام‌ها را گرفتند عمدتا در جاهای دیگر سرمایه‌گذاری کردند و وثیقه‌های گرفته شده هم محکم نبوده است.

قانون بودجه پیش‌بینی شده که بعد از ارائه مهلت، اگر وام‌ها بازپرداخت نشد می‌توانند وثیقه‌ها را به اجرا بگذارند. دستگاه قضایی هم این آمادگی را دارد و اگر همین الان هم در این رابطه سخت‌گیری شود بخش قابل توجهی از این معوقات وصول خواهد شد

آیا در حال حاضر برخورد جدی با این افراد صورت می‌گیرد؟

من اخبار دقیق دارم که همین الان هم اراده جدی برای کاهش معوقات بانکی وجود ندارد. در حال حاضر برای پرداخت وام پنج، شش یا ده میلیونی به مردم چندین ضامن باید وجود داشته باشد و آنقدر سخت‌گیری می‌شود و وثیقه‌های زیادی از متقاضی می‌خواهند، حالا چطور است که برای اعطای وام‌های میلیاردی چشمان خود را بسته‌اند که در نتیجه می‌بینیم بازپرداخت آن با مشکل مواجه شده است. در شرایط فعلی بسیاری از درخواست‌‌هایی که برای دریافت وام به بانک‌ها داده می‌شود با مخالفت مواجه می‌شود و می‌گویند توجیه اقتصادی ندارد لذا تسهیلات به آن نمی‌دهند، اگر آن موقع هم در این باره سخت‌گیری می‌کردند اکنون وضع به این شکل نبود.

محمد علیپور

این معوقات بانکی چقدر بانک‌ها را با مشکل مواجه می‌کند؟

افزایش معوقات بانکی باعث شده عملا بانک‌ها حتی بیش از بیست درصد از منابع خود تسهیلات بدهند و اکنون دست آنها خالی است و اگر این معوقات به بانک‌ها باز نگردد آنها نمی‌توانند برای موارد ضروری هم تسهیلات بدهند، متاسفانه اراده جدی برای تسویه این معوقات وجود ندارد. این در حالی است که در قانون بودجه پیش‌بینی شده که بعد از ارائه مهلت، اگر وام‌ها بازپرداخت نشد می‌توانند وثیقه‌ها را به اجرا بگذارند. دستگاه قضایی هم این آمادگی را دارد و اگر همین الان هم در این رابطه سخت‌گیری شود بخش قابل توجهی از این معوقات وصول خواهد شد.

بحث اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از دیگر موضوعاتی است که چند وقتی است بین مجلس و دولت مورد بحث قرار گرفته است، نمایندگان مجلس چندی پیش اجرای فاز دوم هدفمندی و افزایش قیمت‌ها را در سال جاری ممنوع کردند اما ظاهرا دولتی‌ها توجه چندانی به این مصوبه نشان نداده‌اند لااقل در سخن وعده افزایش یارانه نقدی را به مردم داده‌اند.

اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به کجا رسید و آیا توافقی در این باره بین مجلس و دولت صورت گرفته است؟

مجلس در قانونی مصوب کرده که فاز دوم هدفمندی در سال 91 اجرا نشود و برای سال آینده هم باید لایحه بودجه به مجلس بیاید چرا که اگر دولت می‌خواهد یارانه‌های نقدی را افزایش دهد باید مجوز مجلس را داشته باشد.

در حال حاضر برای پرداخت وام پنج، شش یا ده میلیونی به مردم چندین ضامن باید وجود داشته باشد و آنقدر سخت‌گیری می‌شود و وثیقه‌های زیادی از متقاضی می‌خواهند، حالا چطور است که برای اعطای وام‌های میلیاردی چشمان خود را بسته‌اند که در نتیجه می‌بینیم بازپرداخت آن با مشکل مواجه شده است

در افکار عمومی این تلقی به وجود آمده که دولت می‌خواهد یارانه نقدی مردم را افزایش دهد اما مجلس این را نمی‌خواهد نظر شما در این باره چیست؟

هدفمندی یارانه‌ها یعنی ابتدا قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا کند و پولی گیر دولت بیاید تا بتواند با آن به مردم یارانه نقدی بدهد. مجلس در واقع با افزایش قیمت‌ها و آثار تورمی که اجرای مرحله دوم هدفمندی به دنبال دارد، مخالفت کرده نه اینکه نخواهد مردم یارانه بیشتری دریافت کنند. این یک موضوع دوجانبه است که اول باید افزایش قیمت‌ها صورت گیرد بعد دولت از درآمدی که از این طریق کسب می‌کند یارانه بدهد. این موضوع باید در لایحه مشخص شود که چقدر افزایش قیمت اتفاق می‌افتد و در ازای آن، چقدر باید یارانه نقدی پرداخت شود. البته در سال جاری این امر به روال گذشته خواهد بود یعنی نه قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و نه یارانه نقدی افزایش خواهد یافت.

هدفمندی یارانه

آیا مجلس با افزایش قیمت‌ها و اجرای فاز دوم هدفمندی در سال آینده موافق است؟

دولت باید لایحه بودجه را به مجلس ارائه کند و بگوید چقدر قرار است از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی، درآمد داشته باشد، آن زمان معلوم می‌شود که مجلس با این امر مخالف است یا نه، این موضوع بسته به پیشنهاد دولت است و بعد از ارائه پیشنهاد دولت، نمایندگان این موضوع را بررسی می‌کنند اما هنوز این پیشنهاد نیامده و میزان افزایش قیمت و یارانه نقدی مشخص نیست.

پس با این حساب، امکان این وجود ندارد که در شرایط فعلی یارانه نقدی مردم افزایش یابد؟

اینکه دولت بخواهد پول اضافی به مردم پرداخت کند در شرایط فعلی میسر نیست زیرا در وضع فعلی با سختی یارانه‌ها را پرداخت می‌کند و باید اول افزایش قیمتی در جایی وجود داشته باشد تا این پرداخت بیشتر ممکن شود.

سارا کیان

بخش اقتصاد تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین