تبیان، دستیار زندگی
معاون پژوهش، برنامه ریزی و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی از برپایی همایش‌ها «مدیریت محتوای ملی در فضای مجازی» در بهمن ماه امسال خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همایش‌ «مدیریت محتوای ملی در فضای مجازی» بهمن ماه برگزار می شود

سازمان اسناد و کتابخانه ملی

معاون پژوهش، برنامه ریزی و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی از برپایی همایش‌ها «مدیریت محتوای ملی در فضای مجازی» در بهمن ماه امسال خبر داد.

«علی‌اکبر صفی‌پور» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تشریح برنامه های این سازمان تا پایان سال 91 گفت : دو برنامه مهم تا پایان امسال در این مجموعه برگزار خواهد شد که همایش «مدیریت محتوای ملی در فضای مجازی» با همکاری اعضای کنسرسیوم محتوای ملی در بهمن ماه سال جاری از آن جمله است.

وی توضیح داد: در حوزه مراکز اسنادی بخشی به نام «مهتاب » راه‌اندازی شده که کار هماهنگی مراکز تاریخی و اسنادی کشور را بر عهده دارد و ریاست آن نیز بر عهده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

صفی‌پور تاکیدکرد : کتابخانه ملی در بخش کتاب با انجمن کتابداری همکاری می کند و در «فضای دیجیتال» نیز برای مراکزی که دارای اطلاعات اسنادی و کتابخانه‌ای در حوزه نسخ خطی، اسناد ،نشریات و اعلامیه ها هستند ...مجموعه ای با عنوان «کنسرسیوم محتوای ملی» راه‌اندازی شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که این کنسرسیوم مرکب از چه اعضایی است؟، گفت: این مجموعه متشکل از 12 مرکز همچون دانشگاه تهران، موسسه تبیان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی، مرکز علوم و تکنولوژی فناوری منطقه‌ای شیراز و کتابخانه و موزه مجلس شورای اسلامی است و همه مراکز اطلاعات خود را در فضای مجازی اطلاع رسانی می کنند.

صفی پور این همایش را بستری مناسب برای حضور ایران در فضای مجازی دانست.

وی «نخستین کنفرانس ملی مدیریت منابع اطلاعاتی وب» را دیگر برنامه این مجموعه تا پایان سال جاری عنوان کرد و ادامه داد: هدف از برپایی این کنفرانس ایجاد هم افزایی ملی برای مدیریت بهینه اطلاعات وب است.

به گفته صفی پور، شناسایی، گردآوری، سازماندهی و دسترسی پایدار به منابع اطلاعاتی وب از موضوعات مطرح شده برای این کنفرانس است.

وی زمان برپایی این کنفرانس را اوایل اسفند ماه امسال عنوان کرد.

جشن پایان تصویر برداری از نسخ خطی تا پایان سال برگزار می شود

معاون پژوهش سازمان اسناد وکتابخانه ملی در مورد زمان برپایی «جشن پایان تصویر برداری از نسخ‌ خطی کتابخانه ملی» نیز گفت: این برنامه نیز تا پایان سال عملی خواهد شد.

صفی پور تعداد نسخ خطی تصویر برداری شده را 35 هزار نسخه اعلام و ادامه داد: این تعداد در مرحله پردازش و قرار گرفتن بر روی سایت دیجیتال کتابخانه قرار دارند، در شرایط فعلی بیش از 20 هزار نسخه خطی در این سایت قابل استفاده است.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: این جشن احتمالا در دهه فجر برگزار خواهد شد.

تنظیم: هومن بهلولی