تبیان، دستیار زندگی
در میان نرم افزارهای واژه پرداز می توان ازword به عنوان یکی از پراستفاده ترین نرم افزارها نام برد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آفیس 2013 و Word لمسی

(قسمت اول)


در میان نرم افزارهای واژه پرداز می توان ازword  به عنوان یکی از پراستفاده ترین نرم افزارها نام برد. با وجود نقاط ضعفی این نرم افزار نسبت به دیگر نمونه های ارائه شده، باز هم هر روزه به تعداد کاربران آن افزوده می شود چرا که کارایی آن و جذابیت آن برای افراد رو به افزایش است.

ارائه شدن ویندوز 8 از سوی مایکروسافت که هم توانسته با صفحه های لمسی ارتباط برقرار کند و هم PC (کامپیوتر شخصی) ، این شرکت را به این فکر انداخت که نرم افزاری با این ویژگی نیز ارائه دهد که نتیجه این کار آفیس 2013 است.

آفیس 2013 و word لمسی

آفیس 2013 همانند ویندوز 8 دارای رابط کاربری لمسی نیز هست و افراد می توانند با به کارگیری قلم و یا انگشت خود به استفاده از این نرم افزار بپردازند.

برنامه های موجود در این مجموعه شامل:

Microsoft Access

Microsoft Excel

Microsoft InfoPath

Microsoft Lync

Microsoft OneNote

Microsoft Outlook

Microsoft PowerPoint

Microsoft Publisher

Microsoft Sky Drive Pro

Microsoft Visio Viewer

Microsoft Word

Office Shared Features

Office Tools

آفیس 2013 و word لمسی

علاوه بر این موارد آفیس 2013 این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند تصاویر، اسناد و ... را در آن آپلود کنند چرا که این مجموعه دارای یک سیستم ابری به نام Sky Drive است که 7 گیگابایت فضا برای ذخیره سازی را در اختیار افراد قرار داده است.

در صورتی که به صورت آنلاین مشغول گفتگو با دوستان و همکاران خود هستید می توانید در همان شرایط اسناد خود را نیز ویرایش کنید و در صورتی که افراد دیگر بر روی سیستم خود آفیس را نداشته باشند می توانند از طریق مرورگر به شما کمک کنند چرا که آفیس 2013 از فناوری های تحت وب نیز حمایت می کند.

این ویژگی ها در Microsoft Lync و Microsoft OneNote وجود دارند که علاوه بر ثبت کارهای روزانه و برقراری ارتباط آنلاین، با iOS نیز سازگاری دارند و در آینده ای نه چندان دور برای اندروید و سیمبیان نیز ارائه خواهند شد.

آفیس 2013 و word لمسی

این قابلیت های انجام کار به صورت گروهی در ورد 2013 قرار گرفته است.

زمانی که شما گزینه Share را از صفحه File ورد انتخاب کنید موجب می شود تا با کسانی که این لینک برایشان ارسال می شود به صورت گروهی کار کنید و به ویرایش یک متن بپردازید.

آفیس 2013 و word لمسی

زمانی که چند نفر به صورت همزمان در حال ویرایش یک متن هستند شما می توانید در قسمت پایین سمت چپ ورد تعداد افراد و نام آن ها را مشاهده کنید در این صورت می توانید با کلیک بر روی نام فرد مورد نظرتان با وی ارتباط صوتی، تصویری و ... داشته باشید.

زمانی که شما یک قسمتی را ویرایش می کنید ورد آن را با براکت نشان می دهد و برای افراد دیگر نیز ارسال می کند، با این کار ورد تمامی تغییرات اعمال شده را ادغام و ذخیره می کند.

آفیس 2013 این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند تصاویر، اسناد و ... را در آن آپلود کنند چرا که این مجموعه دارای یک سیستم ابری به نام Sky Drive است که 7 گیگابایت فضا برای ذخیره سازی را در اختیار افراد قرار داده است

اگر شما مشغول انجام دو کار به صورت همزمان باشید و بخواهید یکی از فایل ها ببندید در صورتی که آن فایل روی یک سیستم دیگر باز باشد ورد با استفاده از یک نشانگر آخرین محل تغییرات را نگه داری کرده و در صورت انجام مجدد کار می توانید با سرعت بیشتری به ادامه کار بپردازید.

آفیس 2013 و word لمسی

در برنامه ورد ابزاری به نام خط کش وجود دارد که با آن می توان متن را یا هر چیز دیگری را مطابق با اندازه اش در سرجای خود قرار داد. در ورد 2013 زمانی که شما یک تصویر و یا ... را به متن اضافه می کنید و آن را تغییر دهید بعد از رها کردن ماوس، متن در جای خود قرار می گیرد.

همچنین با استفاده از ابزار تراز می توان متن، تصاویر و ... را نسبت به هم هماهنگ کرد. این ابزار بعد از تمام شدن کارتان با آن ها از جلوی چشم شما پنهان می شوند.

آفیس 2013 و word لمسی

**در بعضی از مواقع این مشکل پیش می آید که در سیستم خودمان یک فایل را ذخیره می کنیم و زمانی که آن را در یک سیستم دیگر باز می کنیم بعضی از تنظیمات دچار تغییر شده است که این موضوع کمی ناخوشایند به نظر می رسد.

ورد 2013 این مشکل را نیز حل کرده است چرا که می توان یک فایل را در ابزارهای دیگر مشاهده و ویرایش کرده و درSky drive  ذخیره نمود و در سیستم یا تبلت دیگری به ادامه کار پرداخت. این قابلیتResume Reading  نام‌گذاری شده است. با استفاده از این قابلیت تمامی تنظیمات به صورت خودکار انجام می شود.

** اگر شما بخواهید فایل ورد خود را در محلی که فقط مختص مطالعه است، مطالعه و یا ویرایش کنید ورد 2013 به کمک شما می آید و محیط را آن گونه که مناسب کار شماست تنظیم می کند. برای این کار شما می توانید در تب File بر روی Read Mode کلیک کنید.

همچنین با استفاده از امکاناتی که در منوی View وجود دارد می توانید اندازه فونت و رنگ پس‌ زمینه متن و .... را نیز تغییر دهید.

   ادامه دارد...

فائزه خاموشی

بخش  دانش و زندگی تبیان


منابع:

Office 2013 now free to new buyers of Office 2010 and 2011"by Lance Whitney "

Microsoft Office 2013 hits MSDN, TechNet

blogs.office