تبیان، دستیار زندگی
تعداد بازی‌های لیگ برتر که در تعطیلات آخر هفته برگزار شده‌اند نشان می‌دهد که اساسا آخر هفته‌ها سهم چندانی از فوتبال ندارد و شاید این مسئله یکی از اصلی‌ترین دلایل افت تعداد تماشاگران فوتبال باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فوتبالی که با تعطیلات غریبه است


تعداد بازی‌های لیگ برتر که در تعطیلات آخر هفته برگزار شده‌اند نشان می‌دهد که اساسا آخر هفته‌ها سهم چندانی از فوتبال ندارد و شاید این مسئله یکی از اصلی‌ترین دلایل افت تعداد تماشاگران فوتبال باشد.

تماشاگران

با یک حساب سرانگشتی ساده به راحتی می‌توان دریافت که تعداد زیادی از بازی‌های فوتبال در ایران، در روزهای وسط هفته برگزار می‌شوند. این در حالی است که طبق قاعده‌ای نانوشته، بهتر است بازی‌ها اکثرا در اواخر هفته و تعطیلات انجام شوند که تماشاگران از وقت بیشتری برای حضور در ورزشگاه‌ها برخوردار باشند.

اگر به لیگ‌های معتبر اروپایی نگاهی بیندازید خواهید دید که بازی‌ها در تعطیلات آخر هفته برگزار می‌شوند. به عنوان نمونه‌، دیدارهای لیگ برتر انگلیس همگی در روزهای شنبه و یکشنبه برگزار می‌شوند و تنها شاید به دلیل خاصی یک بازی دوشنبه برگزار شود. همچنین بوندس‌لیگای آلمان در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه برگزار می‌شود. شاید هم کشورهای صاحب فوتبال چندان اطلاعی از تاثیر برگزاری بازی در روزهای وسط هفته ندارند که اصرار دارند تعطیلات آخر هفته خود را با فوتبال خراب کنند!

مسابقه‌های فوتبال ایران طبق گفته مسئولان سازمان لیگ برتر برنامه مدون و روشنی دارند و زیر و بم آن کاملا مشخص است. این در حالی است که این لیگ در فصل جاری بارها و بارها به بهانه اردوی تیم ملی تعطیل شده و هر بار یک یا دو هفته با رکود مواجه شد. با این حال باز هم برگزار کنندگان لیگ به برنامه تدوینی خود می‌بالند و معتقدند که با شرایطی که فوتبال ایران با آن روبه‌رو است و تیم ملی به اردوی زیاد نیاز دارد، برنامه آن‌ها خیلی هم خوب بوده و در بهترین حالت ممکن قرار دارد.

به این برنامه مدون و سازمان یافته باید رقابت‌های جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا را هم اضافه کنیم که اولی در فصل نقل و انتقالات زمستانی برگزار شد و دومی قرار است در بحبوحه داغ شدن لیگ در اوایل سال 92 و هم‌زمان با اردوهای تیم ملی برای شرکت در آخرین بازی‌های انتخابی جام جهانی برگزار شود.

دلیل تفاوت نظم برگزاری مسابقه‌های فوتبال در ایران و اروپا از دو حال خارج نیست؛ یا برنامه‌ریزان فوتبال ایران در کار خود دقت کافی را انجام نمی‌دهند و دست‌اندرکاران فوتبال در ایران به نظم و قاعده اهمیت نمی‌دهند، یا هفته در اروپا به جای هفت روز، 15 روز دارد! نیازی به تاکید نیست که پاسخ دادن به این سوال نباید کار چندان دشواری باشد

