تبیان، دستیار زندگی
اختتامیه سومین جشنواره مردمی فیلم «عمار» علاوه بر معرفی برگزیدگانش بخش‌های جالب توجهی داشت؛ نمایش ارتباط تصویری مستقیم مقام معظم رهبری با پشت‌صحنه‌ی سریال مختارنامه برای اولین بار در قالب یک کلیپ، روایت قزوه از چهار هزار کامنت ناسزایی که برای شعر گفتن درب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دست‌مریزاد به خالق مختارنامه


اختتامیه سومین جشنواره مردمی فیلم «عمار» علاوه بر معرفی برگزیدگانش بخش‌های جالب توجهی داشت؛ نمایش ارتباط تصویری مستقیم مقام معظم رهبری با پشت‌صحنه‌ی سریال مختارنامه برای اولین بار در قالب یک کلیپ، روایت قزوه از چهار هزار کامنت ناسزایی که برای شعر گفتن درباره حماسه 9 دی به او رسیده بود، تجلیل مردمی پدر شهید‌احمدی‌روشن با یک کتاب از میرباقری و طالبی و ... .

دست‌مریزاد خانواده شهدا به خالق مختارنامه

اختتامیه سومین جشنواره مردمی فیلم «عمار»،  (10 دی‌ماه) با استقبال گسترده مردم و فیلمسازان جوان روبرو شد و اگرچه گاها ناهماهنگی‌هایی ناخواسته در آن دیده می‌شد اما حاضران شاهد صحنه‌های جالبی هم بودند.

نمایش ارتباط تصویری مقام معظم رهبری با پشت‌صحنه‌

در بخشی از مراسم اختتامیه جشنواره مردمی فیلم عمار، از داود میرباقری به عنوان یک سینماگر انقلابی تجلیل شد.

نکته جالب این بخش، کلیپی از پشت صحنه‌ی مختارنامه بود که مقام معظم رهبری در یک ارتباط تصویری با میرباقری ضمن خسته نباشید به وی، ابراز امیدواری کرده بودند که او بتواند مختارنامه را به بهترین وجه آماده کند. در این ارتباط تصویری، میرباقری هم ضمن خوشامدگویی به رهبر معظم انقلاب، سلام گروهش (که برخی از آنها در تصویر دیده می‌شدند) را به ایشان رساند.

همچنین در این کلیپ، بهزاد بهزادپور (کارگردان)، یوسفعلی میرشکاک (شاعر)،‌ ناصر هاشم‌زاده (فیلمنامه‌نویس) و رجبی دوانی (پژوهشگر) درباره میرباقری سخن گفتند.

پس از پخش این کلیپ، سید داود میرباقری در میان تشویق‌های ایستاده و طولانی مدت حاضران روی سن رفت و مورد استقبال پدر شهید احمدی روشن (شهید هسته‌ای)، مادران چند شهید دفاع مقدس، ابوالقاسم طالبی و نادر طالب‌زاده قرار گرفت. او بلافاصله پس از حضور روی سن، با اشاره از حاضران خواست تا خانواده‌ شهدا را تشویق کنند و خودش هم بارها دست به سینه، ارادتش را به آن‌ها نشان داد.

تجلیلی که خستگی دو دهه کار را از تن میرباقری بیرون کرد

پس از تشویق‌ها، پدر شهید احمدی‌روشن پشت میکروفون رفت و گفت «اگر موافق باشید من به نمایندگی از همه شما سید داوود میرباقری را می‌بوسم» که این پیشنهاد او با استقبال حاضران روبروشد.

میرباقری که به گفته خودش احساساتی شده بود، در سخنانی اظهار کرد:‌ احساسات من الان به غلیان در آمده است. خیلی خوشحالم در چنین جشنواره‌ای و با چنین ماهیتی در حضور مادران بزرگواری که همه مدیون آن‌ها هستیم از من تجلیل می‌شود. این به عنوان یک شب به یادماندنی در زندگی‌ام‌ خواهد ماند، شک نکنید.

وی افزود: باور کنید خستگی دو دهه کار طاقت‌فرسای تاریخی امشب از تنم بیرون رفت. خیلی ممنونم از دوستانی که من را لایق تقدیر دیدند، خصوصا در جشنواره‌ای با موضوعیت شخصیت بزرگی مانند حضرت «عمار». اگر این جشنواره قرار است به راه خودش ادامه دهد (که می‌دهد) باید راه و مرام «عمار» را سرلوحه خود قرار دهد.

هدیه جشنواره عمار که توسط مادران شهید به کارگردان مختارنامه داده شد، قطعه‌ای از کاشی حرم حضرت عباس (ع) بود.

پس از این تقدیر، پدر شهید احمدی‌روشن باز هم پشت میکروفون رفت و به قول خودش «در مردمی‌ترین شکل تجلیل از یک هنرمند»، کتابی را به ابوالقاسم طالبی، نادر طالب‌زاده و داود میرباقری هدیه کرد.

