تبیان، دستیار زندگی
برای مهمانی‌های بعد از ظهر، بعد از خوردن غذا، سریع حمام نروید. کمی صبر کنید. حمام رفتن بلافاصله بعد از صرف غذا مضر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکاتی که بعد از صرف غذا باید رعایت کرد


برای مهمانی‌های بعد از ظهر، بعد از خوردن غذا، سریع حمام نروید. کمی صبر کنید. حمام رفتن بلافاصله بعد از صرف غذا مضر است.

«بعد از غذا هیچی به اندازه یه چرت خواب نمی‌چسبه»، «یه چایی داغ توی این هوای سرد و بعد این غذای خوشمزه می‌چسبه» و... این جمله‌ها را یا بارها خودمان گفته‌ایم یا از اطرافیانمان شنیده‌ایم اما انجام خیلی از این کارها بعد از غذا، باعث بروز آسیب‌های جدی می‌شود.

دسر

دسر بعد از غذا

فلسفه خوردن دسر بعد از غذا، کمک به هضم بهتر غذا است؛ مثلاً یکی از بهترین زمان‌های خوردن خوراکی‌های شیرین مثل بستنی، شیرینی‌ تر و... بعد از غذاست. به این دلیل که ترشح آنزیم‌های معده متعادل شده و غذا بهتر هضم می‌شود اما خوردن بعضی دسرها بعد از برخی غذاها مناسب نیست؛ مثلاً خوردن هندوانه، خربزه، طالبی و گرمک بعد از غذاهایی مثل آش، سوپ، حلیم، کله پاچه و... اصلاً درست نیست. این نکته مختص میوه‌ها بعد از برخی غذاها نیست. خوردن غذاهای چرب و شیرین همزمان با هم نیز باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شود. مثلاً اگر غذای شما فسنجان است، خوردن شیرینی بعد از غذا باعث تداخل بین هضم چربی و شیرینی می‌شود.

چرا؟ به این دلیل که اولاً غذاهایی که نام بردیم، نفاخ هستند و خوردن میوه‌های نفاخ همراه آن‌ها باعث تشدید علائم ناشی از نفخ می‌شود. دوم این که آنزیم‌های لازم برای هضم آن غذاها با آن میوه‌ها متناسب نیست و همین باعث آسیب به دستگاه گوارش می‌شود. مصرف همزمان غذاهای چرب و شیرین باعث بروز اسهال می‌شود.

چای لب‌سوز

این نوشیدنی پای ثابت قبل و بعد از مهمانی‌های ناهار و شام است اما حتماً شنیده‌اید که خوردن چای بعد از غذا مشکل‌ساز است.

چرا؟ دلیل آن تأثیر منفی چای روی هضم و جذب پروتئین‌هاست. از طرفی روی جذب ویتامین‌ها، به ویژه ویتامین‌های حساسی مانند ویتامین C و مواد معدنی‌ای مانند آهن تأثیر منفی دارد. این نکته به ویژه برای افراد مبتلا به کم‌خونی ناشی از فقر آهن بسیار مهم است. بنابراین یک تا یک ساعت و نیم بعد از غذا می‌توانید چای نوش جان کنید.

خوردن غذاهای چرب و شیرین همزمان با هم نیز باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شود. مثلاً اگر غذای شما فسنجان است، خوردن شیرینی بعد از غذا باعث

تداخل بین هضم چربی و شیرینی می‌شود

آب زیاد

توصیه می‌شود بعد از اتمام غذا آب بنوشید و از نوشیدن آب در بین غذا پرهیز کنید. به این دلیل که نوشیدن آب همراه غذا، باعث آسیب زدن به کبد می‌شود. اما نوشیدن آب زیاد هم بعد از غذا خوب نیست.

چرا؟ پس از غذا، نوشیدن آب اندازه دارد. حداکثر تا یک و نیم لیوان آب مشکل ساز نیست اما بیش از آن باعث افزایش اسید معده، ریفلاکس و آسیب به معده می‌شود. یادمان باشد نوشیدن آب بیش از این مقدار نیز زمینه‌ساز نفخ است.

شیر و همراهان آن

اگر مهمانی خیلی با کلاسی بروید، ممکن است به عنوان دسر، کیک همراه با شیر قهوه یا شیر نسکافه بیاورند اما بهتر است از خوردن این دسر پرهیز کنید.

چرا؟ شیر کلاً غذای نفاخ و ناسازگاری با اغلب ذائقه‌هاست. در واقع دیرهضم بودن پروتئین و هیدرات کربن‌های موجود در شیر این حالت را در آن ایجاد کرده است. بنابراین خوردن شیر بعد از غذا، این حالت را تشدید می‌کند.

این تفکر که بعد از خوردن غذا فعالیت بدنی انجام دهیم تا غذا هضم شود، تا حدی درست و غلط است! درست به این دلیل که فعالیت بدنی می‌تواند به هضم بهتر غذا کمک کند اما مهم نوع و فاصله زمانی ورزش تا غذا خوردن است

حمام

برای مهمانی‌های بعد از ظهر، بعد از خوردن غذا، سریع حمام نروید. کمی صبر کنید. حمام رفتن بلافاصله بعد از صرف غذا مضر است.

چرا؟ حمام رفتن بعد از غذا، باعث می‌شود تا عملکرد مغز روی کارهای دیگر غیر از هضم غذا نیز متمرکز شود. علاوه بر این که به این ترتیب جریان خون بیشتر متوجه دست‌ها و پاها به دلیل تحرک بدنی می‌شود. بنابراین غذا به خوبی هضم و جذب نمی‌شود. چون هضم و جذب غذا با کمک جریان خون تسهیل می‌شود.

ورزش و جنب و جوش

این تفکر که بعد از خوردن غذا فعالیت بدنی انجام دهیم تا غذا هضم شود، تا حدی درست و غلط است! درست به این دلیل که فعالیت بدنی می‌تواند به هضم بهتر غذا کمک کند اما مهم نوع و فاصله زمانی ورزش تا غذا خوردن است.

چرا؟ ورزش سنگین، استفاده از وسایل مختلف ورزشی و... همگی مضرند. تنها ورزشی که تقریباً می‌توان آن را تایید کرد، پیاده روی، آن هم حدود نیم ساعت بعد از غذاست.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: همشهری تندرستی

مطالب مرتبط:

چی رو با چی بخوریم تا بیشتر سود کنیم؟

10گام موثر برای سلامت جسم و جان

بهترین زمان‌ها برای خوردن و خوابیدن

8 تا از برترین مواد غذایی دنیا

9 قانون طلایی برای داشتن تغذیه‌ی سالم

راه و رسم غذا خوردن

خوب غذا بخورید، سال‌ها زندگی کنید

4 نکته در مورد آداب غذا خوردن

بایدها و نبایدهای غذا خوردن

غذا خوردن هم آدابی دارد

مستحبات و مکروهات غذا خوردن

خوب جویدن به هضم غذا کمک می کند

برای غذا خوردن وقت بگذارید

آرام غذا خوردن چه فوایدی دارد؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.