تبیان، دستیار زندگی
محمد مرسی ضمن ارائه پیشنهاد تشکیل ناتوی عربی گفت: امنیت خلیج فارس، امنیت مصر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خط و نشان مرسی برای ایران!!


محمد مرسی ضمن ارائه پیشنهاد تشکیل ناتوی عربی گفت: امنیت خلیج فارس، امنیت مصر است.
مرسی

محمد مرسی با تاکید بر این که امنیت کشورهای حوزه خلیج فارس امنیت مصر به شمار می آید، بر عمق روابط میان مصر و کشورهای عربی و تلاش قاهره برای همبستگی هر چه بیشتر با این کشورها تاکید کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، رئیس جمهور مصر دوباره بر اهمیت امنیت خلیج فارس و کشورهای جنوبی آن برای مصر تاکید کرد و گفت: قاهره آسیب زدن به امنیت خلیج فارس و امنیت همه کشورهای عربی را نمی پذیرید.

مرسی این مطلب را در دیدار با شماری از روزنامه نگاران حاضر در همایش فعالان رسانه در قاهره بیان کرد.

وی در سخنان خود از نام جعلی برای اشاره به خلیج فارس استفاده می کرد.

رئیس جمهور مصر در پاسخ به سۆالی درباره "تهدیدات ایران علیه کشورهای جنوب خلیج فارس" گفت: مصر در ماه فوریه آینده میزبان نشست سازمان همکاری اسلامی خواهد بود و قاهره پیام شفافی را در این نشست ارسال خواهد کرد که کسی حق ندارد هیچ یک از کشورهای منطقه را تهدید کند.

وی افزود: ثبات امنیتی، هدف همه کشورهای عربی است. مسئله امنیتی در کشورهای عربی نیازمند بهبود است تا به ثبات اقتصادی برسند و بتوانند تکامل اقتصادی را میان خود، برقرار کند.

مرسی درباره ثبات نظامی هم سخن گفت و اظهار داشت: منظور از این نوع از ثبات جنگ ، تجاوز و دشمنی نیست بلکه ایجاد سازمان و ساختار دفاعی مانند ناتو است که بتواند از امنیت کشورهای عربی دفاع کند.

وی چند روز قبل از این هم در سخنرانی اش در مجلس مشورتی (سنا) مصر، تاکید کرده بود امنیت خلیج فارس و کشورهای جنوب آن، امنیت مصر است.

مرسی در پاسخ به سۆالی درباره "تهدیدات ایران علیه کشورهای جنوب خلیج فارس" گفت: قاهره پیام شفافی را در این نشست ارسال خواهد کرد که کسی حق ندارد هیچ یک از کشورهای منطقه را تهدید کند!!

هم چنین به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اماراتی الخلیج، محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر در دیدار با حدود 33 تن از اصحاب رسانه های کشورهای عربی اتهام هایی مبنی بر مداخله مصر را در امور کشورهای دیگر تکذیب و اعلام کرد: این سخنان برای تفرقه میان کشورهای عربی است.

مرسی از مردم تمامی کشورها چه کشورهای حوزه خلیج فارس و چه کشورهای دیگر قدردانی و اعلام کرد: امنیت کشورهای حوزه خلیج (فارس) امنیت مصر به شمار می آید.

وی در ادامه افزود: ما به هیچ وجه خدشه وارد کردن به امنیت این کشورها را نمی پذیریم، چرا که مسائل امنیتی آنها قابل تفکیک نیست.

مرسی

رئیس جمهوری مصر خاطرنشان کرد: همان طور که ما مداخله کشورها در امور مصر را نمی پذیریم، تاکید می کنیم که مداخله در امور داخلی کشور ما قابل قبول نیست.

وی اتهام ها بر ضد اخوان المسلمین مبنی بر مداخله آنها در امور داخلی کشورها را تکذیب و اعلام کرد: این اظهارات درست نیست.

وی در ادامه افزود: ما خواهان تحقق همگونی آموزشی، تکنولوژیکی و همبستگی از طریق توجه به پژوهش های علمی هستیم.

محمد مرسی بر لزوم ارتقای سطح نظامی کشورها نه به منظور جنگ بلکه برای شکل گیری یک سازمان یکپارچه همانند پیمان ناتو تاکید کرد.

وی اظهار کرد: با وجود آن که ممکن است تفاوت هایی میان کشورهای عربی وجود داشته باشد، اما ارتقای سطح فرهنگی مساله بسیار مهمی است و زبان عربی همچون ظرفی است که همه ما را در خود جای داده است.

مرسی از آمادگی خود برای نظارت بر کنفرانس رسانه های عربی در قاهره برای ایجاد فرصتی برای اصحاب رسانه به منظور تحقق رسالت آنها سخن گفت.

وی اظهار کرد: در شرایطی که رسانه های عربی از تنوع و طیف های گوناگون برخوردار باشند، اهمیت و ارزش بیشتری می یابند و بازدهی آنها بیشتر خواهد شد.

بخش سیاست تبیان

منابع:عصر ایران، ایسنا