تبیان، دستیار زندگی
مایكروسافت برای راحتی كاربران خود در اكسل 2010 ویژگی قرار داده است كه داده ها قابل درك تر باشند و راحت تر مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آنالیز داده‌ها در اكسل با Slicer


مایكروسافت برای راحتی كاربران خود در اكسل 2010 ویژگی قرار داده است كه داده ها قابل درك تر باشند و راحت تر مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند.

در این روش از جدولی به نام PivotTable استفاده می شود كه این امكان را به كاربران می دهد تا بتوانند بدون وارد شدن به داده های اصلی و ریز شدن در كل عملیات به سهولت به تجزیه كارها بپردازند.

آنالیز داده‌ها در اكسل با slicer

به عنوان مثال زمانی كه می خواهید در اكسل یك سری از صورتحساب ها را بررسی نمائید، جدولی با تمامی داده ها از جمله تاریخ صورتحساب، قیمت، نام کارمند و ... را در اختیار خواهید داشت. با استفاده از PivotTables، شما می توانید این اطلاعات رابه صورت جداگانه و راحت تر مشاهده كنید مثلاً ببینید که هر فرد چه سهمی در هریک از پروژه ها داشته است.

اماPivotTable ها به اندازه کافی پیچیده هستند تا بسیاری از کاربران Excel را فراری بدهند.

با ورود Slicerها به اكسل 2010 قدرت PivotTable ها برای ارائه به كاربران قدرتمندتر و در عین حال راحت تر شده است و به کاربرانی که در Excel تخصص ندارند امکان می دهد تا داده ها را بطور زنده در شرایطی تقسیم بندی نمایند كه همه چیز را به آسانی مشاهده كنند.

زمانی كه شما می خواهید یك گزارش منظم از كارهای انجام شده به دست آورید مجبور هستید به جزئیات نیز مراجعه كنید اما با استفاده از Slicer یك برچسب برای هر قسمت به كار برده می شود.

زمانی كه شما یك ستون را نگاه می كنید در كنار آن یك لیست كشویی وجود دارد كه شامل انواع مختلف پارامترها است. Slicer به شما این امكان را می دهد بدون نیاز به باز كردن كشوها با دكمه هایی كه در اختیار شما می گذارد به آیتم های مورد نظرتان دسترسی پیدا كنید.

به عنوان مثال زمانی كه می خواهید در اكسل یك سری از صورتحساب ها را بررسی نمائید، جدولی با تمامی داده ها از جمله تاریخ صورتحساب، قیمت، نام کارمند و ... را در اختیار خواهید داشت. با استفاده از PivotTables، شما می توانید این اطلاعات رابه صورت جداگانه و راحت تر مشاهده كنید

همچنین Slicerها دارای تجزیه آنلاین به نام (OLAP) كه به توابع اشاره دارد و همچنین می تواند به هر یك از جداول PivotTable دسترسی داشته باشد، هستند.

موارد استفاده از Slicer

**ایجاد برش هایی كه با جدول PivotTable در ارتباط هستند.

**ایجاد یك كپی از برش هایی كه با جدول PivotTable در ارتباط هستند.

**هر جدول می تواند برای خود دارای برش هایی باشد كه با استفاده از Slicer ها می توان با برش های جداول دیگر نیز در ارتباط بود.

همچنین شما می توانید برش هایی آنلاین را ایجاد كنید تا كاربرانی كه به صورت آنلاین بر روی سایت پردازش تحلیلی توابع مکعب (OLAP) هستند در تجزیه اطلاعات به شما كمك كنند.

از آن جایی كه ممكن است برای هر جدول یك برش در نظر گرفته شود شما با بیش از یك برش سروكار دارید.

بعد از آن كه شما یك برش ایجاد كردید، این برش به صورت یك سربرگ در كنار جداول شما قرار می گیرد كه می توانید آن ها را به صفحه ای دیگر نیز منتقل كنید.

آنالیز داده‌ها در اكسل با slicer

شما هر تعداد كه می خواهید می توانید برش درست كنید.

آنالیز داده‌ها در اكسل با slicer

قالب بندی Slicer ها برای مشاهده كلی

اولین روش برای مشاهده راحت تر برش ها و جلوگیری از اشتباه، استفاده از تم های رنگی مختلف است كه می توان آن ها را مطابق با جداول PivotTable مرتبط با هر برش تنظیم كرد.

به اشتراك گذاری برش ها در بین جداول PivotTable

برای آن كه كار شما راحت شود و دیگران هم بتوانند از برش ها استفاده كنند می توانید آن ها را به اشتراك بگذارید.

همچنین شما می توانید از طریق به اشتراك گذاری برش ها، به هنگام تغییر در یك برش بقیه آن ها نیز تغییر دهید. به عنوان مثال در جداول یكی از هزینه ها به اشتباه وارد شده است و شما می خواهید آن را درست كنید. در صورتی كه برش ها به اشتراك گذاشته باشند می توانید با تغییر در یكی از آن ها مابقی را نیز به صورت خودكار تغییر دهید.

چگونگی ایجاد یك برش در جدول PivotTable

در هر كجای جدول كه می خواهید یك برش ایجاد كنید كلیك كنید. با این كار تب Design و تب Option را مشاهده می كنید.

در تب Option در قسمت Sort & filter گزینه Insert Slicer را انتخاب كنید.

برش مورد نظر را وارد كنید و در جدول PivotTable گزینه مورد نظر را انتخاب كنید و سپس Ok كنید می بینید كه برای هر جدول یك برش تنظیم شده است.

در هر برش بر روی هر برشی كه كلیك كنید می توانید عملیات مورد نظر را انجام دهید. همچنین با نگه داشتن Ctrl می توانید چند آیتم را با هم انتخاب كنید.

فرمت یك برش

با كلیك كردن بر روی هر برش مشاهده می شود كه تب Design اضافه می شود و می توانید سبك ها و مدل های مختلفی برای برش تنظیم كنید.

آنالیز داده‌ها در اكسل با slicer

حذف یك برش

یا می توانید بر روی برش كلیك كنید و دكمه Delete را بزنید.

همچنین می توانید بر روی برش مورد نظر راست كلیك كرده و بر روی گزینه

Remove

كلیك كنید.

فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

Use slicers to filter PivotTable data

jkp-ads

Easy (and Even Fun!) Data Exploration: Introducing Excel 2010 Slicers"by Diego M. Oppenheimer "