تبیان، دستیار زندگی
سال 2012 از نظر دستاورد‌ها و موفقیت‌های علمی‌، از کشف سیاره‌های دور‌افتاده تا سفر به عمیق‌ترین نقاط اقیانوس‌ها، سال بسیار هیجان‌انگیزی بوده‌است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10 خبر برتر علمی سال 2012


سال 2012 از نظر دستاورد‌ها و موفقیت‌های علمی‌، از کشف سیاره‌های دور‌افتاده تا سفر به عمیق‌ترین نقاط اقیانوس‌ها، سال بسیار هیجان‌انگیزی بوده‌است.

انسان‌ها در سال 2012 به واسطه ماجراجویی‌هایی از قبیل ردیابی یکی از ناشناخته‌ترین ذرات بنیادین جهان و سقوط از لبه فضا به سمت زمین توانست مرزهایی که شکستن آنها تا پیش از این غیرقابل تصور بودند را بشکند. همچنین در همین سال بود که چهار شاتل ناسا برای همیشه با فضا خداحافظی کردند و در خانه‌های جدید خود در چهار موزه ساکن شدند.

10 خبر برتر علمی سال 2012

شاید بتوان بزرگترین دستاورد‌های علمی سال 2012 را به این شکل دسته‌بندی کرد:

کاوشگر کنجکاوی بر روی مریخ فرود آمده و آزمایش انجام داد:

فرود آوردن بی‌عیب و نقص این کاوشگر دو تنی بر روی سطح مریخ یکی از هیجان‌انگیز‌ترین لحظات علمی سال 2012 بوده است. با دیدن ویدیوی هفت دقیقه وحشت ناسا می‌توان فهمید که که فرود این کاوشگر بر روی مریخ تا چه اندازه پیچیده بوده است. فعالیت‌های کنجکاوی پس از فرود آمدن بر روی مریخ،‌ از قبیل ثبت تصاویر زیبا و دقیق، کشف اجرام براق بر روی مریخ، و کشف شواهدی مبنی بر جاری بودن آب بر روی مریخ نیز از دیگر دستاوردهای مهم این پروژه به شمار می‌روند.

بوزون هیگز حقیقی است:

یکی از ارزشمند‌ترین و والاترین کشفیات سال 2012 که بارها و بارها به آن تاکید شده،‌کشف بوزون هیگز است. دانشمندان و فیزیکدانان در سازمان تحقیقات اتمی اروپا با استفاده از برخورد دهنده بزرگ هادرون موفق به کشف ردپای این ذره ناشناخته شد‌ه‌اند. کشف این ذره خلا بزرگی را در درباره ساز و کار جهان پر خواهد کرد. نتایج قطعی‌تر این کشف در سال جدید اعلام خواهند شد.

شیرجه عمیق جیمز کامرون:

کارگردان مشهور فیلمهای تایتانیک و آواتار،‌جیمز کامرون، در سال 2012 میلادی سفری به اعماق دریا داشت و با استفاده از زیردریایی یک‌نفره توانست به عمیق‌ترین بخش در کل اقیانوس‌های جهان شیرجه برود. وی اولین انسانی است که توانست خود را به اعماق چلنجر دیپ، بخشی از گودال ماریانا در غرب اقیانوس آرام برساند. عمق گودال ماریانا از ارتفاع کوه اورست نیز بیشتر استو تا‌کنون تنها دو انسان دیگر قادر به سفر به این گودال شده‌اند. کمرون می‌گوید در این بخش تاریک از اقیانوس هیچ ماهی مشاهده نکرده اما جاندارانی میگو مانند دیده است. سفر وی به عمیق‌ترین بخش اقیانوس دو ساعت و 36 دقیقه به طول انجامید.

محققان دانشگاه واشنگتن برای اولین بار توانستند با استفاده از نمونه خون مادر و بزاق پدر، توالی تقریبا کاملی از ژنوم جنین به دست آورند. این یافته می‌تواند به تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن آنها کمک کند

پرش رکورد‌شکن بومگارتنر :

ماجراجوی اطریشی، فلیکس بومگارتنر در ماه اکتبر توانست با پریدن از لبه فضا رکورد پرش از ارتفاع و شکستن دیوار صوتی با استفاده از بدنش را بشکند. وی با استفاده از یک بالون خود را به ارتفاع 24 مایلی از سطح زمین رساند و سپس با پرش از کپسول ویژه‌اش در بیابانی در نیو‌مکزیکو فرود آمد. وزن تجهیزات و لباسهای ویژه بومگارتنر در این پرش 45 کیلوگرم بوده است که بدون این تجهیزات خون وی در رگهایش به جوش می‌آمد.

سیاره‌ای با چهار خورشید:

دانشمندان آماتور در سال 2012 موفق به کشف سیاره‌ای شدند که به جای یک خورشید، از چهار خورشید برخوردار است. سیاره PH1 از لحاظ دیگری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است،‌این سیاره اولین سیاره کشف شده توسط گروه شکارچیان سیاره است،‌گروه علمی شهروندی که به بررسی اطلاعات سیاره‌ها مشغول هستند.

سیاره‌ای در مدار ستاره همسایه:

در ماه اکتبر نزدیک‌ترین سیاره به زمین در خارج از سامانه خورشیدی کشف شد. این سیاره در مدار ستاره‌ای به نام آلفا-قنطورس B در حرکت است. احتمال وجود حیات در این سیاره بسیار کم است، اما این احتمال وجود دارد که دیگر سیاره‌ها در این منطقه قابلیت پشتیبانی از حیات را داشته باشند. البته فاصله نزدیک این سیاره تا زمین برابر چهار سال نوری است.

سیاره وستا یک پیش‌سیاره است:

فضاپیمای داون ناسا به دانشمندان کمک کرد تا سیارک وستا را که تا پیش از این به عنوان یک سیارک شناخته می‌شد، به عنوان یک پیش‌سیاره معرفی کند. این به آن معنی است که ساختار این جرم کیهانی ساختاری جرمگین و لایه‌لایه است که به دور خورشید در حرکت است.

خداحافظی با شاتل‌های فضایی:

با برنامه شاتل‌های ناسا در سال 2011 خداحافظی شد و در سال 2012 چهار شاتل ناسا به خانه‌های جدید خود در چهار موزه مختلف منتقل شدند. دیسکاوری در موزه هوا و فضای ملی موسسه اسمیتسونیان در ویرجینیا، انترپرایز در موزه دریا-هوا-فضای اینترپید در نیویورک،‌اندیور در مرکز علوم کالیفرنیا در لس‌آنجلس و آتلانتیس در مرکز فضایی کندی سکونت یافتند.

10 خبر برتر علمی سال 2012

سفر رفت و برگشت کپسول اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی:

در سال 2012 هیچ شاتلی به فضا پرواز نکرد اما شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس توانست با موفقیت محموله‌ای 400 کیلویی را طی اولین ماموریت رسمی کپسول دراگون خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کرد. در مسیر بازگشت کپسول دراگون به همراه 771 کیلوگرم بار به زمین بازگشت.

ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن:

محققان دانشگاه واشنگتن برای اولین بار توانستند با استفاده از نمونه خون مادر و بزاق پدر، توالی تقریبا کاملی از ژنوم جنین به دست آورند. این یافته می‌تواند به تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن آنها کمک کند. در طولانی‌ مدت این یافته می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا دیدگاهی جدید از بیماری‌های ژنتیکی به دست بیاورند.

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: همشهری آنلاین