تبیان، دستیار زندگی
از آن‌جا که سبزیجات دارای خواص فراوانی به خصوص برای کودکان هستند، در این‌جا چند راهکار را به شما معرفی می‌کنیم تا کودک شما به خوردن این گروه غذایی تمایل بیشتری نشان دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه تشویق کودک به خوردن سبزیجات


از آن‌جا که سبزیجات دارای خواص فراوانی به خصوص برای کودکان هستند، در این‌جا چند راهکار را به شما معرفی می‌کنیم تا کودک شما به خوردن این گروه غذایی تمایل بیشتری نشان دهد.


سبزیجات

بچه‌ها را در تهیه غذا شرکت دهید

بچه‌ها را به فروشگاه مورد نظر برده و به آن‌ها اجازه دهید تا سبزیجات را خودشان انتخاب کنند. آن‌ها را در امور شستشوی سبزیجات، پوست کندن آن‌ها و همچنین در انتخاب روش پخت مشارکت دهید. بگذارید آن‌ها سبزیجات را لمس کرده و بو کنند. با انجام این کارها خواهید دید که چطور آن‌ها نسبت به غذایی که خود در تهیه آن مشارکت داشته و احساس مالکیت در آن می‌کنند را با میل و علاقه می‌خورند.

از سبزیجات سرگرمی بسازید

اگر سبزیجات را به اشکال متفاوت درآورده و با آن‌ها یك سرگرمی ایجاد کنید، خواهید دید که چگونه بچه‌ها نسبت به خوردن آن‌ها تمایل بیشتری از خود نشان می‌دهند و مسیر غذا از بشقاب به دهان، چقدر راحت‌تر طی می‌شود.

کودکان را مجبور به خوردن سبزیجات نکنید

هیچ‌وقت سعی نداشته باشید کودک خود را مجبور کنید تا غذایش را تا انتها بخورد. متخصصان می‌گویند اگر کودک را مجبور به خوردن غذایی کنید، منجر به ممانعت وی از خوردن آن غذا می‌شود و این مورد نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگ‌سالان نیز صدق می‌کند.

در کنار یک سبزی آشنا، یک سبزی جدید به کودک بدهید

هیچ‌وقت سعی نکنید بشقاب کودک را از سبزیجاتی پر کنید که برای وی ناآشناست و یا آن‌ها را دوست ندارد. هر دفعه یک سبزی ناآشنا را در کنار یک سبزی آشنا به کودک بدهید. با این کار، کودک شانس امتحان کردن سبزی جدید را دارد و اگر آن را دوست نداشت مطمئن هستید که چیز دیگری برای خوردن دارد که گرسنه نماند.

هیچ‌وقت سعی نداشته باشید کودک خود را مجبور کنید تا غذایش را تا انتها بخورد. متخصصان می‌گویند اگر کودک را مجبور به خوردن غذایی کنید، منجر به ممانعت وی از خوردن آن غذا می‌شود.

تسلیم نشوید

اگر چند بار سعی کرده‌اید به کودک خود سبزیجات مختلف از جمله هویج یا اسفناج بدهید، ولی هر بار با صورت درهم کشیده وی مواجه شده‌اید، تسلیم نشوید. کودکان با افزایش سن، ذائقه‌شان نیز تغییر می‌کند. آن‌ها قبل از این که از غذایی خوششان بیاید باید چندین مرتبه آن را امتحان کنند.

بر روی کودکان خود برچسب «ایرادگیر» هم نگذارید، چرا که با انجام این کار آن‌ها با همین عنوان به زندگی خود ادامه می‌دهند، شما بهتر است به جای این کار دوباره و دوباره سعی کنید به روش‌های مناسبی به آن‌ها غذا را ارائه کنید، مطمئن باشید دیر یا زود آن‌ها تسلیم می‌شوند.

سبزیجات را به صورت بستنی چوبی درآورید

سیب‌زمینی و هویج را به صورت پوره درآورده و آن‌ها را با مقداری ماست و آب پرتقال مخلوط کرده و در انتهای آن‌ها چوب بستنی و سپس درون فریزر قرار دهید.

سبزیجات

سبزیجات را سرخ کنید

گاهی اوقات، کودکان سبزیجات را به خاطر اینکه بد پخته شده و یا له شده است دوست ندارند. در این صورت، سبزیجات سرخ کرده را امتحان کنید. تجربه نشان داده بسیاری از کودکان از سبزیجات سرخ کرده به خاطر این که روی آن‌ها ترد شده و درون شان پخته می‌شوند، استقبال خوبی می‌کنند. سعی کنید سبزیجات را با کمی روغن زیتون مخلوط کرده و قبل از سرخ کردن مواد افزدونی دیگری مثلاً مقداری پنیر روی آن‌ها بریزید.

به کودک سبزیجات را با سس بدهید

هیچ‌وقت سعی نکنید سبزیجات را درون سس‌های مایونز و یا خامه‌ای غرق کنید. استفاده از سس‌های سالم، مانند سس‌هایی که با انواع ماست تهیه می‌شوند، گزینه‌های بسیار مناسبی هستند.

سبزیجات را در دسترس کودک قرار دهید

زمانی که کودک شما گرسنه است، اگر سبزیجات در دسترس وی باشد تمایل بیشتری به خوردن آن خواهد داشت. سعی کنید سبزیجات را تا حد ممکن در دسترس قرار دهید. بهتر است آن‌ها را در ردیف جلویی یخچال قرار داده تا هر وقت کودک در یخچال را باز کرد و به دنبال غذا بود، آن‌ها را هم ببیند.

برای کودکان الگوی خوبی باشید

اگر خودتان سبزیجاتی مانند کلم بروکلی نمی‌خورید، معمولاً متقاعد کردن کودک شما به خوردن این سبزی کار سختی است. اگر شما سبزیجات را با میل کامل بخورید، مطمئن باشید کودکان نیز آن‌ها را با میل کامل می‌خورند. اگر شما سبزی‌خور خوبی نیستید این کار را به فرد دیگری مانند پدر یا مادربزرگ بسپارید چرا که گاهی اوقات کودکان از دیگران، بهتر از پدر یا مادر خود حرف شنوی دارند.

همشهری آنلاین


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: baharrrrr88

مطالب مرتبط:

ویژه‌ نامه «به دنبال سلامتی»

خواص اعجاب انگیز سبزی‏ها

ترجمه رنگ میوه‌ها و سبزیجات

غذاهای مناسب برای كودكان

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن