تبیان، دستیار زندگی
چند روزی است که اقتصاد ایران با شوک‌های پی‌درپی روبه‌رو است. این هیاهوها و جریان‌های اقتصادی که به نظر، خاستگاه آن دولت است، چه هدفی را دنبال می‌کند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شوک های پی در پی در  اقتصاد ایران!؟


چند روزی است که اقتصاد ایران با شوک‌های پی‌درپی روبه‌رو است. این هیاهوها و جریان‌های اقتصادی که به نظر، خاستگاه آن دولت است، چه هدفی را دنبال می‌کند؟

اقتصاد ایران

چند روزی است که اقتصاد ایران با شوک‌های پی‌درپی روبه‌رو است. این هیاهوها و جریان‌های اقتصادی که به نظر، خاستگاه آن دولت است، چه هدفی را دنبال می‌کند؟ به نظر نگارنده این جریان‌های جدید که از محاسبه نرخ طلا و سکه با ارز مبادلاتی آغاز شده است و به دنبال عزل و نصب‌های وزارتی صورت می‌گیرد و این روزها حجم و تعدادش زیاد شده است اهدافی خارج از چارچوب اقتصادی را دنبال می‌کند که باید در صفحات سیاسی آن را جست‌وجو کرد اما تأثیرات خود را بی‌شک در اقتصاد خواهد گذاشت.

نکته جالب در هیاهوهای جدید عقب‌نشینی‌ها و البته راهکارهای مردم‌پسند است.

در جریان تعیین نرخ سکه با ارز مبادلاتی، دولت سعی کرد علاقه خود را به کاهش قیمت‌ها نشان دهد اما روز گذشته رئیس اتحادیه پس از آنکه اثبات کرد همچنان در جایگاه خود مشغول است خبر از منتفی شدن این نوع محاسبه برای تعیین قیمت طلا داد.

اما در اقدامی دیگر در حالی که در سال‌جاری بیشترین میزان واردات برنج را در تاریخ کشور داشتیم و تولید داخل هم از موقعیت مناسبی برخوردار بود، ناگهان برنج نایاب شد و روز گذشته معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت در کسوتی رابین‌هود گونه! از آغاز توزیع 70هزار تن برنج هندی به قیمت 2 هزار و 800 تومان خبر داد و گفت: در عرضه برنج داخلی هیچ مشکلی وجود ندارد.

در بازار خودرو جریانی دیگر راه‌اندازی شد. در حالی که خبر افزایش تولید و کنترل قیمت‌ها و حل مشکل خودروسازان با شرکت‌های خارجی عنوان شد، اما ناگهان آمار کاهش تولید اعلام و افزایش قیمت‌های خودرو رونمایی شد

در بازار خودرو جریانی دیگر راه‌اندازی شد. در حالی که خبر افزایش تولید و کنترل قیمت‌ها و حل مشکل خودروسازان با شرکت‌های خارجی عنوان شد، اما ناگهان آمار کاهش تولید اعلام و افزایش قیمت‌های خودرو رونمایی شد. همچنین در زمان حاضر نیز در حالی که مجلس به عنوان ریل‌گذار حرکت دولت در اقتصاد، مصوبه توقف اجرای فاز دوم قانون هدفمندی را ابلاغ کرد و حتی رئیس مجلس به نوعی اجرای فاز دوم هدفمندی را نوعی کلاهبرداری خوانده، اما روز گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه پنجمین کنفرانس توسعه نظام تأمین مالی در جمع خبرنگاران از آغاز جلسات فاز دوم هدفمندی در دولت خبر داده است. علاوه بر همه این موارد، «پورمحمدی» که چندی پیش درباره عملکردش در بانک مرکزی توضیحاتی را به دستگاه‌های نظارتی و قوه قضائیه داده و از بانک مرکزی کنار گذاشته شده بود، معاون برنامه‌ریزی معاونت نظارت راهبردی رئیس‌جمهور شد.

بودجه-احمدی نژاد و لاریجانی-مجلس

همچنین دولت در اقدامی که اکنون می‌توان آن را رویه دولت نهم و دهم دانست، تقدیم بودجه را همچنان به تأخیر می‌اندازد و... تمام این اخبار در چند روز گذشته و در اقتصاد سیاست‌زده و بحرانی کشور رخ داده و نشان از اختلاف شدید و مقابله‌های تنها راننده لکوموتیو اقتصاد با ریل‌گذاران دارد؛ اقداماتی که بی‌شک یکی از مهم‌ترین اهدافش در حوزه اقتصاداجرای پر حاشیه فاز دوم هدفمندی پیش از سال جدید (احتمالاً بهمن ماه) و واکنش‌های نمایندگان مجلس در مقابل چنین تصمیمی است.

لذا می‌توان پیش‌بینی کرد هر چه به سمت انتخابات و آخر سال نزدیک می‌شویم، مجموعه اقداماتی از قبیل آنچه که برشمرده شد، زیاد‌تر شده و بر‌خلاف نظرسکاندار انقلاب اسلامی در کشور بر کوس اختلاف زده می‌شود. به این کم‌لطفی باید شرایط نزدیک شدن به مذاکرات ایران با 1+5 را افزود که پرداختن به این موضوع شاید در نگاه اول به اقتصاد ربطی نداشته باشد. اما برآیند این اقدامات فریادی به سوی فعالان اقتصادی است که‌ای سوء‌استفاده‌کنندگان، وقت سوء‌استفاده است و ‌ای تولید‌کنندگان چه وقت تولید و سرمایه‌گذاری در این حوزه‌!

کیست که نداند در اقتصاد دولتی که وابستگی شدیدی به درآمدهای نفتی دارد، چنین هیاهوهای اقتصادی چه تأثیری در آرامش فضای اقتصادی دارد.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : جوان آنلاین