قزوه: برای گفتن شعر درباره 9 دی، در چهار هزار کامنت به من ناسزا گفتند

علیرضا قزوه مهمان دیگری بود که در میان استقبال زیاد حاضران روی سن رفت و بلافاصله پشت میکروفون گفت:‌ تصور می‌کردم که این جمع خیلی خلوت‌تر باشد. این شلوغی نشان این است که باید جدی‌تر کار کنیم!

وی که قرار بود شعری از خود را به انتخاب مجری برنامه درباره 9 دی بخواند، ابتدا یادآور شد: من برای 9 دی شعر زیاد گفته‌ام و در یک مورد در بیش از چهارهزار کامنت به من ناسزا گفتند. با خودم می‌گفتم اگر بیش از چهل هزار کامنت هم ناسزا برایم ارسال شود، باز هم به راهم ادامه می‌دادم. ما راهی را که می‌رویم، اگر چشم بسته هم باشیم می‌دانیم درست است چون چراغ‌هایی داریم که نمی‌گذارند منحرف شویم.

نکته جالب این بخش، کلیپی از پشت صحنه‌ی مختارنامه بود که مقام معظم رهبری در یک ارتباط تصویری با میرباقری ضمن خسته نباشید به وی، ابراز امیدواری کرده بودند که او بتواند مختارنامه را به بهترین وجه آماده کند. در این ارتباط تصویری، میرباقری هم ضمن خوشامدگویی به رهبر معظم انقلاب، سلام گروهش (که برخی از آنها در تصویر دیده می‌شدند) را به ایشان رساند.

قزوه به برخی صحبت‌های که گاها درباره او می‌شود هم اشاره کرد و افزود: به من می‌گویند تو چیزهای زیادی گرفته‌ای. من حتی یک دفتر، ماشین یا خانه از وزارت ارشاد نگرفته‌ام. آنهایی که همین چیز‌ها را از ارشاد گرفتند، اکنون خط‌شان را عوض کرده‌اند.

طالب‌زاده: هر آنچه که مخلصانه به یک آب زلال متصل باشد، خاموش شدنی نیست

در بخش دیگری از این مراسم، نادر طالب‌زاده (دبیر جشنواره)، با ابراز امیدواری از برگزاری هرچه بهتر دوره‌ آتی نسبت به این دوره اظهار کرد: قطعا در سال آینده، نوآوری بیشتری نسبت به این دوره خواهیم داشت. آنچه که مخلصانه به یک آب زلال و نور وصل است هیچ وقت خشک نمی‌شود. می‌دانم از همین باب، جشنواره عمار خاموش‌شدنی نیست.

وی همچنین با ابراز خرسندی از استقبال مخاطبان از سومین دوره جشنواره فیلم عمار بیان کرد: امسال تعداد دوستانی که ازنمایش فیلم‌ها و مراسم اختتامیه استقبال کردند بسیار بیشتر از دو دوره قبل است و این نوید آینده‌ای روشن را برای جشنواره عمار می‌دهد.

طالب‌زاده در پایان سخنانش کوتاهش، باز هم مانند مراسم افتتاحیه ‌به لزوم کشف و آموزش استعداد‌های جوان در حوزه سینمای انقلاب سخن گفت و یادآور شد: انقلاب اسلامی یک معدن طلاست. در این معدن طلا،اگرچه برخی مستند‌ها و فیلم‌های خوب ساخته شده است اما استعدادهای درخشان بچه‌های انقلابی در زمینه هنری و سینمایی درست و کامل استخراج نشده است. معتقدم هنر مهندسی فرهنگی، کشف و رشد این استعدادهاست و امیدواریم سیاست‌گذاران فرهنگی به این نکته توجه بیشتری داشته باشند.

در بخش‌هایی از مراسم اختتامیه، سردار سعید قاسمی از فرماندهان دفاع مقدس هم در سخنانی بیان کرد: امروز در سالروز اتفاق بسیار بزرگی هستیم که در نوع خودش از 8 سال دفاع مقدس سنگین‌تر بود. این جشنواره که نام آن را عمار گذاشته‌اید به تعبیر مقام معظم رهبری از برکات فتنه 88 بود. آن زمان به قول خودشان همه‌چیز برای براندازی و کودتا در داخل و خارج فراهم بود اما خدا نخواست و پدر و مادر شهدا دعا کردند و نشد.قاسمی با استقبال از برگزاری جشنواره عمار خاطرنشان کرد: در این سی‌ساله شرایطی ایجاد شده است که به هیچ وجه مافیای صدا و سیمایی‌ها و سینمایی‌ها اجازه نمی‌دهند بچه حزب‌اللهی‌ها با نگاه روح‌اللهی وارد جرگه فیلمسازی شود. از برکات فتنه بود که جشنواره عمار ایجاد شد. اما یادمان باشد مرکز فرماندهی فتنه نشان داده است که هنوز هم اگرچه از نظر ما مطرود شده‌اند اما قابلیت سازماندهی و ایجاد فتنه جدید را دارند.

در انتهای مراسم اختتامیه، برگزیدگان سومین جشنواره مردمی فیلم عمار معرفی شده و فانوس‌های بلورین خود را از دست اعضای هیات‌داوران، جانبازان و خانواده شهدا دریافت کردند.

بخش سینما وتلویزیون تبیان


منبع: ایسنا