* سهم تعطیلات هفته از فوتبال؛ فقط 31 درصد

در این جا نگاه کوتاهی داریم به برنامه‌ریزی لیگ برتر در طول 19 هفته گذشته و این نکته را بررسی کرده‌ایم که چه تعداد از بازی‌ها در آخر هفته برگزار شده‌اند. از بین 19 هفته‌ای که لیگ برگزار شده، بازی‌ها تنها سه هفته در روزهای پنجشنبه و جمعه انجام شده‌اند و در هفت هفته دیگر هم، چند بازی در یکی از روزهای پنجشنبه یا جمعه برگزار شده است. بر این اساس، از تعداد 171 بازی انجام شده تا هفته نوزدهم، 33 بازی در جمعه و 20 بازی در پنجشنبه برگزار شده که نسبت 30.99 درصدی را نشان می‌دهد. بنا بر همین گزارش بیشترین بازی‌ها در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار شده‌اند.

بدون شک کیفیت پایین بازی‌ها و ناکامی تیم‌های باشگاهی و تیم ملی، اصلی‌ترین دلیل استقبال کم تماشاگران از بازی‌های لیگ است اما در این مورد هم نمی‌توان تردید داشت که برگزاری بازی‌ها در روزهای میان هفته، آن هم در ساعت‌های میان روز، دلیل دیگری برای دور ماندن مردم از ورزشگاه‌ها است. اشکالی که در برنامه‌ریزی سازمان لیگ مشهود است از سوی کارشناسان زیادی مورد نقد قرار گرفته اما شاید مهم‌ترین منتقد این مسئله، عزیزالله محمدی، رییس سابق سازمان لیگ برتر باشد. او در این رابطه گفته است که در زمان او برنامه‌ریزی لیگ بهتر بوده است.

تماشاگران

ایسنا برای بررسی این گفته عزیز محمدی به سراغ برنامه لیگ برتر در فصل یازدهم هم رفت و به این نتیجه رسید که هرچند برنامه این فصل رقابت‌ها تا حدودی بهتر از فصل جاری بوده اما در مجموع، آن برنامه هم چنگی به دل نمی‌زده است. در فصل یازدهم لیگ برتر فوتبال از تعداد 306 بازی، 93 بازی در جمعه و 42 بازی در پنجشنبه برگزار شده که در مجموع نسبت 44 درصدی را نشان می‌دهد. درست است که 44 درصد بیشتر از 30.99 درصد است اما در مقایسه با لیگ‌های معتبر اروپایی که درصد برگزاری بازی‌هایشان در آخر هفته عددی بالاتر از 99 درصد را نشان می‌دهد، عمق فاجعه مشخص می‌شود.

برگزار کردن منظم مسابقه‌های لیگ برتر و جام حذفی با در نظر گرفتن بازی‌های آسیایی و اردوهای تیم ملی کار چندان سختی نیست، مگر اینکه تصور کنیم مسابقه‌های فوتبال اروپایی از سوی کارشناسان فضایی طراحی شده و مسئول برنامه‌ریزی آن مسابقه‌ها از مریخ آمده است! به عنوان یک نمونه مشهود می‌توان به فوتبال انگلیس اشاره کرد. در این کشور، یک لیگ 20 تیمی برگزار می‌شود و در کنار آن مسابقه‌های جام اتحادیه، جام خیریه و جام حذفی نیز وجود دارد. به این‌ها رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا را هم اضافه کنید و به این نکته توجه کنید که تیم ملی انگلیس در تمام روزهای فیفا بازی تدارکاتی برگزار می‌کند و در مسابقه‌های بین‌المللی هم شرکت می‌کند.

در نتیجه باید گفت که دلیل تفاوت نظم برگزاری مسابقه‌های فوتبال در ایران و اروپا از دو حال خارج نیست؛ یا برنامه‌ریزان فوتبال ایران در کار خود دقت کافی را انجام نمی‌دهند و دست‌اندرکاران فوتبال در ایران به نظم و قاعده اهمیت نمی‌دهند، یا هفته در اروپا به جای هفت روز، 15 روز دارد! نیازی به تاکید نیست که پاسخ دادن به این سوال نباید کار چندان دشواری باشد.

بخش ورزشی تبیان


منبع :ایسنا